Musíme se domluvit v lednu, shodl se Heger s lékaři. Ať je čas hasit krizi

  16:12aktualizováno  17:19
Ministerstvo zdravotnictví dnes poprvé oficiálně jednalo s Lékařským odborovým klubem a Českou lékařskou komorou kvůli hromadnému odchodu téměř 4 tisíc doktorů. Ministr Leoš Heger chce najít cestu, jak se vyhnout krizovým scénářům a březnovým problémům v nemocnicích. Lékaři zase žádají pro svou práci lepší podmínky.

Jednání předcházelo několik neformálních schůzek. "Řešili jsme spíše procedurální věci - tedy kdy, kde a v jaké sestavě budeme jednat. Je v zájmu obou stran, aby se dospělo ke stanovisku nejpozději k 31. lednu," informoval po setkání ministr Heger.

Do 1. března, kdy většině nespokojených lékařů končí výpovědní lhůta a doktoři odejdou, zbývá asi šest týdnů. I asociace hejtmanů však ministra už žádala, aby se avizovaná krize ve zdravotnictví nějak vyřešila k poslednímu lednu, protože jinak by prý kraje nedokázaly na problémy v nemocnicích včas zareagovat.

Ministerstvo zase potřebuje dostatek času, aby vědělo, zda řešit krizi, či pracovat na reformě. "Potřebujeme do té doby vědět, zda máme organizovat krizová opatření, či zda máme naději, že budeme uplatňovat reformu a pokračovat v klidném medicínském prostředí v zamýšlených krocích," uvedl Heger.

Návrh na řešení chtějí lékaři do pondělka

Šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel zopakoval, že požadavky lékařů trvají. "Nedali jsme této akci žádný deadline (uzávěrku, pozn. red.). Bylo by však ideální, kdybychom našli shodu do přelomu ledna a února. Pokud bychom se domluvili, dohodu bych přednesl na poradě předsedů LOK a akci bychom tam rovnou uzavřeli. Což by byla dobrá zpráva," řekl Engel s tím, že ministerstvo má do pondělí odborářům i České lékařské komoře předložit návrh na řešení problémů. Na pondělním setkání s ministerstvem ho pak opřipomínkují.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek zopakoval, že bez dohody s lékaři není možné zajistit ani akutní péči. "Opakovali jsme také, kde najít na platy peníze a kde je najít rychle, aniž bychom museli sahat do státního rozpočtu a hledat peníze mimo resort," vzkázal.

"Protikorupční opatření je krokem vpřed"

Šéf ČLK však uvítal protikorupční opatření, se kterými přišel ministr Heger, a dodal, že to vnímá jako první efekt akce Děkujeme, odcházíme. "Věřím, že ministr vykročil směrem k reformě zdravotnictví, vnímám to jako krok k veřejnému pořádku," doplnil Kubek.

Ministr ale vzápětí dodal, že protikorupční kroky zahájil nezávisle na odborářské výzvě. "Ani pro nás není korupce akceptovatelná, byť v minimální formě," podotkl v narážce na Kubkův výrok, že obálky v ordinacích nepovažují doktoři za palčivý problém.

Lékaři požadují zvýšení platů. Momentálně si se službami a všemi přesčasy vydělají průměrně padesát tisíc korun. Ministr však skokové navýšení už několikrát odmítl s tím, že nyní na ně nemá peníze. Ty má přinést chystaná reforma.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Slunce vystřídá déšť a na horách sníh, projasní se opět až o víkendu

Slunce zapadající nad stále ještě zamrzlým jezerem Chomoutov na Olomoucku. (4....

Slunečné a teplé počasí čtvrtkem prozatím končí. V následujících dvou dnech se zatáhne, většinu území zasáhne déšť, na...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Najdete na iDNES.cz