Advokát Petr Kočí a jeho klientka Lucie Šlégrová z DSSS

Advokát Petr Kočí a jeho klientka Lucie Šlégrová z DSSS | foto: Jan Wirnitzer, iDNES.cz

Na židovství znalce jsem se jen ptal, hlavně je drahý, hájí se právník

  • 1364
Advokát Petr Kočí změnil taktiku. Soudního znalce Michala Mazla, který zpracoval posudek na Kočího klientku Lucii Šlégrovou, už neoznačuje výslovně za Žida. Zato začal akcentovat peníze, na které si Mazel přišel svou prací. Tvrdí, že si znalec vydělal 313 tisíc za 50 dní práce. Mazel to odmítl.

Případ rozvířila námitka podjatosti, kterou podala Kočího klientka Lucie Šlégrová. Ta v roce 2010 při projevu na litvínovském sídlišti Janov hovořila o národním socialismu a nemilosrdném potrestání "vyvolenců", což Mazel v kontextu vyhodnotil jako propagaci nacismu a antisemitismu.

Námitka podjatosti

Přečtěte si, co vadilo Šlégrové na znalci Mazlovi

Šlégrová prostřednictvím Kočího požádala, aby Mazlův posudek nebyl brán v potaz. Uvedla tři důvody - jeho ekonomickou závislost na posudcích, politickou aktivitu v TOP 09 a židovský původ, kvůli němuž může být vůči výrazům jako "vyvolení" či národní socialismus podjatý a přecitlivělý (čtěte více o námitce).

Nyní advokát Kočí pozměnil taktiku. Za "to podstatné" označil tvrzení, že Mazel předražoval své znalecké posudky a že je ekonomicky závislý na jejich zadavatelích. Konstatování "znalec je židovského původu", které stojí v původní námitce, Kočí označil pouze za vznesenou otázku.

Na otázku, jestli má Kočí nějaké poznatky o tom, že by Mazel byl Žid, advokát prohlásil, že to není důležité.

Na tiskovou konferenci přišla i jeho klientka Šlégrová, jejímž projevem případ začal. "Zatím jsem ve vazbě nebyla a doufám, že mě to nečeká," řekla.

Kočí odmítl, že by za změnou taktiky byl strach z možné kárné žaloby, na jejímž konci by v extrémním případě mohl přijít o práci advokáta. "Domnívám se, že když jsem posoudil, že vznesení otázky mou klientkou je oprávněné, bylo nejen mým právem, ale povinností tu námitku podat. Měl bych uspět," řekl.

V tiskové zprávě, kterou připravili jeho lidé, stojí, že si Mazel loni v březnu za vypracování posudku pro policii řekl o 313 tisíc korun. "Je to nesmysl, pan magistr Mazel má ještě další práci a povinnosti advokáta. Jsem přesvědčen, že se pouze snažil obohatit na úkor státu," prohlašuje Kočí.

Znalec podle něj vykázal 690 hodin za 50 pracovních dnů, tedy zhruba čtrnáct hodin práce denně.

Pracoval jsem i o víkendech, ohradil se Mazel

Mazel to rezolutně odmítl. "Posudky, které jsem zpracovával jako samostatný znalec, stály od patnácti set do sedmi až osmi tisíc. Dělal jsem jich za dobu znalecké praxe deset, z toho je vidět, jak to je 'lukrativní' činnost. Posudek, o němž mluví pan Kočí, se týkal materiálů z akce Power (zásahu proti neonacistům, pozn. red.) a má 500 stran. Realita je taková, že jsem pracoval včetně víkendů a těch dnů nebylo 50, ale 70," řekl Mazel iDNES.cz.

Při 70 dnech práce to vychází bez pár minut na deset hodin práce denně. Volno o víkendu si Mazel podle svých slov udělat nemohl, protože státní zastupitelství žádalo o posudek do určitého data.

 "Advokátní praxi jsem musel výrazně upozadit a požádat kolegy, aby mě zastoupili. Výroky, že jsem něco předražoval, považuji za naprosto nehorázné, se svým advokátem se domluvím na právních krocích. Nenechám to jen tak," řekl iDNES.cz Mazel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video