Za infuze, které Edita Mikulcová nutně potřebuje kvůli rakovině, doplácí už dvě stě korun.

Za infuze, které Edita Mikulcová nutně potřebuje kvůli rakovině, doplácí už dvě stě korun. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Nemoc jí zanedbali, teď platí

  • 68
Za léky a poplatky u lékařů lidé vydají ročně skoro 21 miliard. Jaké to je, žít s rakovinou a bát se, že člověk nebude mít na léky, vypráví 40letá matka dvou dětí Edita Mikulcová. Na příbězích "obyčejných" lidí přibližuje seriál MF DNES každé pondělí hlavní témata voleb. Tentokrát zdravotnictví.

VOLEBNÍ SERIÁL: Co strany slibují?

Z tváře Edity Mikulcové z Vysoké Pece skoro nikdy nemizí úsměv. Jen je pokaždé jiný: veselý, když mluví o svém manželovi, dvou dětech a psovi, pyšný, když návštěvníka provází svým krásným domem na úpatí Krušných hor, a smutný, když se rozmluví o rakovině, která postupně stravuje její tělo.

Teprve čtyřicetiletá žena se přestává usmívat jen ve chvíli, kdy se rozpovídá o svých zkušenostech s českým zdravotnictvím. Zlobí se právem: udělala všechno pro to, aby ji takový osud nepotkal. Jenže jí to bylo málo platné.

Na den, kdy si v prsu poprvé nahmatala podezřelou bulku, nikdy nezapomene. "Bylo to před třemi lety. Nechtěla jsem nic zanedbat, tak jsem hned běžela k lékaři," vzpomíná. Jenže chomutovští lékaři na mamografu nic podezřelého neviděli. Stejně to dopadlo i při dvojím kontrolním ultrazvuku v Jirkově. Nenašlo se také nic.

"Bulka ale rostla dál. Bylo mi to divné, i když říkali, že tam nic není. Tak jsem šla po roce na mamograf znovu. To už nádor viděli, ale bylo pozdě," vzpomíná.

Přišla operace a také chemoterapie. Jenže rakovina se zatím zastavit nedala. "Mám ji i v kostech," popisuje svůj boj s nemocí. Vždycky v pondělí jednou za tři týdny ji manžel veze do Prahy, kde podstupuje další léčbu.

"Musí mi vždycky dát infuzi léku Zometa, který zabraňuje odvápňování kostí. Až do února mi ji vždycky lékaři předepsali, já si ji vyzvedla v lékárně a pak mi ji píchli. V březnu mi najednou v lékárně řekli, že na ni musím doplácet dvě stě korun. Nikdy mě ani nenapadlo, že budu muset doplácet na životně důležitý lék, když trpím takovouhle chorobou," žasne žena, která kvůli nemoci nemůže pracovat a pobírá jen invalidní důchod.

"Navíc najednou od ledna už prý nemám nárok ani na průkazku ZTP pro postižené lidi, díky které bych si třeba mohla sednout v autobuse. Prý proto, že mi už skončila chemoterapie," nechápe.

Od politiků by devět týdnů před volbami konečně ráda slyšela, jak chtějí situaci ve zdravotnictví řešit. Tak, aby se vážně nemocní lidé, kteří si svou situaci nezavinili, nemuseli bát, že budou za léčbu platit.

"Vím, že je to složité, ale pravda je, že mi toho dost zanedbali a teď mám ještě léčbu platit ze svého. Myslím, že na zdravotní pojištění se odvádí peněz až dost. Rozhodně nemám pocit, že by u nás bylo zdravotnictví bezplatné, jak se nám politici snaží namluvit," podotýká.

Pokud vybrané peníze v Česku na léčbu pacientů nestačí, měli by to podle ní politici na rovinu přiznat. A šetřit tam, kde to pacienty neohrozí.

"Levné léky, třeba paralen, by na recept být nemusely, protože si je každý může koupit sám. Z pojištění by se měly hradit hlavně drahé léky, bez kterých se vážně nemocní lidé neobejdou," míní.

