Muhammad Atta si před teroristickými útoky na WTC rezervoval luxusní hotel v centru Prahy.

Muhammad Atta si před teroristickými útoky na WTC rezervoval luxusní hotel v centru Prahy. | foto: iDNES.cz

Návštěvu teroristy Atty v Praze odhalili hoteloví agenti

  • 72
Co má společného schůzka Weigl - Šlouf a návštěva teroristy Muhammada Atty v Praze? Obě události odhalili agenti, kteří mají pod kontrolou luxusní hotely. Podle zjištění iDNES.cz a MF DNES to byli právě policisté z takzvané hotelové služby, kdo upozornil na chystanou návštěvu strůjce útoků na WTC.

Dlouhých osm let nebylo jasné, na základě čeho mohly tuzemské bezpečnostní složky tvrdit, že se Muhammad Atta krátce před sebevražedným útokem na věže Světového obchodního centra ocitl i v Praze. - více zde

Nyní vyšlo najevo, že jeho stopu zachytili detektivové z policejního Útvaru zvláštních činností. "Jejich šéf Tomáš Almer si na to už nevzpomíná, myslí si, že Attu zachytili agenti Úřadu pro zahraniční styky a informace, tedy rozvědka," řekla iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.

Reportéři iDNES.cz a MF DNES ovšem vypátrali, že to byli podle všeho Almerovi muži z "hotelovky". Ti totiž kontrolují hotelové záznamy o ubytovaných a analyzují je.

Hořící WTC 11. září 2001Terorista poprvé přijel jako student
Na jaře 2000 policisté informaci o Egypťanově rezervaci v luxusním hotelu v prvním pražském obvodu nevěnovali žádnou zvýšenou pozornost. Nebylo také proč. V té době byl Atta bezúhonný arabský student, který získával vzdělání v Německu. O jeho pohybu v Česku tedy věděli, ale nepřikládali mu zvláštní význam.

Až později, po stovkách hodin strávených analyzováním záznamů, se k oznámení hotelové spojky o Attově rezervaci vrátili agenti civilní rozvědky a začali pátrat po dalších jeho stopách v Praze.

Reportéři iDNES.cz a MF DNES se k této informaci dostali v rámci pátrání, jak z luxusního hotelu unikl záznam z bezpečnostních kamer, který zachytil Jiřího Weigla a Miroslava Šloufa. Přitom se setkali s několika lidmi z branže působícími v pražských mezinárodních hotelích.

Zamítnuté vízum Attu uvěznilo na letišti
Ale vraťme se o sedm let zpět, do doby bezprostředně po útoku na WTC, po němž zůstaly na Manhattanu tři tisícovky mrtvých.

Policejní prezident Jiří Kolář s ministrem vnitra Stanislavem Grossem"Česká republika disponuje informacemi, z nichž vyplývá, že Muhammad Atta přijel do Prahy nejméně dvakrát - v roce 2000 a 2001," nechal se slyšet tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross. Z toho jednou - na jaře 2000 - Atta neopustil letištní transit, protože nedostal vstupní vízum. Po několika hodinách čekání se tedy dalším spojem vrátil do Spojených států, zřejmě do New Jersey.

Zamítnutí vstupního víza muselo Muhammada Attu zaskočit. Reportérům MF DNES a iDNES.cz se i po mnoha letech podařilo vypátrat, že už měl v Praze zajištěné ubytování. Hotelový pokoj si rezervoval e-mailem. "Po osmačtyřiceti hodinách rezervaci zrušil," sdělil iDNES.cz odborník, který je se situací dobře obeznámen. Není pochyb o tom, že Egypťan tak učinil v reakci na zrušené vízum.

V každém hotelu je agent
Zmiňovaný hotel, nelze ho jmenovat kvůli oprávněné obavě z prozrazení zdroje, už tehdy patřil mezi nejlepší české hotely a úrovní služeb se vyrovnal například vyhlášenému a mnohem známějšímu Four Seasons.

Zájem bohaté zahraniční klientely je pochopitelný, stejně jako zájem českých tajných služeb a policejních detektivů o ně. Útvar zvláštních činností dokonce disponuje speciální jednotkou s označením Hotelová služba.

Monitorovat hosty a zorientovat se mezi nimi pomáhají agentům zaměstnanci hotelu. Šéf Útvaru zvláštních činností Tomáš Almer pro MF DNES tuto činnost připustil. "My prostě známe v každém důležitém hotelu člověka, na kterého se obrátíme, pokud chceme třeba záznam z kamer. Chováme se podle zákona," ujistil Almer. - více zde

Jeho lidé de facto pokračují v práci, kterou pro komunistickou Státní bezpečnost prováděl nechvalně proslulý 5. odbor.

Druhý kontakt stále nejistý
Druhá teroristova návštěva české metropole měla proběhnout o rok později. Gross 26. října 2001 prohlásil, že se zde Egypťan potkal s iráckým konzulem a špionem Ibrahimem Al Aním.

Zprávu převzala všechna světová média, Grossovi ji uvěřil i prezident Václav Havel. Nikdy se ji ovšem nepodařilo prokázat a Al Aní nyní po Česku žádá odškodné v řádu desítek milionů korun.

Na základě tvrzení našich tajných služeb ho později v Bagdádu zatkli Američané a na několik let uvěznili. "Tyto falešné informace mi zničily život. Přišel jsem o všechno," řekl Al Aní reportérovi MF DNES. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video