ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr TopičMAFRA

V nemocnicích končí s covidem hlavně neočkovaní, obézní a nemocní senioři

  • 442
Počet lidí, kteří jsou hospitalizováni kvůli covidu nebo spíše s ním jako přidruženou nemocí s dalšími vážnými chorobami, se přiblížil stovce. Jak hlásí nemocnice, v devíti z deseti případů jde o neočkované jedince, většinou seniorského věku, s vysokým stupněm obezity a dalšími chronickými nemocemi.

Čtrnáct z 96 lidí v nemocnicích je v těžkém stavu anebo s vysoce intenzivní péčí. Oproti situaci přesně před týdnem je hospitalizovaných dvojnásobek. Podle nejhoršího scénáře by ve druhé polovině září mohlo být v nemocnicích najednou i více než 500 pacientů s covidem, tedy pětkrát více než teď.

Jak Seznam zprávám sdělují velké nemocnice, potíže pacientů s covidem jsou vesměs stejné:  respirační selhání, nedostatečné fungování plic, případně závislost na kyslíkových přístrojích.

„Obvykle jsou to pacienti v důchodovém či předdůchodovém věku a mají více chronických onemocnění jako cukrovku či obezitu,“ sdělil například přednosta Tomáš Vymazal z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol Praha.

Neočkovaní hospitalizovaní s přidruženými nemocemi mívají problémy i v mladších ročnících. Například v ostravské fakultní nemocnici byl za léto průměrný věk u neočkovaných 53 let, u očkovaných 77 let. Jenže těch byl hospitalizován dvaapůlnásobek.

Statistiky nově nakažených naopak zcela zaplňují momentálně lidé do 30 až 40 let, přičemž díky plošným testům ve školách jich třetinu tvoří děti. Protože po čtvrtku se pokračovat celorepublikově v testování zatím nemá, jejich poměr patrně klesne. A s tím i celkový počet nově evidovaných jako nakažení.

Protože však tito lidé nemocnice neplní, nemuselo by to tolik vadit. Mohou ale šířit nákazu mezi ohroženými. Odborníci i stát proto naléhají, aby se také očkovali a rozpínání epidemie bránili.

Každý čtvrtý pozitivní je očkovaný

Jenže infekci mohou šířit i očkovaní. Nejprve se tvrdilo, že to tak není, pak se začalo připouštět, že mohou, avšak výjimečně. Například americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nyní však uznává, že nosohltanovou virovou nálož – umožňující přenést infekci na druhé kolem sebe – lze mít vysokou nezávisle na tom, zda očkovaní lidé jsou či nikoli. 

Nechceme covidové gestapo jako v Německu, je nás už 13 tisíc, říká Landa

Daniel Landa jednal v poslanecké sněmovně (24.únor 2021)

Vakcinovaní v Česku stále tvoří až 25 procent pozitivních po testování na přítomnost koronaviru. A nepochybně jich bude víc, protože testovat se kvůli různým aktivitám či v některých firmách na rozdíl od neočkovaných nemusí. Zachyceni jsou v podstatě jen v případě, že jsou vytrasováni či je jim natolik špatně, že sami lékařskou pomoc vyhledají.

Úřady nechystají jako v minulosti plošné uzávěry společnosti, protože zatím neočekávají vysoký příliv pacientů do nemocnic. Počet hospitalizovaných byl loni ve stejnou dobu čtyřnásobný.

„Zatím se nezdá, že by ten růst hospitalizací kopíroval tu situaci v loňském roce,“ řekl Vojtěch ve čtvrtek ráno Radiožurnálu. „Jsme v tomto směru optimističtější než minulý rok, kdy žádná vakcína tady nebyla,“ dodal.

Kdo už je očkován, neonemocní a nikoho dalšího nenakazí, tvrdil Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Pokud by podle něho počet hospitalizovaných narůstal v řádu desítek případů denně, „pak by se zasáhnout muselo“. Nechce prý ale strašit lidi a stále spoléhá zejména na pokračující očkování.

A ani ti rizikoví, kteří se nechali proočkovat většinou dvěma dávkami, nejsou za onou pověstnou tečkou, jak v kampani slibovalo ministerstvo zdravotnictví. “Pojďte nám pomoci to dotáhnout. Zbývá nám již jen pár procent k získání kolektivní imunity,“ uvedlo prostřednictvím Chytré karantény koncem srpna. Hovořilo o zbývajících devíti procentech.

Nicméně rozjíždí se již očkování třetí dávkou. „Dvacátého září se mohou hlásit k očkování třetí dávkou ti, kteří mají dokončené očkování minimálně osm měsíců. „Doporučujeme to těm rizikovým,“ řekl ve středu před poslanci ministr Vojtěch.

Ten zároveň odmítl spekulovat o tom, že pak nastane čas se očkovat 4. dávkou, o čemž se mluví již v Izraeli či USA.

6. září 2021


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video