V lednu letošního roku si například za šíření covidu vyslechla rozsudek dvaačtyřicetiletá žena, která jela v roce 2021 autem mezi dvěma kraji i přes nařízenou izolaci kvůli této nemoci. Krajský soud v Brně jí za šíření nakažlivé lidské nemoci v polovině letošního ledna potvrdil dva roky vězení podmíněně odložených na dva roky.
Ministerstvo spravedlnosti v návrhu uvádí, že cílem navržené úpravy je, aby zaviněné šíření onemocnění covid-19 již nadále nebylo trestné. „Jednání spočívající v šíření tohoto onemocnění nedosahuje takové úrovně společenské škodlivosti, jako je tomu u ostatních nemocí, na které se vztahuje paragraf 152 a 153 trestního zákoníku,“ stojí v návrhu.
Konzultace s ministerstvem zdravotnictví
Mluvčí ministerstva spravedlnosti Michal Pleskot pro iDNES.cz řekl, že před dvěma lety nebyla k dispozici účinná léčba či vhodná preventivní opatření.
„Jako hlavní důvod, pro který bylo onemocnění zařazeno na seznam nemocí, jejichž zaviněné šíření je trestné, byl jeho závažný průběh zejména u starších osob, což při frekvenci jeho šíření v rámci pandemie znamená výrazné zvýšení rizika úmrtí u většího počtu seniorů,“ vysvětlil Pleskot.
Ženě šířící po sítích zprávu o karanténě hrozí osm let vězení. Policie po ní pátrá |
Podle jeho slov se již podařilo shromáždit dostatečné množství poznatků a je možné zajistit účinnou léčbu a prevenci. „Je potřeba dodat, že návrh na dekriminalizaci samozřejmě vznikl za konzultací s ministerstvem zdravotnictví, protože expertízu ve zdravotní oblasti mají oni,“ doplnil Pleskot.
Nakažlivé lidské nemoci, jejich šíření je trestnéAIDS (syndrom získané imunodeficience) včetně nosičství viru HIV Amébová úplavice Dávivý kašel Cholera Hemorhagické horečky (např. Ebola, Marburg) Mor Ornitóza a psitakóza Otravy a nákazy infekčního původu šířené potravinami a vodou Pohlavní nemoci Salmonelózy SARS (Severe acute respiratory syndrome - těžký akutní respirační syndrom) Trachom Trichinóza Tuberkulóza Tyf břišní a paratyf B včetně nosičství Tyf skvrnitý Úplavice bacilární Virové hepatitidy včetně nosičství viru hepatitidy B Záškrt Covid-19 (podle návrhu bude vyřazen) |
Redakce iDNES.cz oslovila i ministerstvo zdravotnictví, zda je návrh na vyřazení správnou cestou. Mluvčí resortu Eliška Machová pro iDNES.cz uvedla, že ministerstvo zdravotnictví s iniciativou spravedlnosti souhlasí.
„V rámci přípravy této novely ministerstvo zdravotnictví poskytlo ministerstvu spravedlnosti věcnou i argumentační podporu pro zpracování hodnocení dopadů regulace (RIA) této změny,“ doplnila pro iDNES.cz Machová a současně dodala:
„V souvislosti s tím ministerstvo připravuje i novelu vyhlášky, kdy zrušuje institut povinných izolací v případě pozitivního výsledku testu na covid-19. Tyto změny spolu úzce souvisí a je záměrem ministerstva, aby nabyly účinnosti společně.“
Dosud však na dotaz resort nereagoval. Na seznamu však nadále zůstává například AIDS, cholera, mor či tuberkulóza nebo úplavice bacilární.
Nárůst stíhání v roce 2021
Z policejních statistik vyplývá, že za rok 2020, tedy v prvním roce pandemie, policie řešila 26 případů, kdy došlo k úmyslnému šíření nakažlivé nemoci. Ve stejném roce pak bylo 13 případů, kdy k šíření došlo k nedbalosti. Od poloviny března byl přitom již covid-19 na seznamu nemocí, jejichž šíření je trestné.
V roce 2021 kriminalisté řešili 140 případů úmyslného šíření nemoci. Z nedbalosti to pak bylo 52 skutků. Za rok 2022 pak policie eviduje 38 případů úmyslného šíření nemoci. Z nedbalosti to je pak 7 skutků.
„Celkem jsme evidovali 189 trestných činů spadajících do kategorie úmyslné ublížení na zdraví nakažlivou nemocí, i z nedbalosti, a v souvislosti s covidem-19 pak bylo ve 153 případech zahájeno trestní stíhání,“ řekl pro iDNES.cz policejní mluvčí Ondřej Moravčík.