Na Labi vrcholí další z povodní

  • 3
Povodeň v Ústí dosáhla vrcholu. Labe se drží na výšce 760 centimetrů. Korytem i jeho okolím se valí přes 2100 metrů krychlových za sekundu. Zatopeny zůstávají ulice na levém břehu včetně důležité silnice do Děčína. Velká voda zasáhla například domy v Českých Kopistech. Strach mají také obyvatelé Střekova, kterým veletok olizuje práh. Hřensko na nejhorší teprve čeká.

Odpoledne byla na vodočtu střekovského zdymadla v Ústí nad Labem naměřena výška hladiny 762 centimetrů. Prognóza na zítra je 720 centimetrů.

V Hřensku se voda dostala do objektů na pravém břehu řeky Kamenice. Osm z nich zůstalo bez elektrického proudu. Povodňová komise lidem poskytne vysoušeče a čerpadla.

Zásobování Dolního Žlebu bude podle tiskového oddělení děčínské radnice zajišťovat motorový vůz Českých drah.

Další obce, jako Malšovice, Těchlovice a Dobkokvice zatím město Děčín o pomoc nepožádaly.

Dopoledne voda odřízla část silnic
Labe zaplavilo část Přístavní ulice, takže do ústeckých čtvrtí Krásné Březno a Neštěmice přestaly jezdit trolejbusy. Nahradily je autobusy, které zatopený úsek objíždějí přes Benešův a Mariánský most. Z něj ovšem nejde sjet do centra.

Kromě silnice I/30 z Ústí na Děčín zavřela voda také komunikaci z Děčína do Těchlovic a z Budyně nad Ohří do Radovesic. Auta neprojedou ani ze Rtyně do Velvět na Teplicku.

V Počáplech rozlitá řeka odřízla faru i s kostelem a poslední dům u Labe. Řeka zaplavuje také městské příkopy v Terezíně.

V Litoměřicích se ocitly pod vodou sportovní areály na Střeleckém a Písečném ostrově, Lodní náměstí a Přístavní ulice, odkud byla evakuována jedna rodina.

Energetici kvůli záplavám odpojili elektřinu v části Roztok na Ústecku, v některých objektech v Hřensku a také pár trafostanic na Litoměřicku.

HŘENSKO ČEKÁ NA NEJHORŠÍ

Když už povodeň opouští zemi, tady ji teprve čekají. Výstavné domy v Hřensku jsou po opakovaných záplavách zničené. Mokré, s otlučenými cihlami a bez oken vypadají jako po válce.

Voda z Kamenice pomalu zaplavuje jejich přízemí. V údolí mezi pískovcovými skalami nemá kam odtéci. Na soutoku uprostřed vsi ji blokuje Labe.

"Příštích dvanáct hodin bude nejhorších," říká starosta obce Jan Havel. Hladina ve Hřensku ještě nekulminovala. Na radnici zasedá krizový štáb, před ní hučí agregát na naftu. Jediný fungující zdroj energie.

"Naléhavě potřebujeme peníze, na naftu pro agregáty, na opravy domů," stýská si starosta. Další muži přikyvují. "Všechno, co jsme po srpnové povodni dostali, jsme investovali do oprav. Teď jsou domy zničené zas," říká usedlík Josef Černý.

Jen doufáme, že se povodeň na jaře nevrátí, dodávají svorně. "Už jsem mluvil s mnoha novináři, ale my nejsme jen senzace do novin, opravdu potřebujeme pomoc. Mohli byste alespoň zveřejnit číslo konta pro pomoc postiženým?" žádá nakonec starosta. Je to 115352663/0300, var. symbol 5299.

Spolana přiškrtila výrobu
Labe se opět vylilo do areálu neratovické chemičky. Po zkušenostech ze srpnových povodní přijímá Spolana od pátečního večera taková opatření, jako by bylo nikoli na druhém, ale na třetím stupni.

"Během víkendu jsme postupně zastavili veškerou výrobu. Kvůli vodě je nyní odstaveno přibližně 75 procent zařízení a stav se nemění. Hladina vody zatím neumožňuje odvolat druhý povodňový stupeň, proto je vše zastaveno," řekl iDNES mluvčí chemičky Jan Martínek.

Pracovníci závodu odsáli plynný chlor z potrubí a zásobníky ve skladu chloru připravili na zaplavení. Nebezpečné látky vynesli do vyšších poschodí, do bezpečí odvezli také cisterny s chemikáliemi.

V neděli se v Neratovicích vyráběl už jen kaprolaktam. Tři čtvrtiny zařízení zůstanou odstavené zřejmě do úterý. Podle předpokladů Povodí Labe bude ovšem druhý stupeň odvolán už v pondělí večer.

V Ústí stouplo Labe o pět metrů
Bezesnou noc strávili obyvatelé domů na střekovském nábřeží. Do sklepů tří z nich už pronikla voda. "Máme strach, aby voda nezmrzla a nezpůsobila další škody," řekl jeden z tamních obyvatel. Střekovské nábřeží patřilo při loňských povodních k nejpostiženějším.

DÁLE ČTĚTE

Mráz dělá vrásky zatopeným
Vltava v Praze neklesne týden

Povodně střídaly náledí i dříve

Předpověď počasí

Situace na silnicích

Obvyklá výška labské hladiny pod střekovským hradem je kolem dvou metrů. Zatím nejvýše vystoupilo Labe v roce 1845, kdy vodočet ukázal 12,35 metru. Při loňských záplavách řeka kulminovala 16. srpna na 11,9 metru.

Zatímco velká voda na dolním Labi teprve vrcholí, ostatní české a moravské řeky opadají. Stav ohrožení platil v devět hodin na čtyřech místech - na Mži pod hracholuskou přehradou, na Labi v Mělníku a Ústí a na Cidlině v Sánech.

Povodeň na dolním Labi dosáhla vrcholu. Řeka se v Ústí drží na výšce 760 centimetrů. Hladina se zvedla také v Hřensku na soutoku s Kamenicí. Některé domy jsou po čtyřech měsících opět pod vodou. (6. ledna 2003)

Povodeň na dolním Labi dosáhla vrcholu. Řeka se v Ústí drží na výšce 760 centimetrů. Hladina se zvedla také v Hřensku na soutoku s Kamenicí. Některé domy jsou po čtyřech měsících opět pod vodou. (6. ledna 2003)

Povodeň na dolním Labi dosáhla vrcholu. Řeka se v Ústí drží na výšce 760 centimetrů. Hladina se zvedla také v Hřensku na soutoku s Kamenicí. Některé domy jsou po čtyřech měsících opět pod vodou. (6. ledna 2003)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video