Ministr Petr Nečas zpochybnil práci policie

Ministr Petr Nečas zpochybnil práci policie | foto: Lenka Nejezchlebová, iDNES.cz

Ministři fackují právo, útočí na policii i soudy

  • 181
Pokud by občané, kteří nemají výhody vysoce postavených politiků, brali vážně slova některých členů Topolánkovy vlády, tak by – v nadsázce řečeno – měli možná uvažovat o přestěhování do ciziny. Ministři totiž podle svých výroků nevěří policii ani soudům v zemi, kterou řídí.

Cestou na včerejší jednání vlády ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas tvrdě napadl policii, když hájil dosavadní imunitu politiků.

"Mám vážné pochybnosti o tom, že některé složky policie postupují opravdu politicky nezávisle," obhajoval Nečas výsadu poslanců a senátorů, kteří mohou být policejně stíháni jen se souhlasem kolegů z parlamentu.

Není to zdaleka první člen vlády Mirka Topolánka, který ostře kritizuje policii, či dokonce celý právní systém v zemi.

Na schůzi Senátu v první polovině února, když horní komora parlamentu rozhodovala o tom, zda vydá k trestnímu stíhání vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka, nehlasoval pro jeho vydání ani jeden ze členů Topolánkovy vlády.

"Během posledních čtrnácti dnů jsem se stále více klonil k názoru, že jde o kauzu, která má politický podtext, a nemám úplnou důvěru v to, že by mohl mít spravedlivý proces," říkal ministr zdravotnictví a senátor ODS Tomáš Julínek.

"Poté, co jsem se dozvěděl, jak zpolitizovaná celá záležitost je, došel jsem k přesvědčení, že jde přesně o tu věc, proč imunita má svůj smysl," tvrdil šéf diplomacie Karel Schwarzenberg (za Stranu zelených).

A "korunu" výrokům zpochybňujícím hledání spravedlnosti v Česku nasadil minulý týden v rozhovoru pro Právo premiér Mirek Topolánek.

Řekl, že v "normální, standardní demokratické společnosti" by už Čunek obviněný policií z korupce z vlády odešel. Jeho slova umožňují jediný výklad: premiér řídí stát, který nepovažuje za normální a demokratický.

Pravidla stejná pro všechny
Lidé přitom od politiků čekají, že stanoví pravidla hry, která platí stejně pro všechny. "Od zástupců výkonné moci jsou takováto vyhlášení problematická. Když sami politici přiznávají, že veřejná služba nefunguje, jak má, posiluje to u lidí pocit, že se nedomůžou spravedlnosti," míní sociolog Jan Hartl.

Slova ministra Nečase, který včera zapochyboval o nezávislosti některých policejních složek, včera zarazila zastupujícího šéfa české policie Jana Brázdu. "Policie pracuje nezávisle a nikdy ne na politickou objednávku," zdůraznil Brázda.

Ministr vnitra Ivan Langer se snažil po jednání vlády slova svého stranického kolegy Nečase "žehlit". Na otázky, jak mají občané věřit policii, když jí nedůvěřují ani politici, odpovídal obhajobou policistů. Většina z nich jsou podle Langera poctiví lidé, kteří pracují dobře. Kritické výroky ministrů vysvětluje tím, že popisují stav, v jaké převzali zemi od socialistických vlád.

"Naší odpovědí občanům, kteří pochybují, je to, že jsme se jako vláda jednomyslně postavili za výrazné omezení imunity politiků," řekl šéf Strany zelených a ministr životního prostředí Martin Bursík.

To, že si politici omezí imunitu jen na projevy ve Sněmovně, má být signál občanům, že mají stejné šance jako politici. - více zde

Má to ovšem háček. Politici už mnohokrát v minulosti slibovali, že imunitu omezí či zruší. Ale bez výsledku. Ani šance zatím posledního návrhu ze Senátu, který včera vláda podpořila, nejsou vysoké.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video