Nejvíc z poslanců vydělal Klaus

  • 114
V žebříčku vedlejších příjmů nemá mezi poslanci a členy vlády Václav Klaus vážného konkurenta. Za přednášky a publikování článků dokázal v loňském roce vydělat bezmála tři miliony korun. O podobných příjmech si ostatní politici mohou nechat jen zdát.

Přes milion korun si podle přehledů vedlejších příjmů, které zveřejnil Senát, připsali na účet v roce 2001 už jen tři poslanci. Radko Martínek z ČSSD se sice svými dvěma miliony a třemi sty tisíci korun Klausovu příjmu přiblížil, jenže na rozdíl od předsedy ODS si peníze nevydělal prací, ale prodejem zděděného majetku po rodičích.

Zbývající dva milionáři v parlamentu jsou oba z ODS, ale od svého šéfa si udržují uctivý odstup. Oldřich Vojíř ztrácí na Klause více než milion a Ivan Langer se svým příjmem z pronájmu a platem advokátního koncipienta se jen těsně přehoupl přes milion.

Půl milionem korun si za jeden rok dokáže přilepšit hned několik poslanců z ODS, ČSSD i Koalice. Skromným brigádníkem na konci příjmového žebříčku poslanců je už řadu let místopředseda vlády Pavel Rychetský. Tři roky po sobě uvedl do přiznání částku 6 274 korun za přednášky a pronájem.

Nejvíce si vydělali poslanci ODS
Zatímco poslanci ODS vydělávali kromě své práce v parlamentu další peníze, sociálním demokratům se podařilo vyhrát volby. V přehledu vedlejších příjmů poslanců a členů vlády, který každý rok politici odevzdávají předsedovi Senátu, patří milionářské příčky výhradně členům ODS, ale chudší poslanci ČSSD se na oplátku mohou radovat z volebního vítězství.

Za své myšlenky získal sice Václav Klaus na domácích a zahraničních přednáškách téměř tři miliony korun, avšak u voličů s nimi v parlamentních volbách tolik neuspěl. To Miloš Zeman či Vladimír Špidla neuvedli v přiznáních za prezentaci svých názorů ani korunu, ale jejich strana nyní vládne sněmovně.

Vlastimil Tlustý z ODS však popírá, že by vydělávání peněz a volební výsledek spolu nějak souvisely. "Takové spojení bych tu nehledal. Příjmy Václava Klause jsou především za přednášky a publikační činnost, a to má velmi blízko k politické práci," soudí Tlustý.

Druhý nejbohatší poslanec parlamentu a člen ODS Oldřich Vojíř si však peníze vydělal jinak než šířením politických myšlenek. Do přiznání uvedl, že bezmála milion a osm set tisíc korun inkasoval za činnost ve správních radách a ve Fondu národního majetku. "Tady bych uvedl, že členové ČSSD jistě zasedali ve více dozorčích radách a vydělali si tam více peněz než naši politici," komentuje Vojířovy výsledky Tlustý.

Ve vedlejších příjmech, které se za loňský rok pohybují v řádech sta tisíců korun, je situace mezi politiky různých stran vyrovnanější. Lidovecký poslanec Ladislav Šustr si už několik let drží například místo v dozorčí radě Sazky, které mu za rok 2001 vyneslo přes šest set tisíc korun. Sociální demokrat Miloslav Vlček si zase v dozorčí radě České konsolidační agentury, stejně jako Michal Doktor z ODS, přišel na 283 500 korun.

Kromě míst ve vedení různých firem si poslanci vydělávají také pronájmem svého majetku. Bývalý ministr průmyslu Miroslav Grégr si tak mohl na účet připsat za poslední rok čtvrt milionu korun. Ivan Langer z ODS je zase každý rok díky příjmům z pronájmu bohatší téměř o milion.

Nejistý je naopak prodej svých myšlenek a odborných vědomostí. Klaus vydělal tímto způsobem miliony, bývalý ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš statisíce, ale takový Petr Lachnit z ČSSD jen 3 500 korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video