Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. prosince 2023 Iva

Manuál voliče: nejvýš dva kroužky, europoslance se dozvíme až v noci

  14:01
V pátek 23. května a o den později budeme vybírat své zástupce do Evropského parlamentu. Volební místnosti budou otevřeny tradičně v pátek odpoledne a v sobotu dopoledne, ale na výsledky se bude čekat déle, než jsme zvyklí. Mohou se totiž zveřejnit, až odvolí celá unie.
Na hlasovacím lístku může volič zakroužkovat pořadové číslo nejvýše u dvou kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku. (Ilustrační foto)

Na hlasovacím lístku může volič zakroužkovat pořadové číslo nejvýše u dvou kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku. (Ilustrační foto) | foto:  Dan Materna, MAFRA

1. Kdy se volí

Volby do Evropského parlamentu se budou v České republice konat v pátek 23. a v sobotu 24. května. V pátek budou mít voliči možnost odevzdat svůj hlas od 14 do 22 hodin, v sobotu budou volební místnosti otevřeny od 8. do 14. hodiny.

2. Kdo může volit

Zástupce v Evropském parlamentu může volit každý občan České republiky, který nejpozději druhý den voleb dosáhl dospělosti, má volební právo a je zapsán v seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu, popřípadě hlasuje na voličský průkaz.

Překážkou v tzv. výkonu volebního práva je zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu ochrany zdraví lidu nebo omezení svéprávnosti.

Pro to, aby mohl volič odevzdat hlas, musí být zapsán do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu, který vede příslušný obecní úřad, městský úřad, úřad městyse, či magistrát. Volič si může svůj zápis ve stálém seznamu voličů pro všechny druhy voleb na příslušném úřadě ověřit.

Pokud volič změní místo trvalého bydliště v rámci území České republiky po zápisu do seznamu voličů pro volby, tedy po 13. dubnu, musí na obecním úřadě v místě původního bydliště požádat o vyškrtnutí ze seznamu voličů. Úřad mu vydá potvrzení, to musí předložit obecnímu úřadu v místě nového bydliště nejpozději do 21. května 2014 nebo v dny voleb volební komisi ve volební místnosti v novém bydlišti. Tam zároveň musí prokázat své právo hlasovat ve volebním okrsku (zejména občanským průkazem s oddělenými rohy a potvrzením o změně místa trvalého pobytu nebo novým občanským průkazem s aktuálními údaji).

Pokud volič byl v zahraničí veden ve zvláštním seznamu voličů na zastupitelském úřadě a hodlá hlasovat v Česku, musí požádat zastupitelský úřad o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů. Zastupitelský úřad mu o vyškrtnutí vydá potvrzení. Toto potvrzení pak musí předložit obecnímu úřadu v místě trvalého pobytu nejpozději do 21. května 2014 nebo v dny voleb okrskové volební komise ve volební místnosti.

3. Kde můžeme volit

Do Evropského parlamentu lze hlasovat ve volební místnosti na území obce, kde je volič zapsán v seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu. Je-li tam více volebních okrsků, hlasuje volič ve volebním okrsku podle místa svého bydliště.

Starosta obce zveřejní nejpozději 15 dnů přede dnem voleb (do 8. května 2014), které části obce náležejí do jednotlivých volebních okrsků a uvede adresy volebních místností.

Nebo může volič požádat ze závažných, zejména zdravotních, důvodů obecní úřad či volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost. V takovém případě vyšle volební komise k voliči dva své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky a výpisem ze seznamu voličů. Při hlasování postupují členové okrskové volební komise tak, aby byla zachována tajnost hlasování.

Volič může hlasovat v jakékoli volební místnosti na území České republiky, pokud hlasuje na voličský průkaz. Voličský průkaz vydával příslušný obecní úřad na požádání, a to do 8. května (tedy nejpozději 15 dnů před volbami).

4. Jak hlasovat

Hlasovací lístky dostanou voliči nejpozději tři dny přede dnem voleb. Hlasovat lze jen osobně, zastoupení není přípustné, a před hlasováním je třeba prokázat svou totožnost a státní občanství České republiky platným občanským průkazem, cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem nebo cestovním průkazem. Volič s voličským průkazem ho musí odevzdat volební komisi. Neprokáže-li volič svou totožnost, nebude moci hlasovat, stejně jako volič, který není zapsán ve výpisu ze seznamu voličů.

