Předsedkyně asociace nemocnic přiznává, že o triku některých menších nemocnic ví. Ilustrační foto.

Předsedkyně asociace nemocnic přiznává, že o triku některých menších nemocnic ví. Ilustrační foto. | foto: Anna Vavríková

Nemocnice zvou pacienty na pohotovost, aby museli zaplatit

  • 558
Tříletá dcerka Martina Plška minulou středu upadla a rozsekla si hlavu. Otec s ní spěchal k lékaři. Ten dítě ošetřil a pozval je na kontrolu. Na sobotu. Plšek má pocit, že si nemocnice zve pacienty na kontrolu naschvál v čase pohotovostní služby, aby museli zaplatit 90 korun.

"Netušil jsem, že za to, když dcerce nadzvedne obvaz a podívá se na ránu, budu muset zaplatit 90 korun," kroutí hlavou rozhořčený otec.

"Takových jako my jsem na chodbě potkal celou řadu," vysvětluje, proč malou okresní nemocnici podezírá ze ziskuchtivosti. Místo ale zveřejnit nechce, protože tam tento týden musí s dítětem ještě na vytažení stehů.

Podobných zkušeností mají pacienti víc. "Po operaci mi lékař řekl, že mám přijít na převaz v sobotu v poledne. Dobře, ale proč jsem musela za minutovou návštěvu v ordinaci zaplatit na centrální kartotéce devadesát korun? Vždyť mě pozval lékař na pohotovost sám a nijak mě nevyšetřoval, tak bych snad platit neměla, ne?" diví se pacientka pražské Nemocnice Na Homolce, která si nepřeje zveřejnit jméno ze stejného důvodu - do nemocnice ještě musí na vytažení stehů.

Nový trik...
"To určitě není žádný naschvál, že by lékaři nutili pacienty chodit v době pohotovostní služby. Od pacientů ostatně nemáme jedinou stížnost," říká mluvčí nemocnice Jitka Kalousková.

"Je ale možné, že má lékař plno, a proto si pacienta, který chce k tomu konkrétnímu lékaři, musí pozvat na dobu, kdy už slouží pohotovost, aby ho mohl ošetřit," vysvětluje.

Předsedkyně asociace nemocnic Jaroslava Kunová, jinak také ředitelka plzeňské fakultní nemocnice, tvrdí, že nejde o nový trik nemocnic, jak si co nejvíc vydělat. "To by na nás pojišťovny rychle vlítly, kdybychom vydali takové vnitřní nařízení, že mají lékaři zvát pacienty na dobu pohotovostí," říká Kunová.

... malých nemocnic?
Na druhou stranu však přiznává, že ví o tom, že to některé menší nemocnice dělají. "Setkala jsem se s tím. Tam si spočítali, že přijdou o pacienty, takže se výpadek snaží honit takto. Víte, ono se totiž díky poplatkům docela ukáže, o které lékaře a o které nemocnice mají pacienti opravdu zájem," říká ředitelka.

Pokud se ministerstvo zdravotnictví po půl roce rozhodne systém placení poplatků změnit nebo korigovat, mělo by podle Kunové zpřesnit i to, za co se na pohotovostech platí. "Pokud jde o lékařem samotným vyžádanou kontrolu, tak by se platit nemělo. Ale pokud udělá lékař nějaký výkon a poskytne péči, pak už se platí. A je péčí pohled na ránu? Nebo píchnutí injekce? Možná by to mohlo být jasnější," přemítá Jaroslava Kunová.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt říká, že poplatky mají lékaři řádně vybírat, ale ne na nich na úkor pacientů vydělávat. "To, že si lékař pozve pacienta na víkend nebo na večer jen na převaz a nemocnice pak inkasuje devadesátikorunový poplatek za pohotovost, to v pořádku není," říká mluvčí.

A radí, že by se pacient měl s lékařem předem domluvit, zda je nutné přijít v čase pohotovostí a zda bude muset zaplatit. "V případě pochybností je dobré obrátit se na vedení nemocnice a stěžovat si," říká.

. Co dělat

Kontroly u lékaře o víkendu

Zeptejte se, jestli je opravdu nutné přijít na kontrolu v čase pohotovosti.

Pokud lékař usoudí, že ano, nestyďte se ho zeptat, zda budete platit 90 korun za pohotovost a jestli může svým kolegům, kteří budou pohotovost sloužit, předem říct, že je to jím vyžádaná návštěva pacienta, abyste nemuseli platit pohotovost.

Pokud máte pocit, že jste platit neměli, stěžujte si vedení nemocnice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video