Ondřej Liška je ministrem školství sto dní.

Ondřej Liška je ministrem školství sto dní. | foto: ČTK

Neúspěšný kandidát na ministra Lužný se vrací na ministerstvo

  • 1
Ministr školství jmenoval Dušana Lužného, kterého zelení po demisi Dany Kuchtové navrhovali jako kandidáta na ministra školství, svým náměstkem. Na starosti bude mít sociální programy resortu, oznámil ministr Ondřej Liška na tiskové konferenci, na které zároveň zhodnotil sto dnů svého působení v čele resortu.

Nový náměstek bude mít za úkol například reformu systému ústavní a ochranné výchovy. Jejím cílem by mělo být snížení počtu dětí v ústavech, začlenění rodičů dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí do předškolní výchovy, posílení jazykové výuky těchto dětí či jejich podpora při přípravě k přijímačkám na střední školy.

Ministerstvo podle ministra Lišky už v uplynulých letech udělalo v této oblasti velký kus práce. Ta však nepřinesla odpovídající výsledky, protože podle něj nebyly dostatečně komplexní a efektivní.

"Mým cílem je, aby sociální dimenze vzdělávání dostala jednotné vedení a jasný směr, který dosud postrádala. Proto jsem se rozhodl organizačně sjednotit veškeré aktivity ministerstva a jím řízených organizací," vysvětlil ministr.

Dušan Lužný působil na ministerstvu jako náměstek u Dany Kuchtové a na starosti měl vysoké školství. Z této pozice odešel loni v listopadu poté, co nebyl jako možný ministr pro vládu přijatelný.

O jeho návratu se spekulovalo už od prosince, kdy do funkce ministra nastoupil jeho stranický kolega Ondřej Liška.

Sto dnů v čele ministerstva
Ondřej Liška si na dnešní tiskové konferenci připomněl sto dnů ve funkci. "Jsem spokojen s tím, že se nám v klíčových oblastech, jako je státní maturita nebo čerpání dotací z evropských strukturálních fondů, daří postupovat tempem, které jsme si stanovili. Od samého začátku kladu důraz na věcný přístup a na otevřenou komunikaci s partnery," upozornil ministr.  

Ministr představil výsledky práce svého týmu ve čtyřech důležitých oblastech: reforma státní maturitní zkoušky, příprava čerpání evropských dotací v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI), střední odborné školství a trh práce a novela školského zákona.

Zároveň také potvrdil, že přestože se ministerstvo zabývá i otázkou školného, tato vláda ho v souladu se svým programovým prohlášením nezavede.

„Materiál, který někteří aktivní lidé předali tisku, je pouze interním pracovním dokumentem určeným k diskusi. Téma školného navíc v celé reformě školství nepatří k nejdůležitějším bodům," doplnil Liška.

Od května bude definitivní návrh předám k diskusi veřejnosti. "Mým cílem není soustředit se primárně na školné, ale na odstranění sociálně ekonomických bariér. K tomu je nezbytné vytvořit systém studentských půjček a spoření. Pokud školné někdy bude zavedeno, tak pouze jako prostředek otevření vysokoškolského studia většímu množství lidí než dosud, nikdy ne naopak,“ dodává Liška.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video