Dejte hlas straně, která vás přesvědčila

logo ČSSDČSSD

"Doplatky za léky jsou do značné míry věcí samotných lékáren. Pacientovi se vyplatí jich několik obvolat a zeptat se," říká ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath. "Třeba právě lék Zometa je teď k mání v lékárně v nemocnici Motol s doplatkem 185 korun a v lékárně Všeobecné fakultní nemocnice v Praze ho mají zadarmo. Je však třeba si uvědomit, že ten lék celkem stojí 10 000 korun. Ve všech zemích Evropské unie je na tyto drahé léky nějaký doplatek. Průkaz ZTP nejspíše paní Mikulcové nedali proto, že nemá fyzické postižení. Pacientům při chemoterapii se to dává navíc jako bonus."
>> pro ČSSD hlasujte zde

logo ODSODS

"Souhlasím s paní Mikulcovou, že se ze zdravotního pojištění nemají platit paraleny. Tyto peníze mají hlavně pokrývat důležité léky," míní Tomáš Julínek, stínový ministr zdravotnictví za ODS. "My s touto změnou počítáme v našem programu. Neříkám, že by léky za naší vlády byly zadarmo. Ale není možné, aby dopláceli velké částky vážně nemocní lidé, kteří potřebují léky dlouhodobě. Chceme zavést poplatek 20 korun za recept. Zároveň, abychom ochránili lidi, kteří je potřebují dlouhodobě, počítáme i se zavedením finančního stropu na veškeré poplatky a doplatky za léky ve výši 3000 korun ročně."
>> pro ODS hlasujte zde

KDU-ČSL
logo KDU-ČSL 
"S případy těžce nemocných lidí, kteří doplácejí velké částky za léky, se teď setkáváme často. Systém je špatně nastavený: místo toho, co by se léky pro těžce nemocné hradily pojištění, utrácejí se z něj desítky milionů za aspiriny a paraleny," říká expert KDU-ČSL Josef Janeček. "Chceme toto změnit. Vážně nemocným lidem by se měla hradit veškerá péče. Také není možné, aby se tak lišila kvalita péče v jednotlivých nemocnicích. Počítáme se zavedením akreditací zdravotnických zařízení, které by garantovaly kvalitu péče. Aby se tyto případy, kdy lékaři léčbu zanedbají, už nestávaly."
>> pro KDU-ČSL hlasujte zde

logo KSČMKSČM

"Doplatky na léky by se měly zrušit úplně. Ústava České republiky totiž říká, že zdravotní péče je lidem poskytována zdarma na základě zdravotního pojištění," tvrdí předseda KSČM Vojtěch Filip. "Alespoň jeden lék na každý zdravotní problém musí být bez doplatku. Nesouhlasím s tím, že se ze zdravotnictví dělá kšeft. A také nemohu souhlasit s tím, když lidé třeba v Chomutově nemají stejně kvalitní péči jako v Praze. Proto jsme teď podpořili zákon o neziskových nemocnicích. Ten zaručí, že tu bude síť kvalitních nemocnic, která bude pod dohledem státu a bude všem dostupná."
>> pro KSČM hlasujte zde

logo Strany zelenýchStrana zelených

"Chceme zavést jednotný poplatek za recept ve výši 30 až 50 korun a postupně úplně zrušit všechny ostatní doplatky za léky na recept," říká Džamila Stehlíková ze Strany zelených. "Dlouhodobě nemocní pacienti, jako je paní Mikulcová, by byli od toho osvobozeni, nedopláceli by za léky nic. Jde o pacienty s nemocemi srdce a cév, s onkologickými chorobami a podobně. Pak počítáme s adresným osvobozením od těch poplatků pro sociálně slabé Na průkazky ZTP by podle názoru měli mít nárok úplně všichni pacienti s vážnými chorobami, které se nedaří vyléčit."
>> pro SZ hlasujte zde

VÝSLEDKY ANKETY NAJDETE ZDE

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video