Nové jméno pro Hrad: na internetu boduje Okamura i expremiér Fischer

  15:11aktualizováno  15:11
Přímá volba prezidenta a případný výběr kandidátů budou jedním z hlavních politických témat roku 2012. Lidové hlasování už prošlo Sněmovnou a má velkou šanci. Případní kandidáti však zatím vyčkávají na definitivní schválení zákona.

Podnikatel Tomio Okamura při rozhovoru pro OnaDnes.cz | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Přímé volby prezidenta se někteří politici obávají, protože podle nich může cestu na Hrad otevřít lidem ze showbyznysu typu Karla Gotta. Gott do politiky nechce. Roli populárního nepolitika by však v příští volbě mohl sehrát nejznámější Čechojaponec Tomio Okamura.

Podnikatel Okamura, odborník na cestovní ruch a populární propagátor japonské kultury, bodoval v nedávné anketě čtenářů serveru iDNES.cz. Do virtuálních prezidentských voleb se zapojily desetitisíce čtenářů a Okamura skončil druhý za Janem Fischerem. (o absolutním vítězi můžete rozhodnout tady)

Můj úspěch je děsivý signál politikům, míní Okamura

"V mé osobě si lidé promítli novou tvář, po které touží. Bez ohledu na to, jestli budu nebo nebudu kandidovat, je to děsivý signál pro etablované strany,“ vysvětluje si svůj úspěch Okamura.

Čtenáři iDNES.cz „volí“ prezidenta

Hlasujte ve finálním druhém kole pro Jana Fischera, nebo Tomia Okamuru

Ačkoli nemá politické zkušenosti, na přímou otázku, jestli do boje o Hrad půjde, reagoval jako skutečný politik. "V tuhle chvíli je předčasné cokoli tvrdit - a to bez ohledu na to, zda bude přímá či nepřímá volba. Zda má smysl kandidovat, si nejdříve ověřím v senátních či jiných volbách,“ řekl MF DNES.

Ve své knize Umění vládnout už naznačil, že o prezidentování sní: "Také bych chtěl být kosmonautem, šéfem Microsoftu nebo prezidentem republiky, ale mé schopnosti sráží takové sny.“ U Okamury je ještě kromě nejasného postoje problém, že má poměrně svérázné názory na extremismus. Třeba nechápe, čím byla zakázaná neonacistická Dělnická strana tak závadná. "O Dělnické straně píšeme, že je extremistická, ale čím doopravdy?“ ptá se Okamura v knize.

Podnikatel nicméně sebekriticky uznává, že mnozí jiní by se role prezidenta zhostili lépe než on. Jako dobrého kandidáta vyzdvihl čestného předsedu sociální demokracie Valtra Komárka. Ten ale o kandidatuře neuvažuje. "Jsem už přece jen starý člověk. Vždycky jsem říkal, že jsem byl zvyklý doma pomáhat s úklidem a ten Hrad má asi 150 pokojů a tam bych tedy luxovat nechtěl,“ odmítl Komárek kandidaturu s úsměvem.

Favorité zatím vyčkávají

Favorit mnoha prezidentských průzkumů expremiér Jan Fischer zatím vyčkává, která strana se k němu přihlásí. Boduje u lidí a jako bývalý člen KSČ by asi jako jediný byl přijatelný pro KSČM, pokud tato strana ztroskotá s vlastním kandidátem. "Pan Fischer se momentálně plánováním kampaně nijak intenzivně nezabývá,“ řekl Roman Prorok, který mu pomáhá ve styku s médii.

Fischer už dříve sdělil, že se nehodlá stranám sám nijak nabízet, ale vyčká, kdo ho osloví s nabídkou podpory. Podobně opatrný je i další uchazeč o Hrad Jan Švejnar a Miloš Zeman. "Měli bychom vyčkat na rozhodnutí Senátu a mít jasno o způsobu volby,“ odepsal Švejnar.

To Karel Schwarzenberg pro změnu nedávno v rozhovoru pro Rheinische Post prohlásil, že se mu Hrad vzdaluje, protože "republika jde doleva" a hlasy pro jeho zvolení se nenajdou.

Do prezidentské volby může ještě promluvit někdo neočekávaný - třeba iniciativa ANO 2011. Miliardář Andrej Babiš, který s ANO 2011 nedávno rázně vstoupil do politiky, zatím nechce podpořit žádného ze známých kandidátů, ale ani stavět vlastního.

"ANO bude v roce 2012 budovat svoje struktury a program. Hlavní cíl jsou parlamentní volby,“ napsal Babiš MF DNES. "Volba je až v roce 2013. Že bychom někoho podpořili, nemohu vyloučit, ale je to předčasné," doplnil Babiš.

Podle politologa Pavla Šaradína dopadne opravdové hlasování jinak než internetová anketa, která vynesla nahoru Okamuru. "Internet využívají aktivnější lidé v produktivním věku. K volbám ovšem chodí častěji důchodci. Asi vyhraje důstojný kandidát, který má něco za sebou a neobjíždí republiku se zábavnou show (což dělá Okamura)," míní politolog.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Monsport podal žalobu na družstvo Svatopluk. Chce nájem bytů za tři roky

Zástupci bytového družstva Svatopluk jednali s konkurzním správcem společnosti...

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21...

Hnutí chce vyškrtnout Henleina z čestných občanů, v Liberci sbírá podpisy

Konrád Henlein v dubnu 1939 v Jihlavě, kam přijel slavit Hitlerovy padesáté

Zbavte čestného občanství válečného zločince Konrada Henleina, žádá po Liberci petice politického hnutí První...

Nejoblíbenější politik je Babiš, jeho popularita ale klesá, říká průzkum

Premiér Andrej Babiš po návštěvě prezidenta Miloše Zemana na Pražském hradě....

Nejlépe hodnoceným politikem v Česku zůstal předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Jeho popularita ale oslabuje, odpůrců má...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz