Manuál voliče: nejvýš dva kroužky, europoslance se dozvíme až v noci

  14:01aktualizováno  14:01
V pátek 23. května a o den později budeme vybírat své zástupce do Evropského parlamentu. Volební místnosti budou otevřeny tradičně v pátek odpoledne a v sobotu dopoledne, ale na výsledky se bude čekat déle, než jsme zvyklí. Mohou se totiž zveřejnit, až odvolí celá unie.
Na hlasovacím lístku může volič zakroužkovat pořadové číslo nejvýše u dvou kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku. (Ilustrační foto)

Na hlasovacím lístku může volič zakroužkovat pořadové číslo nejvýše u dvou kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku. (Ilustrační foto) | foto:  Dan Materna, MAFRA

1.Kdy se volí

Volby do Evropského parlamentu se budou v České republice konat v pátek 23. a v sobotu 24. května. V pátek budou mít voliči možnost odevzdat svůj hlas od 14 do 22 hodin, v sobotu budou volební místnosti otevřeny od 8. do 14. hodiny.

2.Kdo může volit

Zástupce v Evropském parlamentu může volit každý občan České republiky, který nejpozději druhý den voleb dosáhl dospělosti, má volební právo a je zapsán v seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu, popřípadě hlasuje na voličský průkaz.

Překážkou v tzv. výkonu volebního práva je zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu ochrany zdraví lidu nebo omezení svéprávnosti.

Pro to, aby mohl volič odevzdat hlas, musí být zapsán do seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu, který vede příslušný obecní úřad, městský úřad, úřad městyse, či magistrát. Volič si může svůj zápis ve stálém seznamu voličů pro všechny druhy voleb na příslušném úřadě ověřit.

Pokud volič změní místo trvalého bydliště v rámci území České republiky po zápisu do seznamu voličů pro volby, tedy po 13. dubnu, musí na obecním úřadě v místě původního bydliště požádat o vyškrtnutí ze seznamu voličů. Úřad mu vydá potvrzení, to musí předložit obecnímu úřadu v místě nového bydliště nejpozději do 21. května 2014 nebo v dny voleb volební komisi ve volební místnosti v novém bydlišti. Tam zároveň musí prokázat své právo hlasovat ve volebním okrsku (zejména občanským průkazem s oddělenými rohy a potvrzením o změně místa trvalého pobytu nebo novým občanským průkazem s aktuálními údaji).

Pokud volič byl v zahraničí veden ve zvláštním seznamu voličů na zastupitelském úřadě a hodlá hlasovat v Česku, musí požádat zastupitelský úřad o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů. Zastupitelský úřad mu o vyškrtnutí vydá potvrzení. Toto potvrzení pak musí předložit obecnímu úřadu v místě trvalého pobytu nejpozději do 21. května 2014 nebo v dny voleb okrskové volební komise ve volební místnosti.

3.Kde můžeme volit

Do Evropského parlamentu lze hlasovat ve volební místnosti na území obce, kde je volič zapsán v seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu. Je-li tam více volebních okrsků, hlasuje volič ve volebním okrsku podle místa svého bydliště.

Starosta obce zveřejní nejpozději 15 dnů přede dnem voleb (do 8. května 2014), které části obce náležejí do jednotlivých volebních okrsků a uvede adresy volebních místností.

Nebo může volič požádat ze závažných, zejména zdravotních, důvodů obecní úřad či volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost. V takovém případě vyšle volební komise k voliči dva své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky a výpisem ze seznamu voličů. Při hlasování postupují členové okrskové volební komise tak, aby byla zachována tajnost hlasování.

Volič může hlasovat v jakékoli volební místnosti na území České republiky, pokud hlasuje na voličský průkaz. Voličský průkaz vydával příslušný obecní úřad na požádání, a to do 8. května (tedy nejpozději 15 dnů před volbami).

4.Jak hlasovat

Hlasovací lístky dostanou voliči nejpozději tři dny přede dnem voleb. Hlasovat lze jen osobně, zastoupení není přípustné, a před hlasováním je třeba prokázat svou totožnost a státní občanství České republiky platným občanským průkazem, cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem nebo cestovním průkazem. Volič s voličským průkazem ho musí odevzdat volební komisi. Neprokáže-li volič svou totožnost, nebude moci hlasovat, stejně jako volič, který není zapsán ve výpisu ze seznamu voličů.

Výjimkou jsou ti, kteří hlasují na voličský průkaz nebo pokud předloží potvrzení o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem nebo potvrzení o vyškrtnutí ze seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu v souvislosti se změnou trvalého bydliště a prokáže své právo hlasovat ve volebním okrsku.

Kolik europoslanců se volí?

V Česku se bude volit 21 europoslanců. Oproti současnému stavu, kdy má v Evropě 22 zástupců, to bude o jednoho méně, protože dle Lisabonské smlouvy se europarlament mírně zmenší.

Celkem se volí 751 evropských poslanců, které čeká pětiletý mandát. Nyní má Evropský parlament 766 poslanců.

Poté volič obdrží od člena volební komise prázdnou úřední obálku. Požádá-li, může dostat i hlasovací lístky.

Po obdržení úřední obálky, popřípadě hlasovacích lístků, vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Tam do úřední obálky vloží jeden hlasovací lístek. Na něm může zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u dvou kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost. Jiné úpravy hlasovacího lístku, například dopsání dalších jmen, nemají na jeho posuzování vliv.

Pak obálku s hlasovacím lístkem vloží před okrskovou volební komisí do volební schránky.

Za "plentou" musí být volič sám. Pokud nemůže sám upravit hlasovací lístek pro tělesnou vadu anebo proto, že nemůže číst nebo psát, může tam s ním jiný volič, ale ne člen volební komise. Ten za něho hlasovací lístek podle jeho pokynů upraví, vloží do úřední obálky a tu s hlasovacím lístkem vhodí do volební schránky.

Voliči, který se za plentu neodebral, okrsková volební komise hlasování neumožní.

5.Výsledky

Na výsledky evropských voleb budeme muset počkat do neděle. "Výsledky můžeme zveřejnit až po uzavření všech volebních místností v celé Evropské unii," vysvětlil mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. Doplnil, že poslední budou volit Italové a volební místnosti se tam zavírají v neděli ve 23 hodin. "Pak zveřejníme už kompletní výsledky," doplnil.

Zákon umožňuje, aby se odhady českých výsledků, tzv. exit polls (tedy závěry plynoucí z dotazování lidí odcházejících od volebních místností a ochotných anonymně říci, koho volili) objevily v okamžiku ukončení voleb na českém území. Výsledky skutečné ale budou až úderem jedenácté hodiny večerní. Podle informací iDNES.cz nicméně agentury "exit polls" v pravém slova smyslu nechystají.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Najdete na iDNES.cz