"Sedmnáct lidí si dům prohlédlo. Kupec se napoprvé nenašel, a proto dražbu asi do měsíce zopakujeme. Vyvolávací cena domu se možná sníží, záleží na tom, jak se rozhodne navrhovatel dražby," vysvětlil Petr Faltys z pražské realitní a dražební kanceláře Faltys & partner.
Dům dala do aukce Česká spořitelna. Využila tak nový zákon, který platí od loňského roku. Ten nově umožňuje věřitelům vymáhat své pohledávky mimosoudní, a tím samozřejmě i rychlejší cestou. "Dřívější soudní exekuce byly zdlouhavé a zřídkakdy navrhované," vysvětlil Petr Faltys. V středeční dražbu vyústil nesplacený úvěr podnikatele z Nových Domků u Jihlavy, který dal bance do zástavy svůj dům. "Já jsem ochoten svůj dluh uhradit a oprávněnost konání nedobrovolné dražby se budu snažit napadnout. Jsem už domluven se svým právníkem," připravuje obranu majitel draženého domu, který si nepřál uvést své jméno. Vyvolávací cena objektu byla více než jeden milion korun. Jeho tržní hodnota je zhruba dvojnásobná. Peníze, které podnikatel dluží, jsou podle jeho slov výrazně pod hranicí dražební ceny.
Pražská realitní kancelář od počátku platnosti zákona dostala od svých klientů asi na tři desítky zástav určených k nedobrovolné dražbě. "Přibližně ve třetině všech případů k dražbě ani nedošlo, protože dlužník raději pohledávku vyrovnal," řekl Petr Faltys. Mimo jiné i pro tento kladný efekt jsou tyto dražby podle zákona zveřejňovány s šedesátidenním předstihem. V asi třiceti procentech svých případů už firma Faltys & partner úderem licitátora přisoudila zastavené objekty novým vlastníkům. Na středeční aukci se byli podívat také zástupci místní realitní kanceláře TB finance, kteří s podobnými aktivitami začínají v Jihlavě a okolí.
O svůj dům chce majitel dál bojovat
Pro stavbu svého rodinného sídla si vybrali krásné místo za Jihlavou s výhledem na všechny strany. Před třinácti lety svůj patrový domek dostavěli a všichni se do něj nastěhovali. V minulém týdnu o něj málem přišli. Tím, že ho v první nedobrovolné dražbě nikdo nekoupil, se jim moc neulevilo. Do měsíce bude nová aukce. Možná s ještě nižší vyvolávací cenou. Jejich smutný příběh tak bude mít další pokračování.
Když se v Nových Domcích zeptáte, kde bydlí, všichni vám cestu k nim ochotně vysvětlí. Všichni také znají celou historii jejich příběhu. Dobře vědí, že je dům na prodej. Přestože s tím jeho majitelé nesouhlasí. "To mě štve nejvíc. Fotka našeho baráku kolovala v novinách a všichni to kvůli tomu vědí," říká čtyřicetiletý muž. O svém příběhu je ochoten mluvit, ale jméno zveřejnit nechce. Už tak prý ví o jejich potížích dost lidí.
Jak všechno začalo? S manželkou a dalším společníkem před čtyřmi lety založili firmu na výrobu zámkové dlažby. Půjčili si na její rozjezd více než milion korun. Nějakou dobu všechno šlapalo, jak mělo. Úvěr spláceli. Vinou různých okolností se ale dostali do potíží. Ty vyvrcholily tento týden veřejnou nabídkou jejich zastaveného domu. I když jim není do zpěvu, ničeho nelitují. "Aspoň jsme poznali charaktery lidí. Někteří nám naše svízele vyloženě přejí. Na druhé straně za námi přišli lidé, od kterých bych to v životě nečekal. Ptali se jak můžou pomoci," přiznává muž a očima hledá svoji manželku. Ta mu kývnutím hlavy dává za pravdu.
Nejméně příjemné jim byly návštěvy potencionálních kupců. Jezdili po skupinách i jednotlivě. Sedmnáct jich přivezla dražební kancelář. Několik jich navíc přijelo na vlastní pěst. Naštěstí zákon nepřikazuje, aby si mohli projít i vnitřek nemovitosti.
"Vysvětlil jsem všem před brankou, jak se věci mají. Že budu dělat všechno proto, abych své dluhy splatil. Žádal jsem je taky, aby respektovali naše soukromí a dovnitř nešli," říká otec pěti dětí. Že se hlásí ke svému dluhu a že ho chce do haléře vyrovnat, opakuje několikrát. Věří také, že mu pomohou právníci. Společně by chtěli dokázat, že postup vyhlášení nedobrovolné dražby nebyl docela v pořádku. A co by jeho rodině přineslo klidné spaní? "Kdybychom náš barák v dražbě mohli koupit. Bylo by po starostech," přeje si.