Na vnitro dorazila další podezřelá obálka, ochrana úřadů se zvýší

  9:28aktualizováno  11:57
Na Ministerstvo vnitra přišla v pátek další podezřelá obálka. Na místě zasahovali hasiči, kteří ji předali k rozboru. Podle předběžných výsledků nebyl obsah toxický. Ministr vnitra Milan Chovanec po jednání krizového štábu oznámil, že se zvýší ochrana vybraných státních úřadů. Zásilku s jedem už dříve dostal sám ministr vnitra a také ministr financí Andrej Babiš.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Informaci o podezřelé zásilce potvrdil přes e-mail Josef Holek z tiskového oddělení Ministerstva vnitra. „Ráno dorazila podezřelá zásilka. Podle nastavených pravidel byli přivoláni hasiči, ti zásilku převzali, prozkoumali a předali podle stanoveného postupu na Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany.“

„Zasahujeme na místě z důvodu asistence policie,“ řekla iDNES.cz mluvčí pražského Hasičského záchranného sboru Pavlína Adamcová. Mluvčí Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany Radek Pokorník ještě dopoledne uvedl, že podle předběžných výsledků neobsahovala obálka jed, radioaktivní či nebezpečné biologické látky. „Konečné výsledky budou za několik dní,“ dodal.

Obálka přišla v době, kdy v budově ministerstva zrovna zasedal Ústřední krizový štáb. Zabýval se předchozími podezřelými obálkami, které přišly několika úřadům v minulém týdnu. Ministr vnitra Chovanec po jednání uvedl, že se kvůli obálkám s jedem zvýší bezpečnostní opatření pro ministerstva i další státní orgány. Zveřejní také manuál k nakládání se zásilkami.

Dosavadní praxe přitom podle Chovance ukazuje, že personál je dostatečně proškolen. „Všechny ty pokusy na základě těchto poštovních zásilek prokázaly funkčnost systému. Všechny obálky byly zajištěny, bylo s tím naloženo tak, že nikdo nebyl ohrožen na životě. Jsme na to připraveni,“ ujistil ministr vnitra.

Páteční zásilka podle něj dorazila „v obálce s bublinkami, které měly zásilku chránit po cestě před poničením“.

Pachateli jsme na stopě, věří Chovanec

Chovanec také na tiskové konferenci uvedl, že věří, že se policii v krátké době podaří odhalit pachatele, který obálky s jedy rozesílal. Na případu spolupracují i tajné služby. „Možné jsou veškeré varianty. Může jít o psychicky narušeného jedince až po sofistikovanou skupinu. Nelze o tom spekulovat,“ upozornil šéf Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiří Komorous.

Policie se současně domnívá, že pachatele může motivovat i zájem médií, které o zásilkách informují. Proto se omezuje jen na základní informace. „Náš útvar o těchto věcech neinformuje média a neradi tyto věci sdělujeme,“ uvedl na jeden z novinářských dotazů Komorous. O tom, že by se rozšířil okruh lidí, které jeho útvar chrání, prý nemá informace.

„Z hlediska ochrany ústavních činitelů jsou opatření nastavena standardně na velmi vysokém stupni. Hrozby se vyhodnocují 24 hodin denně a jakmile se objeví jakákoliv informace či poznatek, že hrozba může být zvýšená, přijímáme k tomu adekvátní opatření. V daný moment se samozřejmě snažíme minimalizovat možnost ohrožení života a zdraví osob,“ popsal iDNES.cz šéf ochránců.

Doplnil, že případné rozhodnutí o rozšíření okruhu chráněnců je na ministrovi Chovanci či na Úřadu vlády. „O tom, jaké technické prostředky používáme, nechci hovořit konkrétně, aby si případný pachatel nepřečetl, jaká opatření děláme,“ dodal Komorous. „Obecně jde o použití od technických prostředků, které v sobě zahrnují určitou škálu možností, až po fyzické vyškolení konkrétních lidí, kteří se se zásilkami dostávají do styku,“ doplnil pouze.

Podle ministra Chovance se zatím potvrdila nebezpečnost jen u dvou zmíněných zásilek, které byly adresovány přímo jemu a ministru financí Babišovi. Od roku 2006 se přitom podle Chovance prověřovalo na čtyři tisíce takových zásilek. Výjezd hasičů a následné rozbory látky podle šéfa hasičů Drahoslava Ryby stojí daňové poplatníky desítky tisíc korun, přičemž samotný výjezd vyčíslil na pět tisíc.

Média dostala e-mail s informacemi o zásilkách

Obálky v minulosti dorazily na vybraná ministerstva i na další místa. Následné testy potvrdily jed v obálkách určených ministrům Chovancovi a Babišovi. Zásilky doručené správě Hradu a televizi Prima neobsahovaly toxické látky.

Některá česká média tento týden v úterý dostala e-mail od skupiny, která se k zásilkám přihlásila. Tvrdí, že Babiš měl v obálce chlorid rtuťnatý, Chovanec bromkyan. Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany tuto informaci odmítl komentovat. Podle toxikologů není výroba těchto jedů složitá, podomácku je prý zvládne připravit každý zdatný chemik z běžně dostupných látek.

Policisté případ vyšetřují jako trestný čin obecného ohrožení, za který hrozí až osm let vězení. Údajní pachatelé v e-mailu médiím uvedli, že zásilku s jedem poslali vedle Babiše a Chovance také policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému. Policie to však nepotvrdila.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Pět stran ladí strategii proti Babišovi. Ke koalici však mají daleko

Představitelé pěti opozičních stran - první místopředsedkyně TOP 09 Markéta...

Pět stran, ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se po tom, co dorazil do Česka předběžný audit Evropské komise k dotacím...

Nové centrum má pomoci chránit hranice. Rozstřel poodhalí jeho fungování

Činnost Národního situačního centra ochrany hranic a cizinecké  policie

Národní situační centrum ochrany hranic ŘSCP má urychlit práci cizinecké policie a celníků. Jak to bude fungovat v...

Vaše chyba. V zahraničí nevzniká nárok na účast v eurovolbách, vzkázal soud

ilustrační snímek

Skutečnost, že Češi nemohou ve volbách do Evropského parlamentu volit ze zahraničí, neodporuje ústavnímu pořádku ani...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz