Konopiště

Konopiště | foto: NPÚ

Památky zdraží až o 60 korun. Provoz je nákladnější, zájem návštěvníků roste

  • 3
Památkáři letos připomenou sídla panovnické rodiny i osudy korunovačních klenotů. Nová sezóna přinese o desetikoruny dražší vstupné, ale i nově otevřené prohlídkové trasy, které poodhalí, jak se v 19. a 20. století žilo v českých zemích císařské rodině nebo kde se v 15. století ukrývaly na Šumavě české korunovační klenoty.

Sezona začíná už na Zelený čtvrtek 28. března a otevřeno bude celé Velikonoce. Pro návštěvníky stovky památek ve správě Národního památkového ústavu bude připraven velikonoční program. „V zámecké kuchyni ve Žlebech budou péct jidáše, v Jindřichově Hradci pro návštěvníky vařit sladkou kaši, v zahradě brněnské vily Stiassni mohou děti hledat velikonoční vajíčka,“ popisuje ředitelka památkového ústavu Naďa Goryczková.

Karlštejn bude dražší

Pro návštěvníky mají na začátku sezony památkáři i jednu nemilou zprávu. Zdražení vstupného. „Jsme nuceni zvýšit vstupné, provoz je stále nákladnější, v průměru je to o šest procent. Ale je to průměr, někde zdražíme o čtyřicet korun, někde se zdražovat nebude vůbec,“ řekla včera Goryczková. Nejvíce o šedesát korun zdraží ty nejatraktivnější objekty, většinou zapsané na seznamu UNESCO, kam míří nejvíce návštěvníků – Karlštejn, Český Krumlov a Hluboká.

Hrady a zámky zdraží až o čtyřicet korun, i tak budou propouštět

Důvody zdražení jsou zřejmé, velké ztráty na vstupném za pandemie, letos také razantně poklesl státní příspěvek o miliony korun. Památkáři tak jen nezvyšují vstupné, ale šetří se i jinde. Poklesl počet zaměstnanců o 130 lidí. „Přímo památkové objekty muselo opustit 70 lidí,“ dodává Goryczková.

Zájem návštěvníků o hrady a zámky se po covidovém propadu postupně zvyšuje, ale ještě nedosáhl předepidemického roku 2019. V loňském roce do objektů Státního památkového ústavu přišlo 4,2 milionu návštěvníků. Nejvíce lákají celoročně otevřené objekty.

Hrady a zámky habsburské

Pokračuje i úspěšný cyklus Po stopách šlechtických rodů. „Chceme přinášet nové zážitky, letos se návštěvníci vydají po stopách Habsburků,“ slibuje ředitelka.

Podle ní se památkáři zaměří na ty členy panovnické rodiny, kteří měli domov na území Česka. Na Konopišti připomenou rodinu následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, v Zákupech utajenou svatbu Žofie Chotkové, na Velkých Losinách zpřístupní apartmá Alžběty Amálie, sestry Františka Ferdinanda, která se provdala do rodu Liechtensteinů. Ústředním bodem cyklu tentokráte budou Ploskovice u Litoměřic. Na počátku července skončí rekonstrukce, která vrátí ústřední prostory zámku do podoby z roku 1854, kdy byly zařízeny pro posledního českého korunovaného krále Ferdinanda V. Dobrotivého a jeho ženu Marii Annu.

Vstupné do státních památek: jakých má v letošní sezoně doznat změn

Památkový ústav i letos otevře několik nově obnovených částí zámeckých areálů, v Uherčicích u Znojma se návštěvníkům zpřístupní interiéry východního křídla. Dobu husitských válek připomenou Velhartice. Tehdy byly v podzemí odlehlého šumavského hradu ukryty české korunovační klenoty. Návštěvníkům je zpřístupní nová trasa Šumavská klenotnice. Na zámku v Lysicích otevřou obnovenou zahradu a zahradnictví. Procházet bude možné letohrádek Bellarie v sousedství otáčivého hlediště v Českém Krumlově.

Další mimořádně zajímavé akce památkáři připravují – letos začne i unikátní oprava hráze zámeckého rybníka na Červené Lhotě.

Kde rostou ceny

  • U poloviny ze zhruba stovky památek spravovaných Národním památkovým ústavem se vstupné pro dospělé na základních okruzích zvýšilo o 20 korun, u 15 objektů o 40 korun.
  • U tří hojně navštěvovaných památek zaplatí dospělí za základní okruh o 60 korun víc. Jde o Karlštejn, Hlubokou a Český Krumlov. Tedy nejnavštěvovanější objekty, většinou pod ochranou UNESCO. „Naše památky UNESCO jsou stále hluboko pod evropským průměrem vstupného,“ obhajují zdražení památkáři. V platnosti zůstávají slevy pro studenty či seniory.
  • U čtvrtiny objektů ve správě Národního památkového ústavu se cena vstupného před novou sezonou nezměnila.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video