Nečas odmítl Klausovu kritiku zvyšování DPH. Vyšší daně vadí i v ODS

  14:54aktualizováno  14:54
Premiér Petr Nečas odmítl kritiku zvyšování DPH od prezidenta Václava Klause. "Někdo, kdo nenese zodpovědnost za státní rozpočet, tak si může dovolit luxus některých vyjádření, která si člověk, který nese zodpovědnost za státní rozpočet, dovolit nemůže," rýpl si Nečas do Klause po jednání se senátory ODS.

Nebudu v čele údržbářské vlády, konsolidační balíček s vyšší DPH je nutný pro schválení rozpočtu na příští rok s nižším schodkem, zdůraznil v úterý premiér Petr Nečas.

"Vláda stojí a padá s tím, že bude snižovat deficit veřejných financí. Nebudu stát v čele vlády, která bude pouze údržbářská," prohlásil v úterý Nečas. "Konsolidační balíček je politický kompromis, je svázán s návrhem státního rozpočtu. Bez jeho schválení není možné sestavit státní rozpočet tak, aby deficit veřejných financí byl pod 3 procenty HDP," zdůraznil premiér. Za senátory prý přišel i proto, aby jim vysvětlil některé "mediální mýty".

Vládní plány na zvýšení DPH kritizoval před pár dny prezident Václav Klaus. "Zvýšení všech daní a DPH zvláště poškozuje naši ekonomiku, brzdí ji. Je to nerozumný tah, já jsem zásadně proti tomu, aby tato vláda zvyšovala daně, a jsem proti tomu i v tomto konkrétním případě," řekl prezident Klaus během tradiční poutě svatého Vavřince na vrchol Sněžky (o jeho kritice čtěte zde).

Premiér mě nepřesvědčil, budu proti, říká senátor ODS Kubera

Schůze Senátu - Jaroslav Kubera (6. října 2011)

Senátor Jaroslav Kubera

Senátor za ODS Jaroslav Kubera po jednání s premiérem řekl, že ho Nečas nepřesvědčil, aby zvedl ruku pro zvýšení DPH na 15 a 21 procent. Odhadl, že problémy s tím mají ještě další tři senátoři ODS, ale někteří nemusí hlasovat přímo proti, mohou se zdržet nebo opustit při hlasování sál. Senát bude o zvyšování daně z přidané hodnoty, stejně jako o církevních restitucích hlasovat na schůzi, která začíná ve středu.

"Pan premiér ví jistě, jak budu hlasovat, že budu proti. Spíš přesvědčoval kolegy. Jeho vysvětlení bylo poměrně seriózní, mě ovšem nepřesvědčil. Zvyšování daní není dobrá cesta," uvedl v průběhu jednání senátního klubu ODS Kubera. "Lidé padesát procent příjmů dávají na splátku úvěrů, tak těžko mohou kupovat, tam je ta hlavní příčina," říká Kubera, proč podle něj nemá státní kasa ze zvyšování daně z přidané hodnoty více peněz.

Podle zdroje iDNES.cz ze senátorského klubu ODS mají se zvyšováním DPH problémy například ještě senátoři Pavel Eybert či Tomáš Töpfer. Premiér ale po setkání se senátory ze své strany řekl, že je spokojen a že nikdo nahlas s kritikou vládního záměru nevystoupil. "Seděl tři metry ode mě a nic takového mi neřekl," prohlásil Nečas na adresu senátora Kubery.

"Vím pouze o jediném senátorovi, který deklaruje, že nepodpoří ten návrh. Je možné, že jeden až dva senátoři nebudou přítomni v sále," řekl po jednání senátního klubu ODS jeho předseda Richard Svoboda.

V Senátu má převahu levice, Nečas musí sehnat 101 hlasů

V Senátu mají převahu levicové strany, a tak je zřejmé, že se ČSSD podaří vládní plán odmítnout a hlasování jednotlivých senátorů ODS nebude hrát takovou roli. Pak se ale vládní balíček vrátí do Sněmovny a Nečas bude k jeho prosazení potřebovat 101 hlasů.

Už ve Sněmovně přitom bývalý šéf poslanců ODS Petr Tluchoř řekl, že pro zvyšování daní zvedá ruku jen proto, že bylo stanoveno závazné hlasování pro všechny poslance, ale že s tím nesouhlasí a očekává přes léto politickou diskusi v ODS o tom, zda má strana schvalovat věci, které jsou v rozporu s jejím programem i s volebními sliby (více o schvalování vyšší DPH najdete zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Holínky, helmy a pláštěnky. Prohlídka krušnohorského dolu je pro otrlé

Historický důl Johannes se nachází nedaleko Božího Daru.

Česko má už víc než týden první „adrenalinové“ zajímavosti pod ochranou UNESCO. Hornické památky zahrnují i důlní věže...

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

Konec lesů, jak je známe. V některých krajích už ani nejsou smrky k těžbě

Zdevastované lesy v okolí Želivky. Tmavou barvu mají usychající borovice.

České lesy čelí největší dosavadní kalamitě. Mohou za to smrkové monokultury, ale i státní dotace. Dříve husté lesy,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz