Nemocnice začala s ´těžkou´ stavbou

V irácké Basře je od rána dusivé vedro. V extrémně horkém počasí začíná těžká stavba české 7. polní nemocncie. Vojáci sehnali tolik potřebný štěrkopísek a v areálu, kde má lazaret vyrůst, už začala pracovat těžká technika. Vojákům pomáhají při úpravě terénu místní dělníci, hlásí Český rozhlas.

Zpevňující materiál sem od sedmé hodiny ranní začaly navážet irácké náklaďáky. Ještě předtím ale těžká technika terén srovnala.

Na plochu, kde bude polní nemocnice stát, navezou Iráčané vrstvu vápenitého štěrku. Právě ten poslouží jako základ pro stavbu českého zdravotnického zářízení.

Polní nemocnice by měla být otevřena 6. května, kdy má do Basry přijet i český ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Zatím není jisté, zda vojáci do termínu stihnou postavit nemocnici celou.

Z Kuvajtu míří materiál i postele
Vojáci zatím z Kuvajtu, ze základny v Dauhá, přivážejí velké množství potřebného materiálu v kolonách nákladních aut, které přijíždějí každý den před polednem.

Během úterý například dorazily postele pro mužstvo, které zatím spí jen na rozkládacích lehátkách. Protože stále nestojí stany a bydlet se dá jen v jedné přízemní budově, část vojáků každý den do Basry přijíždí pracovat z Kuvajtu a večer se zase vrací zpět.

Přepravu nemocnice už zajišťují USA

O přesun zbytku 7. armádní polní nemocnice do Iráku se už starají Američané, první přelet letounem Galaxy z plánovaných tří desítek letů se uskutečnil v pondělí. Dopravu uhradí USA. O zaplacení několika prvních letů, které z Česka do Kuvajtu zabezpečovala obřími letadly An-124 Ruslan rusko-ukrajinská společnost Volga-Dněpr, Česko se Spojenými státy vyjednává, řekl ČTK ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Buldozer narazil na masky
Při úpravách podmáčeného terénu, určeného pro nemocnici, narazil jeden z iráckých řidičů buldozeru na velkou vojenskou bednu zakopanou v zemi a přikrytou plechem.

Ačkoliv byla podle nápisu na víku neškodná, prozkoumal ji pro jistotu český pyrotechnik. Uvnitř ale nalezl jen 30 moderních plynových masek. Proč je kterýsi Iráčan zakopal právě na prostranství za vojenskou nemocnicí, není jasné.

Lékaři mají na kontě malý zázrak
Už od pátku ošetřují čeští vojenští lékaři desítky místních lidí denně v polní ošetřovně, postavené u vchodu do areálu bývalé vojenské nemocnice.

Pomohli mimo jiné zachránit život malému chlapci, kterého hned v první den večer přinesla jeho matka ošklivě popáleného v obličeji.

V úterý přišel na kontrolu už po svých a i přes svá zranění má v pořádku oči, což někteří z lékařů označují za malý zázrak.

Iráčané nechodí jen pro ošetření, chtějí telefonovat
Do areálu bývalého vojenského špitálu, kde čeští doktoři ordinují, proudí už dnes stovky Iráčanů.

Ne všichni ovšem potřebují lékařskou pomoc. Za vojáky chodí místní lidé a na papírcích mají napsaná nejroztodivnější telefonní čísla. Chtějí se dovolat příbuzným a známým doslova po celém světě, aby jim řekli, že jsou v pořádku.

"Můj muž je inženýrem na obchodní lodi. Odjel ještě před válkou do Libye a od té doby o sobě nemáme zprávu," řekla zpravodaji ČTK před vchodem do areálu do vojenské nemocnice na místní poměry luxusně oblečená žena s malým dítětem. Odešla však stejně jako jiní s nepořízenou.

Lidé chtějí volat například na Ukrajinu, do Kanady či Finska. Telefonní spojení zdarma poskytuje pouze úřadovna Červeného kříže v centru města, ale před ní stojí na telefon dlouhé fronty.

Ústředny zasáhly spojenecké bomby
Místním obyvatelům sice fungují domácí telefony, jenže s nimi se dovolají nanejvýš po své vlastní čtvrti, tedy k sousedům.

Ústředny vyššího stupně zřejmě vzaly za své při náletech spojeneckých letadel nebo při rabování, které začalo po pádu Husajnova režimu.

Čeští vojáci také potřebují telefonovat. Chtějí svým blízkým říct, že jsou v pořádku. Jsou proto schopni vylézt i na střechu nemocnice, kde některé mobilní telefony dokáží zachytit signál GSM z Kuvajtu. Jejich šťastní majitelé pak vyřizují textové zprávy mnoha svým kolegům.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video