Dosud kontrolovaly mýtné brány jen kamiony. Ilustrační foto.

Dosud kontrolovaly mýtné brány jen kamiony. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nová dálniční známka? Elektronická krabička už od příštího roku

  • 500
Jak přesně budou už brzy platit řidiči osobních aut poplatky na českých dálnicích? Na Nový rok by měly podle představ ministerstva dopravy nahradit nalepovací dálniční známky elektronické krabičky: poplatky budou platit podobně jako kredit do telefonu. Například přes internet nebo u bankomatu.

Tyto krabičky budou navíc přenosné – lidé si je budou moci půjčovat mezi sebou a ušetřit tak peníze.

Aby systém mohl začít fungovat, bude nutné změnit zákon o provozu na pozemních komunikacích, novela se zatím připravuje. Pokud by plán zkrachoval, má ministerstvo přichystaný záložní plán – nechá na příští rok vytisknout klasické dálniční známky.

Náměstek ministra dopravy Jiří Hodač však věří, že se to stihne. "Jsem přesvědčen, že systém bude od Nového roku fungovat," řekl.

Nově tedy dostanete elektronickou krabičku s čipem, do které si dobijete "kredit". Na rok, měsíc nebo týden. Předplatíte si tak jízdu po dálnici – tento nový systém nahradí klasické nalepovací známky a ministerstvo dopravy věří, že jej spustí už od příštího roku. Jak bude systém fungovat?

1. Kde dostanou řidiči krabičku a kolik zaplatí?
Vinětu dostane řidič zdarma na některém z distribučních míst firmy, která bude systém provozovat. Platit se bude jen za dobíjení. Ceny zůstávají stejné jako u dálničních známek: 1 000 korun za rok, 320 korun za měsíc a 220 korun za týden.

2. Jak a kde půjde viněty dobíjet?
Dobíjení by mělo fungovat stejně jako u kreditu do mobilních telefonů. Vinětu půjde také nabít pomocí bankomatu. "Řidiči se rozhodně nemusí obávat, že by byl nedostatek prodejních míst," řekl náměstek ministra dopravy Jiří Hodač.

3. Bude krabička přenosná?
Ano, to je podle odborníků její hlavní přednost. Nebude už vázána na konkrétní auto jako dálniční známky, a lidé si ji tak budou moci navzájem půjčovat. Například rodina s více auty tak může ušetřit.

4. Co když si vinětu zapomenu či ji ztratím?
Pokud na dálnici vyrazíte bez nabité viněty, bude to posuzováno stejně jako nyní, když nemáte dálniční známku. Dostanete pokutu – ve správním řízení to může být až půl milionu korun. Když elektronický kupon ztratíte, můžete jej zablokovat. Každý má svůj PIN.

5. Může mě kvůli čipu někdo na dálnici sledovat?
Ne, systém bude naprosto anonymní. Mýtné brány sice zaznamenají průjezd aut s elektronickými vinětami a mohou kontrolovat, zda jsou nabité, nikdo však nebude vědět, kdo si jakou vinětu koupil.

6. Jak budou fungovat kontroly?
Budou podobné jako nyní u kamionů, které platí poplatky za dálnici podobně. Když auto projede pod mýtnou branou, systém zjistí, zda má řidič správně nabitou vinětu. Pokud ne, přes centrální pracoviště putuje informace do speciálního vozu celní správy, která řidiče najde podle SPZ.

Upravené dodávky s celníky také neustále křižují dálnice a můžou samy ověřit, zda řidič za užívání dálnice zaplatil.

Systém kontrol však může narazit na problém: nedostatek celníků. Ti mají zatím 37 aut, která hledají neplatiče mezi kamiony. Pokud budou muset kontrolovat miliony osobních aut, musí se jejich technika radikálně navýšit. "Ne, zatím se na nic nepřipravujeme. Příslušný zákon ještě neplatí," řekl mluvčí generálního ředitelství cel Jiří Barták.

7. Nepamatuju si, dokdy kupon platí. Zjistím to?
Informaci, na jak dlouho je "krabička" nabitá, půjde ověřit například v centrálách firmy, která bude systém provozovat. Nebo na některých prodejních místech.

8. Jak budou platit cizinci, kteří jen projíždějí?
Vinětu si budou moci řidiči vyzvednout po zaplacení kauce na hraničních přechodech. Tam si ji také nabijí. Při odjezdu z republiky vinětu odevzdají a kauce jim bude vyplacena zpět.

9. Proč se vlastně ruší známky a zavádějí viněty?
Podle ministerstva je hlavním důvodem větší bezpečnost na dálnicích. Elektronický systém umožní sledovat, kolik po dálnici jede aut, policisté tak budou moct usměrňovat dopravu. Mnohem rychleji by mohli reagovat například na zácpy. Podle hustoty dopravy se také bude například měnit povolená rychlost na proměnlivých tabulích. Stát navíc ušetří za tisk dálničních kuponů.

10. Podaří se systém zprovoznit příští rok?
Ministerstvo dopravy je přesvědčeno, že ano. "Věřím, že se to podaří," řekl Hodač.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video