Ministerstvo zdravotnictví s Národní agenturou pro komunikační a informační technologie (NAKIT) podepsalo smlouvu loni v listopadu. Některé změny podle smlouvy měly či mají být dokončeny v rámci několika týdnů, aktualizace má být hotové do konce března.
Smlouva s názvem Realizace změnových požadavků na zajištění rozvoje mobilní aplikace Tečka/eZkarta nese cenovku zhruba 2 miliony korun bez DPH. Smlouva je rozdělena na několik částí. Jedna z nich je zaměřená na aplikaci eZkarta a návrh řešení Elektronický přístup občanů k Resortním registrům.
Obdobně jako „Očkovací průkaz“
„Služba poskytne občanovi přihlášenému přes Identitu občana výpis z centrálních evidencí (pilotně vybraných registrů Národního zdravotnického informačního systému), ve kterých je jednoznačně ztotožněn,“ popisuje smlouva jednu z nových funkcí.
Máte stále v mobilu stáhnutou aplikaci Tečka?
Uživatel bude moci vyhledávat údaje v registrech ministerstva zdravotnictví, kdy se mu právě v aplikaci zobrazí seznam vybraných registrů a možnost stažení údajů z nich.
Součástí smlouvy je také aplikace eZkarta/Tečka a návrh řešení přenosu dat pro mapové podklady pro vznik mapy poskytovatelů péče.
Souřadnice na mapě či ordinační doba
Aplikace například zobrazí údaje o poskytovatelích zdravotních služeb. Údaje v první verzi budou například obsahovat název zařízení či poskytovatele, seznam poskytované péče, souřadnice na mapě či ordinační dobu.
„Uživatel aplikace eZkarta/Tečka si stáhne data a následně se mu zobrazí údaje o poskytovatelích zdravotních služeb v jeho okolí. Předpokladem je zapnutá polohovací služba,“ stojí ve smlouvě.
Stát digitalizuje další část zdravotnictví. Žádanky bude lékař posílat elektronicky![]() |
Ta současně uvádí, že cílem pro pacienty bude mít možnost si vybrat zdravotní zařízení s daným typem služeb ve svém okolí. O zařízení získá pacient další informace, třeba kontakty, otvírací doby a vybavení, například zda je v zařízení výtah či má bezbariérový vstup.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob pro iDNES.cz uvedl, že aplikace bude zpočátku k dispozici se základními funkcemi a bude podle jeho slov nosnou platformou lidem pro další informace a spuštění dalších služeb z resortu.
Pouze základní funkcionality
„Spuštění EZ karty zvažujeme v následujících měsících. Pří výchozím vydání a spuštění bude aplikace obsahovat pouze základní funkcionality jako například očkování. Další služby budeme postupně spouštět v průběhu roku a o všech budeme s předstihem informovat,“ doplnil Jakob.
Ohledně financování uvedl, že dosavadní spolupráce je smluvně zajištěna pro poskytování i návazných služeb, proto není částka na EZ kartu zatím zcela přesná.
Zdravotnictví chce digitalizaci za 200 milionů, NKÚ apeluje na rizika![]() |
„Na realizaci aplikace se podílí NAKIT v rámci projektu Chytrá karanténa 2.0. Realizace probíhá na základě stávajícího smluvního vztahu Chytré karantény,“ doplnil s tím, že aplikace je stále ve vývoji a její celkovou fakturaci prozatím nejde stanovit.
Současně potvrdil, že na dalších funkcích se budou podílet i externí společnosti. „Dostupný provozní rozpočet je v rozsahu dostačující pro podporu a základní rozvoj. Následně je v rámci projektů financovaných z dotačních zdrojů na tuto aplikaci pamatováno samostatným zadáním a navazujícím důstojným financováním, které zajistí veškeré rozvojové požadavky,“ dodal Jakob.