Balvín slavil kulatiny, dostal knihu o Národním divadle. Přišel i Rusnok

  18:58aktualizováno  22:25
Ministr kultury v demisi Jiří Balvín oslavil své šedesáté narozeniny. Na střeženou oslavu, kde mu zahrála skupina Olympic, dorazily desítky lidí včetně kolegů z vlády i známých osobností veřejného života. Ministr, který nedávno vzbudil bouři nevole, když odvolal a poté opět jmenoval šéfa Národního divadla Jana Buriana, dostal jako jeden z darů i knihu Čtení o Národním divadle.

Oslava narozenin ministra kultury Jiřího Balvína (14. srpna 2013) | foto: MAFRA

Oslava se konala na zahrádce Slovanském ostrově v centru Prahy. Hosté pro sebe měli malou část ostrova, ohraničenou živým plotem. Na to, aby ji nikdo zvenčí nenarušil, dbalo několik bodyguardů.

Mezi hosty byli někteří členové odstupující vlády jako ministryně spravedlnosti Marie Benešová, šéf resortu zemědělství Miroslav Toman, ministr pro místní rozvoj František Lukl. Na oslavě se bavil také pražský sociálnědemokratický politik Petr Hulinský či kontroverzní senátor ČSSD Jaroslav Palas. Z politiků ODS přišel Jan Zahradil nebo poslanec Walter Bartoš.

Před půl osmou dorazil premiér v demisi Jiří Rusnok. Přivezly jej dvě vládní audi s majáčky na střeše. Do noci se ale nezdržel. O několik desítek minut později gratuloval oslavenci prezidentův tajemník Jaroslav Hlinovský, později také přišel kancléř Vratislav Mynář. Dostavil se také první místopředseda Zemanovců a šéf společnost Lukoil Aviation Martin Nejedlý.

Při takové konstelaci se návštěvníci nemohli vyhnout politickým tématům. U jednoho stolu je probírali společně Balvín, Hlinovský, Toman, Mynář a Nejedlý. Krátce je večer přišla pozdravit i někdejší bývalá vrchní státní zástupkyně Renata Vesecká, která se srdečně přivítala zejména s Nejedlým.

Balvín dostal pilu, hned ji nastartoval

Akce začala po 17. hodině na vltavském ostrově v těsné blízkosti Národního divadla. Oslavenci hned v úvodu zahrála kapela Olympic. Deset písní mu věnovala darem.

Vesecká nebyla jedinou pozvanou z vysokých právních kruhů. Balvín poslal pozvánku také elitním advokátům Tomáši Sokolovi, Dagmar Raupachové, která dorazila v doprovodu advokáta Jana Černého.

Stranou nezůstaly osobnosti z jiných sfér veřejného života. Dorazil tak kardiochirurg Jan Pirk, prezidentka nadačního fondu Vendula Svobodová, zpěvák ze Žlutého psa Ondřej Hejma, operní diva Andrea Kalivodová, psycholog Ivan Douda, hudební producent František Janeček nebo bývalý fotbalista Antonín Panenka.

Balvín všechny osobně přivítal. Nechyběla vřelá objetí a hlasité "nazdár". Dary mu do útrob restaurace diskrétně odnášely dvě hostesky. Ministr dostal nejen knihu, která mu má zřejmě připomínat jeho nedávný veletoč v čele naší první scény, ale i motorovou pilu, kterou okamžitě na místě nastartoval.

Fotogalerie

Mezi dary byly květiny, lahve s víny i jiným alkoholem i stařecká sukovice nebo jedním z hostů vlastnoručně pokreslená dopravní značka zákaz vjezdu.

Ředitel České televize Petr Dvořák s sebou přivezl velkou dřevěnou bednu, ze které dva muži následně vytáhli stařičký televizní přístroj  vyrobený ve stejném roce, kdy se narodil Balvín.

Samozřejmostí byl raut s teplou a studenou kuchyní. V podvečer nabízel například zvěřinový guláš, marinovaná žebírka, bramboráčky nebo uzeniny. Popíjí se především vína všech barev, část hostů si k nim zapálila doutník, dýmku nebo cigaretu.

Nic neřeknu, je to mé soukromí

Oficiální počet hostů a to, na kolik jej oslava vyšla, Balvín sdělit odmítl. "Je to má soukromá věc," řekl iDNES.cz. Redakce se jej na tyto záležitosti ptala s ohledem na jeho současné politické angažmá. Rusnokova vláda je od úterý v demisi a nejspíš v ní zůstane do předčasných voleb, které by se mohly konat v říjnu.

Podmínky oslavy nechtěla komentovat ani společnost Zátiší Catering Group, která restauraci na Slovanském ostrově provozuje. "Nemohu vám poskytnout informace," uvedla dívka, která se do telefonu představila jako Denisa.

Na Slovanském ostrově loni slavil kulaté padesátiny také tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra a bulvár tehdy spekulovat, že jej party tehdy vyšla na půl milionu.