Výjimkou jsou ti, kteří hlasují na voličský průkaz nebo pokud předloží potvrzení o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem nebo potvrzení o vyškrtnutí ze seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu v souvislosti se změnou trvalého bydliště a prokáže své právo hlasovat ve volebním okrsku.

Kolik europoslanců se volí?

V Česku se bude volit 21 europoslanců. Oproti současnému stavu, kdy má v Evropě 22 zástupců, to bude o jednoho méně, protože dle Lisabonské smlouvy se europarlament mírně zmenší.

Celkem se volí 751 evropských poslanců, které čeká pětiletý mandát. Nyní má Evropský parlament 766 poslanců.

Poté volič obdrží od člena volební komise prázdnou úřední obálku. Požádá-li, může dostat i hlasovací lístky.

Po obdržení úřední obálky, popřípadě hlasovacích lístků, vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Tam do úřední obálky vloží jeden hlasovací lístek. Na něm může zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u dvou kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost. Jiné úpravy hlasovacího lístku, například dopsání dalších jmen, nemají na jeho posuzování vliv.

Pak obálku s hlasovacím lístkem vloží před okrskovou volební komisí do volební schránky.

Za "plentou" musí být volič sám. Pokud nemůže sám upravit hlasovací lístek pro tělesnou vadu anebo proto, že nemůže číst nebo psát, může tam s ním jiný volič, ale ne člen volební komise. Ten za něho hlasovací lístek podle jeho pokynů upraví, vloží do úřední obálky a tu s hlasovacím lístkem vhodí do volební schránky.

Voliči, který se za plentu neodebral, okrsková volební komise hlasování neumožní.

5. Výsledky

Na výsledky evropských voleb budeme muset počkat do neděle. "Výsledky můžeme zveřejnit až po uzavření všech volebních místností v celé Evropské unii," vysvětlil mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. Doplnil, že poslední budou volit Italové a volební místnosti se tam zavírají v neděli ve 23 hodin. "Pak zveřejníme už kompletní výsledky," doplnil.

Zákon umožňuje, aby se odhady českých výsledků, tzv. exit polls (tedy závěry plynoucí z dotazování lidí odcházejících od volebních místností a ochotných anonymně říci, koho volili) objevily v okamžiku ukončení voleb na českém území. Výsledky skutečné ale budou až úderem jedenácté hodiny večerní. Podle informací iDNES.cz nicméně agentury "exit polls" v pravém slova smyslu nechystají.

Autor:

Vánoce a advent

Adventní čas začíná v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

Hynek: Rusové v ČR upláceli politiky i úřady, přijížděli s kufry peněz

  • Nejčtenější

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Projednávání rozpočtu pro příští rok se ve Sněmovně vyhrotilo, až to vypadalo na schylující se potyčku mezi poslanci,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na kecy o genocidě nejsem zvědav, vpálil Vondra Davidovi. Chtěl odejít ze studia

Europoslanec Ivan David v televizní debatě na CNN Prima NEWS rozčílil europoslance Alexandra Vondru tvrzením, že Izrael...

Nepotřebuji přímluvy od Čaputové, řekl Fico. Musela za něj orodovat u Pavla

Slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda tento týden získala důvěru, si vybral Prahu jako cíl první zahraniční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

STALO SE DNES: Ceny elektřiny od ledna stoupnou, ve Sněmovně došlo k roztržkám

Od ledna 2024 porostou ceny energií, potvrdil Energetický regulační úřad. Ve Sněmovně se vyhrotilo projednávání...

Zkusili jsme se objednat na vyšetření. Běžně se čeká měsíce, někde i odmítají

Premium Protestující lékaři a premiér ve čtvrtek oznámili dohodu. Pro pacienty se zatím nic nemění. Lékaři jsou ochotní odvolat...

Ještě to bude kostrbaté. Premiér seznal, že to Válek nebere vážně, říká Kubek

Premium Premiér Petr Fiala nabyl dojmu, že ministr zdravotnictví nebere situaci dostatečně vážně. Nic to ale nemění na tom, že...

Co teď bude: nemocnice jedou podle plánu. To znamená s omezením

Premiér Petr Fiala a předseda Sekce mladých lékařů a viceprezident České lékařské komory Jan Přáda ve čtvrtek odpoledne...

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...