Představitel iniciativy Jsme fér Czeslaw Walek a poslankyně za ANO Monika Červíčková, ze Piráty František Kopřiva, komunista Jiří Dolejš, Dominik Feri z TOP 09 a předseda STAN Vít Rakušan podpořili přijetí zákona o manželství pro všechny. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Podpora pro manželství i pro homosexuální páry v Česku vzrostla

  • 448
Už dvě třetiny občanů Česka (67 procent) podporují, aby manželství mohly uzavírat i homosexuální páry. Ukázal to aktuální výzkum agentury Median, který ve Sněmovně společně prezentovali představitelé iniciativy Jsme fér a poslanci napříč stranami, kteří uzákonění manželství pro všechny podporují.

Podle analýzy výzkumné organizace Open for Business by přijetí zákona o manželství pro všechny mohlo do rozpočtu přinést minimálně 2,7 miliardy korun, tvrdí iniciativa Jsme fér.

I když byl návrh zákona, který by to umožnil, předložen již před devatenácti měsíci, poslanci nijak rozhodli. „Nebyli jsme svědky toho zásadního, hlasování, které by novelu posunulo dál. Podpora jde napříč společností a vzrostla u lidí středního věku,“ řekl předseda iniciativy Jsme fér Czeslaw Walek.  „Vyzývám poslance, aby neotáleli, není na co čekat, česká veřejnost toto řešení podporuje,“ dodal.

Poslanec za Piráty František Kopřiva, který manželství pro všechny podporuje, vyjádřil naději, že bude zákon v dohledné době projednán, a to na základě toho, že se o něm kladně na sociálních sítích v prosinci vyjádřil předseda Sněmovny za ANO Radek Vondráček. Za nejsilnější stranu ve Sněmovně přijetí zákona ve čtvrtek podpořila poslankyně ANO Monika Červíčková.

„Je marginální skupina, která vystupuje bojovně proti. I ve velmi katolických zemích Evropy byl již zákon přijat,“ uvedl komunista Jiří Dolejš. Příklady takových silně katolických zemí umožňujících manželství homosexuálů jsou Španělsko či Irsko.

„Manželství pro všechny už uzákonilo celkem třicet států po celém světě. Od roku 2019 také Rakousko, Tchaj-wan a naposledy například Ekvádor,“ připomíná právnička iniciativy Jsme fér Adéla Horáková.

Zákon Sněmovnu rozděluje. Jakmile jeho zastánci předložili návrh na to, aby mohli manželství uzavírat i dva gayové či dvě lesby, skupina konzervativně naladěných poslanců, také napříč stranami, přišla naopak s tím, že by mělo být ústavně zakotveno, že manželství je výlučně svazkem muže s ženou. Odpůrci oficiálně legalizovaných a státem potvrzených svazků homosexuálů argumentují, že děti musí mít v rodině mužský i ženský vzor.

V Česku mají homosexuální páry možnost uzavřít registrované partnerství, ale v této formě soužití nemá například v případě úmrtí jednoho z partnerů ten druhý nárok na vdovský důchod nebo po rozchodu nárok na alimenty dítě, které registrovaní partneři společně vychovávali. 

Anketa mezi poslanci na téma: sňatky homosexuálních párů (únor 2018):

21. února 2018


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video