Jeden večer od 150 tisíc výše

iDNES.cz kvůli možné ceně akce oslovil společnosti, které stejnou restauraci využívají pro pořádání soukromých akcí.

"V tomto termínu by měla být minimální konzumace 120 tisíc korun plus DPH," řekl iDNES.cz Alexander Klimeš z firmy All4event. "Minimální konzumace funguje tak, že vám na večer zamluví Žofín Garden, vy tam za jídlo a pití musíte nechat nějakou minimální částku. Provozovateli je přitom jedno, kolik tam bude hostů," vysvětlil Klimeš.

DPH v tomto případě činí 21 procent, tedy 25 200 korun. Pokud by se v podobné relaci jako u firmy All4event pohybovala i Balvínova oslava, večer by tam ministra v demisi přišel nejméně na 145 200 korun.

"Předpokládám, že ta částka ale bude ještě vyšší, protože v ní není započítán třeba welcome drink, květiny nebo dárky, které hosté dostanou při odchodu. Takže bych odhadl, že se ta oslava bez DPH vyšplhá k 200 tisícům," dodal Klimeš.

Josef Vohnout z firmy Czech Production, která v restauraci zajišťovala dětskou oslavu narozenin, tipuje, že pronájem restaurace na takto exkluzivním místě stojí nejméně 80 tisíc korun za večer.

"Hodně záleží na místě. Existují taková v centru Prahy, která stojí třeba 50 tisíc korun, pak ale máte místo ve stejné lokalitě jen s jiným výhledem, a to už stojí třeba 120 tisíc. Záleží také na tom, zda jde o celodenní exkluzivní pronájem nebo jinou formu. Vždy to jsou ale desetitisíce korun," popsal praxi Vohnout.

Podle něj pronájem musí restauraci vykompenzovat to, že bude po určitou dobu pro běžné hosty nepřístupná. "U restaurací vždy záleží na tom, jaké mají tržby. Pokud kvůli vám zavřou celou restauraci, pronajmou vám ji za cenu obvyklé tržby," doplnil.

Další z lidí, kteří ceny znají a který si nepřál být jmenován, uvedl, že samotný pronájem za Žofín Garden činí 60 tisíc korun. Pokud si někdo objedná i catering ve výši minimální konzumace za zhruba 120 tisíc, pronájem si provozovatel neúčtuje.

Až statisícové částky za oslavu narozenin si Balvín teoreticky může dovolit. Dříve si jako generální ředitel ČT vydělával měsíčně nejméně 90 tisíc korun, jako ministr kultury si přijde na 122 tisíc.

Původní plán mluvil o Žlutých lázních

Balvín své narozeniny ve velkém stylu slavil už v minulosti. Například padesátiny uspořádal v Jágr's baru na Václavském náměstí. Tehdy mezi hosty nechyběli exministr spravedlnosti Jaroslav Bureš, poradce tehdejšího prezidenta Ladislav Jakl nebo bývalý ministr Luděk Rubáš. Samozřejmostí bylo řada osobností s kulturního života. Balvín necelé dva roky vedl Českou televizi, později byl ředitelem v televizi Óčko.

Web Česká pozice upozornil, že Balvín si původně letošní oslavu přál ve Žlutých lázních v centru Prahy. Areál na břehu Vltavy ale byl ve čtvrtek v podvečer již obsazen. Tyto informace České pozici Balvín nepotvrdil, ani nevyvrátil.

Ve Žlutých lázních před pěti lety slavil narozeniny i tehdejší pražský primátor Pavel Bém. Lázně přitom dlouhodobě pronajímá město firmě Taiko, ve které dříve figurovala manželka lobbisty Romana Janouška. Bém tehdy pod tlakem MF DNES zveřejnil, že za oslavu narozenin s přítelem Karlem Muzikářem zaplatil 185 tisíc korun, pro jiné zákazníky si přitom Žluté lázně za podobnou akci účtují více než jeden milion korun (více čtěte zde).

Firma Taiko minulý měsíc uvedla, že zveřejní svoji vlastnickou strukturu, aby se oprostila od Janouškova stínu (více čtěte zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Podvedení v kauze H-System čelí nové žalobě. Hrozí, že budou platit nájem zpětně

Večerní setkání bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-Systém. Podle...

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21...

Vyšší penze, nižší příspěvky na bydlení. Nový problém pro 43 tisíc seniorů

Ilustrační snímek

Sněmovna před několika dny přijala novelu, díky níž má v příštím roce průměrná penze vzrůst o 900 korun. Ke zvýšení ze...

Pošťáci se zapotí, i když není vedro. Kromě Vánoc mají v létě nejvíc práce

ilustrační snímek

Léto je pro pošťáky jedno z nejnáročnějších období nejen kvůli horku, ale i proto, že právě o prázdninách mají výrazně...

Najdete na iDNES.cz