Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Komunistický prokurátor se vyhne soudu. Díky amnestii ze 60. let

  0:59
Trestní stíhání bývalého komunistického prokurátora Tomáše Liptáka zastavil soud. Lipták se podle obžaloby v roce 1953 podílel na násilné kolektivizaci v Kralupech nad Vltavou. Podle pražského obvodního soudu se ale na jeho čin vztahuje amnestie z roku 1960. Rozhodnutí není pravomocné.

Rozorávání mezí se v roce 1950 se v Obříství na Mělnicku agitačně slavilo. Část zemědělců dávala své pozemky JZD dobrovolně, ostatní k tomu byli donuceni. - Heslo té doby znělo: „Po rozorání mezí na polích je třeba rozorat meze v hlavách a srdcích lidí.“ | foto: Repro z knihy: Jde pevně kupředu naše zem

Liptákovo trestní stíhání zastavil Obvodní soud pro Prahu 4 v srpnu 2015. „Soud dospěl k závěru, že na jednání obviněného musí být uplatněna amnestie prezidenta republiky a vlády Republiky československé ze dne 6. 5. 1960,“ odůvodnil rozhodnutí ze srpna letošního roku soudce Michal Dvořák.

Žaloba bývalého prokurátora pověřeného správou Okresní prokuratury v Kralupech nad Vltavou vinila z podílu na vysídlení dvaceti rodin včetně nezletilých dětí v období od ledna do června 1953. Po rozhodnutí komise se museli stěhovat do ubytoven v různých částech republiky, například do Lanškrouna, Hanušovic, Trutnova nebo Čáslavi.

Novotného amnestie

Po Liptákově údajném provinění v roce 1953 následovaly amnestie už v letech 1955 a 1957. Ta z roku 1960 byla nejširší. „Amnestie z 9. května 1960 byla největší amnestií politických vězňů v ČSR. Brány věznice prošlo 5601 politických vězňů (od generála Karla Kutlvašra, přes biskupa Štěpána Trochtu až po Gustáva Husáka) a 1491 kriminálních vězňů,“ přiblížil historik Jaroslav Rokoský.

Dodnes se neví, kdo přesně byl iniciátorem této amnestie a kdo měl vliv na její definitivní podobu. Návrh na ni předložili ministr spravedlnosti Václav Škoda, generální prokurátor Jan Bartuška a ministr vnitra Rudolf Barák v lednu 1960.

„Nejcitlivější záležitostí této amnestie byli tzv. prominenti, tedy ti, kteří zastávali v demokratických poměrech významné politické a hospodářské funkce a ti, kteří byli před rokem 1945 členy KSČ,“ zmínil historik.

Lipták se řídil nezákonnou ministerskou směrnicí, která samostatně hospodařící zemědělce považovala za vesnické boháče, kulaky s nepřátelským poměrem k lidově demokratickému zřízení. „Obviněnému byl znám rozpor Směrnice s tehdy platnými právními předpisy, konkrétně s Ústavou Československé republiky,“ uvádí se v srpnovém usnesení soudu.

Mělnická státní zástupkyně Jaroslava Petrášová podala obžalobu letos v květnu. Uvedla tehdy, že u soudu jsou připraveni svědčit i potomci poškozených sedláků (více zde). Promlčení případu ani po 62 letech nehrozilo, protože komunistické zločiny podle judikatury nepodléhají promlčení.

„Žalobu jsem podala k našemu soudu, ale po žádosti obžalovaného byla přeložena do Prahy,“ vysvětlila. Lipták, kterému je dnes 87 let, žije v Praze 4 a jednání se chtěl osobně účastnit. Nadřízený soud mu předáním věci vyhověl.

Proces ale skončil ještě před hlavním líčením. V neveřejném zasedání soud rozhodl, že na Liptáka se vztahuje jedna z 18 amnestií prezidentů republiky, které vstoupily v platnost mezi spácháním skutku a současností. „Proti rozhodnutí jsme podali stížnost. Budeme prověřovat, zda se amnestie na případ skutečně má vztahovat, a případně stížnost doplníme,“ sdělila redakci iDNES.cz obvodní státní zástupkyně Blanka Valsamisová. Liptákem by se tak musel zabývat Městský soud v Praze.

Prokurátora nemine jen trest, ale i odsouzení

Pokud nadřízený orgán stanovisko soudce Dvořáka schválí, prokurátor Lipták se hlavnímu líčení vyhne. V podobných případech soudy obvykle zvažují jak případné promlčení, tak amnestii prezidenta Antonína Novotného. Ne vždy je stanovisko soudů jednotné.

Například Ladislav Nakládal, předseda národního výboru v Brníčku u Uničova, byl za podobný čin odsouzen, naopak stíhání Rudolfa Pavlíčka soud zastavil. Pavlíček se jako předseda MNV podílel na násilné kolektivizaci a vyhánění sedláků na Rakovnicku v roce 1952. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká se ale obrátila na Nejvyšší soud, který nařídil případ znovu otevřít (více zde).

Podle historika z Ústavu pro studium totalitních režimů Jaroslava Rokoského by perzekuce nevinných sedláků z 50. let měla být jasně odsouzena, byť by obžalovaným byly třeba i prominuty tresty z důvodu pokročilého věku. „Straničtí funkcionáři, kteří se spolupodíleli na perzekuci sedláků, by měli být postaveni před demokratický soud. Jejich vina by měla být jasně pojmenována, trest vynesen a po skončení soudního přelíčení by odcházeli domů,“ uvedl historik.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Kácíš? Pak sázej či plať. Novela zákona zpřísní podmínky kácení stromů

8. května 2024

Premium Pokuta až milion pro jednotlivce, až dvacet milionů pro firmu. Tedy desetkrát víc než nyní. Takové...

Padlého rudoarmějce oplakali u Rudolfina. Jenže ho zabili sami Sověti

8. května 2024

Seriál Je to snad nejslavnější fotografie z květnového osvobození Prahy a dlouho se věřilo, že Georgij...

Princezna z Kremlu. Touha po diamantech se stala Brežněvově dceři osudnou

8. května 2024

Premium Letos uplynulo 95 let od narození Galiny Leonidovny, dcery sovětského generálního tajemníka Leonida...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...