Státní zastupitelství by nemělo být součástí výkonné moci, řekl Pavel Zeman

  12:23aktualizováno  12:23
Vynětí státního zastupitelství z pravomoci moci výkonné by podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nejlépe garantovalo nezávislost státních zástupců na vůli politiků a vlády. Zeman to řekl v Senátu po schůzce se senátory z ústavně-právního výboru, které se účastnila také pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

„Navrhoval jsem změnu Ústavy týkající se postavení státního zastupitelství. Vyjmout ho z té hlavy týkající se moci výkonné a dát ho do samostatné hlavy Ústavy. Nevím, jestli k tomu bude politická vůle v současné době. Nicméně bavíme-li se o nezávislosti státního zastupitelství, tak je to přesně tento krok, který by nezávislost státního zastupitelství garantoval,“ řekl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Návrh nejvyššího žalobce podpořil senátor za ČSSD, předseda ústavně-právního výboru a bývalý žalobce Miroslav Antl, kterému se nelíbí, že je státní zastupitelství mezi výkonnými složkami. „Státní zastupitelství by mělo mít svoje nezávislé postavení v ústavě,“ řekl Antl.

Senátoři jednali ve středu s nejvyšším státním zástupcem Zemanem a vrchní pražsko státní zástupkyní Bradáčovou o novele, která by zpřesnila podmínky pro odvolávání vedoucích žalobců. Skupina senátorů předlohu po výměně ministra spravedlnosti Jana Kněžínka za Marii Benešovou.

Proti Benešové začali hned demonstrovat odpůrci premiéra Andreje Babiše, protože by podle nich Benešová mohla odvolat nejvyššího státního zástupce. Demonstrace neustaly, ani když ministryně opakovaně řekla, že se nic takového nechystá udělat.

Senát návrh v prvním čtení podpořil v polovině června, ve středu se jím začal zabývat ústavně-právní výbor, přičemž dosavadní vedoucí státní zástupci by podle nich neměli být odvoláni dva až tři roky po chystané změně pravidel. .

Stejnou novelu v tomto sněmovním volebním období předložili už podruhé poslanci TOP 09 a STAN. První návrh dolní komora zamítla už v úvodním kole loni v dubnu. Svou úpravu připravilo ministerstvo spravedlnosti. Mění proces jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců, což už by v případě nejvyššího státního zástupce nemohla udělat vláda, a stanoví délku jejich funkčního období na sedm let. Vlastní podobu novely připravili i opoziční poslanci Pirátů, ODS a lidovců.

Zatímco opoziční poslanci chtějí, aby změna začala platit co nejdříve, Benešová navrhla platnost od roku 2022. Později připustila, že změna může začít platit i dříve.

Antl i Zeman odmítli návrh Benešové, aby vedoucí státní zástupce vybírala pětičlenná komise, do níž by ministryně jmenovala tři členy. „Pokud by v té výběrové komisi mělo mít ministerstvo z pěti dva plus soudce zřejmě na přání ministerstva spravedlnosti, v tu chvíli je to 3:2,“ uvedl Antl.

Doporučil stejně jako Pavel Zeman zachovat stávající proces nominací, kdy kandidáty předkládají sami vedoucí žalobci. „Ponechme to rozložení sil tak, jak by mělo být. To znamená, státní zástupce navrhuje svého kandidáta a ministr spravedlnosti jmenuje, nebo nejmenuje. Jakákoliv ingerence ministra do té předcházející fáze je podle mého názoru špatná,“ uvedl Pavel Zeman.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

ČSSD podpoří rozpočet, slíbila Maláčová. Dostane o 5,9 miliardy více

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Sociální demokracie podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové podpoří ve vládě státní rozpočet pro příští...

Vyšetřování „brněnské Blanky“ podle obvinění sabotoval přímo detektiv

Slavnostní otevření Královopolského tunelu v Brně (31. srpna 2012)

Policisté, kteří v Brně rozplétají masivní úniky ze spisů, stíhaný „gang“ viní z torpédování hned několika...

Advantage Consulting, s.r.o.
BENEFITNÍ SPECIALISTA

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz