Věrozvěsty si připomněly tisíce poutníků, papež poslal zdravici

  15:09aktualizováno  18:50
Na třicet tisíc lidí se na Velehradě zúčastnilo slavnostní mše u příležitosti oslav 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Nádvoří před bazilikou bylo zaplněné do posledního místa. Lidé sledovali její průběh i na dvou velkoplošných obrazovkách.

Slavnostní mše a oslavy 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velehradě. | foto: Luděk OvesnýiDNES.cz

Medaile pro Čechoameričany

Česká biskupská konference v závěru slavnostní mše udělila i několik vyznamenání osobnostem z oblasti kultury. Jedna z pamětních medailí poputuje až za oceán, k Čechoameričanům Raymondovi a Clarice Snokhousovým. Manžele, kteří žijí na ranči u městečka West, poničeném v dubnu výbuchem továrny na hnojiva, ocenila za propagaci české kultury v zahraničí a za podporu církve v ČR i USA. "Nedovedu říct, jaká čest to pro nás je. Je to nádherný a velmi emocionální prožitek," řekl ČTK Snokhous.

Mši celebroval papežský legát kardinál Josip Bozanić. Záhřebský arcibiskup mluvil česky. "Omluvte, prosím, moje chyby," požádal úvodem a sklidil za to potlesk davu. Během mše několikrát vzpomněl Cyrila a Metoděje. "Zde na Velehradě jsem na posvátné půdě, kde Cyril a Metoděj započali své působení mezi Slovany," uvedl mimo jiné.

Slavnosti se nezúčastnil papež František, který nevyhověl pozvání organizátorů. Věřícím však zaslal dopis, který byl přečten před vlastní mší. "Vřele si přeji, aby duchovní a kulturní dědictví Cyrila a Metoděje probudilo ve všech občanech České republiky touhu po vzájemném setkání a otevřenosti. Takové postoje, pokud jsou prožívány v křesťanské lásce, nabývají podoby nezištnosti, odpuštění a smíření," napsal papež.

V samém závěru slavnosti se spustil déšť. Netrval dlouho a lidé, kteří stáli několik hodin na slunci, ho přivítali. Přestože teplota se pohybovala kolem 27 stupňů, na vydlážděném nádvoří, které ze tří stran svírají budovy, byla pocitová teplota mnohem vyšší.

Fotogalerie

Mezi lidmi proto procházeli dobrovolníci Maltézské pomoci a nabízeli vodu. Organizátoři po loňských zkušenostech, kdy řada lidí kolabovala z horka, opakovaně vyzývali poutníky, aby na pitný režim nezapomínali.

Zdravotníci naštěstí mnoho práce neměli, do pátečního odpoledne ošetřili 21 lidí, z nich jen dva museli na další vyšetření do nemocnice. "Ostatní zůstávali. Šlo hlavně o nevolnosti nebo žaludeční potíže," uvedl mluvčí krajské záchranné služby Petr Olšan.

"Je to zlé, škoda, že tady nejsou stromy, pod které by se člověk schoval. Ale jinak je to moc pěkně upravené. Za dva roky, co jsem tady nebyl, se Velehrad velmi proměnil," řekl Miloslav Novotný z České Lípy.  Přijel i s manželkou a vnukem. "Byl jsem tady poprvé v památném roce 1985 a od té doby každý rok. Jen poslední roky jsme vynechali, kvůli zdraví," svěřil se.

Dorazili i poutníci z ostravsko-opavské diecéze, kteří zvládli 130kilometrovou vzdálenost mezi Opavou a Velehradem za šest dní. Věkový průměr stohlavé skupinky byl zhruba 20 let a mladí poutníci vedle baziliky uspořádali koncert.

"Cesta to byla dlouhá, ale stála za to. Počasí nám vyšlo a sešla se výborná parta," usmíval se bubeník Petr Knápka. Kromě bubnu měli k dispozici ještě kytaru a sbor, většina poutníků stála na trávě vedle baziliky bosky, boty pověšené přes rameno.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Při nárazu auta do stromu zahynul na Písecku dvacetiletý řidič

Ilustrační snímek

Smrtelná dopravní nehoda se stala brzy ráno na Písecku. Mladý řidič osobního auta tam narazil do stromu a utrpěl...

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

Motorkářka v serpentinách narazila do stromu, na místě podlehla zraněním

Ilustrační snímek

Mladá motocyklistka zahynula v sobotu odpoledne na Děčínsku. Pravděpodobně nezvládla průjezd serpentinami a narazila do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz