Tři úředníci údajně připravili Česko i EU o miliardy, případ začal řešit soud

  14:35aktualizováno  14:35
Dva z úředníků ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) ve středu u soudu odmítli obžalobu, podle které v souvislosti s dohodou mezi ministerstvem a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) způsobili státu a Evropské unii škodu přes 4,5 miliardy korun. Třetí obžalovaný bude vypovídat ve čtvrtek.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Případem se ve středu začal zabývat pražský městský soud. Podle žalobce trojice porušila povinnost při správě cizího majetku a dopustila se poškození finančních zájmů EU.

Obžaloba souvisí s dohodou mezi ministerstvem a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) o vytvoření záručního fondu v rámci evropského operačního programu Podnikání a inovace 2007-2013. Čelí jí bývalý ředitel Sekce strukturálních fondů MPO Miroslav Elfmark, Břetislav Grégr, exředitel odboru koordinace fondů a Zuzana Matějíčková, která vedla obor implementace strukturálních fondů.

Podle státního zástupce Ondřeje Trčky Grégr s Elfmarkem odpovídali za přípravu a znění programu Záruka, jehož cílem bylo pomocí záruk usnadňovat realizaci projektů malých a středních podnikatelů. 

Muži podle něj dohodli v průběhu roku 2007 s bankou znění dohody, dle které byla ČMZRB pověřena správou záručního fondu bez výběrového řízení.

Trčka tvrdí, že oba muži doporučili tehdejšímu ministrovi průmyslu a obchodu Martinu Římanovi dohodu schválit. „Přičemž obvinění si byli od počátku vědomi, že v subjektu ČMZRB mají, vyjma státu, majetkový podíl i další soukromé banky, čímž poškodili další potencionální uchazeče o výkon správy Záručního fondu,“ uvedl Trčka. 

Třetinu akcií banky držely soukromé banky Česká spořitelna a Komerční banka. Na povinnost provést výběrové řízení byli podle Trčky obžalovaní opakovaně upozorňování.

Škody v řádu miliard

Navíc Grégr s Elfmarkem podle obžaloby prosadili, aby odměny pro banku několikanásobně mohly přesáhnout limity stanovené evropskou legislativou. Své souhlasné stanovisko k dohodě zdůvodnili vyjádřením Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, tomu ale podle obžaloby předložili verzi, která nekorespondovala s konečným zněním. 

Grégr, Elfmark a nejpozději od září 2008 i Matějíčková podle Trčky věděli o nesouladu dohody s evropskou legislativou a povinnosti vyhlásit výběrové řízení.

V průběhu let 2008 a 2009 pak trojice podle obžaloby předložila nové znění dohody a dodatek k ní, i nová dohoda ale znovu určila ČMZRB bez výběrového řízení, navíc, stejně jako předložený dodatek, umožnila čerpání odměn přes limit.

České republice podle spisu obžalovaní způsobili škodu přes 2,7 miliardy korun. Dalších 1,8 miliardy Kč je škoda způsobená Evropské unii neoprávněným použitím peněz z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Elfmark ve středu obžalobu odmítl. V době, kdy se první dohoda připravovala, prý na ministerstvu vůbec nebyl. Odmítl, že by cokoliv s ČMZRB dohadoval, nebo že by něco záměrně prosazoval. O rozporech prý od spolupracovníků věděl a učinil kroky k tomu, aby byly vyřešeny.

Matějíčková při své výpovědi uvedla, že při rozhodování vycházela z informací od svých spolupracovníků a podřízených. Upozornila, že operační program byl v lednu 2007, usnesení podle ní obsahovalo procentuální řešení odměn. Poslední obžalovaný Grégr bude vypovídat ve čtvrtek.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Bojovníci za práva zvířat prošli Prahou. Happening pokračoval na Václaváku

Několik stovek lidí 17. srpna 2019 krátce po poledni vyrazilo z pražského...

Stovky lidí krátce po poledni vyrazily z pražského Klárova na pochod, jímž chtěli upozornit na násilí, jehož se lidé...

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Válka o hraboše. Zemědělci chtějí jed, ekologové se bojí nevratných škod

Uhynulý hraboš polní.

Zatímco zemědělci hovoří o letošním přemnožení hrabošů jako o kalamitě biblických rozměrů, při které hlodavci zničí...

Advantage Consulting, s.r.o.
INSPEKTOR KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz