Hnutí ANO podle Věry Jourové akceptovalo, že kromě odborných budou na ministerstvech i političtí náměstci, které nominují strany, jež nemají ministra.

Hnutí ANO podle Věry Jourové akceptovalo, že kromě odborných budou na ministerstvech i političtí náměstci, které nominují strany, jež nemají ministra. | foto: Dan Materna, MAFRA

ANO kývlo na politické náměstky, Sobotka shání do vlády ženu

  • 107
Na ministerstvech budou nově dva typy náměstků, odborní i političtí. "Já jsem to tak pochopila, že takto bude znít dohoda, že si budeme akceptovat náměstky," řekla první místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová po jednání zástupců koalice. ANO dosud prosazovalo jen odborné náměstky, těm politickým, jež dodají ČSSD a lidovci, se bránilo.

"Neprošla varianta, která se nám zdála jako vhodná, že bychom si čistě řídili své resorty a byli za ně plně odpovědní. Vypadá to, že bude křížová varianta nominování náměstků tam, kde nemáme ministry," řekla Jourová. "Nebude to identické u všech ministerstev," doplnil ji šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

Experti ČSSD, ANO a KDU-ČSL jednali ve středu ve Sněmovně o služebním zákonu, jehož přijetím v prvním čtení prezident Miloš Zeman podmínil, že jmenuje šéfa hnutí ANO Andreje Babiše ministrem financí.

Všichni koaliční poslanci služební zákon podpoří, řekla si koalice

A nová koalice mu vyšla vstříc. Služební zákon projedná ve Sněmovně v prvním čtení na mimořádné schůzi, která začne 21. ledna. "Všichni koaliční poslanci podpoří služební zákon v prvním čtení," řekl Sklenák.

Kromě toho lídři stran Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek jednali o tom, zda zůstane zachována praxe z předchozích koaličních vlád, kdy ta strana, která nemá ministra, bude mít zastoupení v podobě náměstka. A shodli se na tom, že to tak bude. I když si to tak ANO původně nepřálo.

Prakticky tak ve vedení ministerstev budou dva typy náměstků. Jedni, kteří se budou moci změnit po výměně vlády, a druzí, takzvaní odborní, kteří budou odpovídat za chod ministerské sekce a budou podléhat služebnímu zákonu.

"Dohodli jsme se na pozici odborného náměstka, který odpovídá ministrovi a vládě za řízení konkrétní sekce, za odbornou část práce ministerstva. Tento člověk by měl být vybírán výběrovým řízením," řekla Jourová. To vládní koalice zapracuje do služebního zákona při jeho dalším projednávání ve Sněmovně. ČSSD, ANO a KDU-ČSL ho budou chtít projednat pečlivě. Mezi prvním a druhým čtením ve Sněmovně bude devadesát dnů.

Se služebním zákonem vznikne post "superúředníka", generálního ředitele státní služby. Toho by podle koalice měla vybrat vláda a obešlo by se to bez kontrasignace prezidentem. Právě generální ředitel by zase jmenoval státní tajemníky na jednotlivých ministerstvech, kteří by garantovali odborný chod úřadu. Rusnokova vláda ve středu předložila svůj vlastní návrh, podle nějž by generálního ředitele státní služby jmenoval prezident. (více o tomto návrhu najdete zde)

Sobotka do čela ministerstva hledá ženu, jsou čtyři adeptky

Kromě diskuse o náměstcích a zákonu o státní službě pokračoval ve středu Sobotka v hledání nového ministra práce a sociálních věcí místo Petra Krčála, který se nominace z osobních důvodů vzdal. (více zde)

Ministryní by se mohla stát žena. Sobotka začal ve středu jednat s případnými kandidátkami. Patří mezi ně zlínská radní Taťána Valentová Nersesjan, bývalá středočeská radní Zuzana Jentschke Stöcklová, odborná mluvčí ČSSD pro lidská práva a rodinu Michaela Marksová Tominová a jihočeská vicehejtmanka Ivana Stráská.

S prvními dvěma se Sobotka už sešel, se zbývajícími dvěma si promluví ve čtvrtek. Definitivně jasno chce mít v pátek, kdy ho prezident Zeman jmenuje předsedou vlády.

K obsazování křesla ministra práce se vyjádřil i prezident. "Plně důvěřuji schopnosti pana premiéra Sobotky," řekl Zeman na tiskové konferenci na návštěvě Karlovarského kraje. Nechce prý Sobotkovi radit, ale má-li předseda ČSSD tu možnost, nominaci ženy by uvítal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video