Vězněná íránská lidskoprávní aktivistka Narges Mohammadiová.

Vězněná íránská lidskoprávní aktivistka Narges Mohammadiová. | foto: Reuters

Mohammadíová je hrdinka, Nobelova cena je v dobrých rukou, chválí čeští politici

  • 14
Čeští politici kvitují udělení Nobelovy ceny za mír vězněné Narges Mohammadíové. Senátoři ji považují za hrdinku a podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové je inspirací nejen všem ženám vzdorujícím útlaku, ale i svobodomyslným lidem po celém světě. Íránská aktivistka bojuje proti útlaku žen a za dodržování lidských práv a svobodu pro všechny.

Ženu režim několikrát obvinil a zatkl, za mřížemi strávila už deset let a nyní je znovu ve vězení. Celkem si má odsedět 31 roků.

„Oceněná íránská obránkyně lidských práv Narges Mohammadíová je ztělesněním vůle po svobodnějším životě, kterému ona sama obětovala vše včetně svobody vlastní,“ napsala Pekarová Adamová.

Doplnila, že Mohammadíová je inspirací nejen všem ženám vzdorujícím útlaku, ale svobodomyslným lidem po celém světě. „Nobelova cena míru je v dobrých rukou,“ doplnila.

Nobelovu cenu za mír dostala vězněná aktivistka, která bojuje za lidská práva

„Je strašně důležité, že Nobelova cena putuje k někomu, kdo se zasazuje o práva žen v zemi, kde vůbec nejsou samozřejmostí, kdo bojuje za demokracii, svobodu slova. Je to uznání všem, kteří v těchto zemích projevují lidskou odvahu,“ řekl ministr zahraničí Jan Lipavský.

Senátor Pavel Fischer označil za důležité připomínat jména těch, kdo riskují všechno, aby vraceli důstojnost člověku a zůstali stát odhodlaně v zápase o lidské svobody. Šéf senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost rozhodnutí Nobelova výboru vysoce oceňuje.

„Letos se strefil. Zápas za práva žen v Íránu pokračuje a hraje se v něm doslova o život. Narges Mohammadíová by mohla vyprávět - ve vězení strávila deset let a je opět za mřížemi,“ uvedl Fischer.

Deset let vězení za nevhodné oblečení. Írán zpřísnil pravidla pro ženy

Totalitní režim se podle něj nejvíc bojí, když se o jeho zločinech mluví. „Nejraději by jeho představitelé byli, kdyby se na statečné bojovníky a bojovnice za svobodu zapomnělo. A tady leží naše odpovědnost - připomínat jména těch, kdo riskují všechno, aby vraceli důstojnost člověku a zůstali stát odhodlaně v zápase o lidské svobody,“ dodal senátor.

Udělení Nobelovy ceny za mír Mohammadíové kvituje i šéf sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek, aktivistku označil za hrdinku. „Nesmírně obdivuji odvahu íránských žen bojujících po celém světě za lidská práva. Nobelova cena míru je v dobrých rukou a přál bych si, aby dodala sílu všem ženám, které vzdorují útlaku,“ říká.

Íránka neměla hidžáb, skončila v kómatu. Nový případ připomíná smrt Amíníové

Člen sněmovního zahraničního výboru Jaroslav Bžoch uvedl, že udělení ceny Mohammadíové podporuje bez výhrad. „Symbolizuje to podporu boje všech Íránek za ženská práva. Z duše se mi příčí zvůle íránské mravnostní ‚policie‘, která může bít ženy přímo na ulici za zcela absurdní přestupky,“ doplnil.

Podle něj teokratický režim v Teheránu zneužívá náboženství pro útlak vlastního obyvatelstva velmi dlouho. „Jsem přesvědčen, že boj íránských žen a dívek za svá práva bude vítězný a v konečném důsledku nastartuje přerod celé společnosti a posune tuto zemi do 21. století,“ míní.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video