Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

  18:38aktualizováno  18:38
Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na Facebooku se tím pochlubilo ministerstvo obrany. Příspěvek však mezi diskutujícími vzbudil spíše kritiku, řada z nich přitom nabízí konkrétní finanční pomoc. Přitom sama rodina vyzývá k tomu, že lidé sběrem víček mohou přispět.

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou Kačenku. (srpen 2019) | foto: Ministerstvo obrany

„Sedm pytlů plných víček od PET lahví předali minulý týden letci 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely zástupcům Městského úřadu ve Kbelích.
Stovky kilogramů víček pomůžou rodičům postiženému dítěti zaplatit například rehabilitaci nebo zakoupit rehabilitační pomůcky,“ uvedlo ministerstvo obrany u příspěvku. 

„Maminka Kačenky dostane za kilogram víček pět korun. Bývalo to i více, ale i tak je to pro ně dobré, rodina je vděčná za každý pytel. Naši hasiči jim to odvezou do Přezletic a odběratelé si to od nich vyzvedávají přímo doma,“ sdělil při předání tajemník kbelského městského úřadu Josef Nykles.

Jenže tato forma pomoci vzbudila pod příspěvkem na Facebooku spíše kritiku.

„Spočítal si u vás někdo náklady na skladování a odvoz víček a srovnal to s výkupní cenou? Tuším, že nikoliv,“ napsal v reakci uživatel Luděk Kvapil. 

„Prosím, těch pár stovek, které jste takto „vysbírali“, raději pošlete z účtu na účet rovnou a vodu si napusťte z vodovodu. Tolik plastu není žádně „dobro“ k chlubení,“ dodala Anna Bromová. 

Přidal se i uživatel pod jménem Petr Silberstein Němec: „Dobrý den, 7 pytlů víček, nosíte to celkem lehce, takže jeden pytel tak 20 kg max. Takže 140 Kg, 1 Kg za 5 Kč, tak to máme 700 Kč. Takže se tady chlubíte, že X dospělých lidí X měsíců vybíralo 700 Kč na postiženou holku. Hanba by mne fackovala,“ napsal. 

Většina komentářů pod příspěvkem ovšem naráží na to, že rodině by úřad pomohl více, kdy jí poslal nějaké peníze na účet. „Podstatou naší akce je pomáhat těm, co to potřebují... a klidně i sběrem víček,“ hájí se ministerstvo v jednom z komentářů. 

Podle jejich vyjádření PET lahve nekupovalo ministerstvo, ale sami vojáci a zaměstnanci. „My jen zabezpečujeme jejich třídění. A pak jsou vojáci, kteří se rozhodli, že část z tohoto tříděného odpadu použijí na pomoc druhému, a možná zároveň přimějí druhého, aby přidal ještě něco navíc,“ uvedl dále úřad. 

Podle ministerstva obrany se jedná o několikaletou tradici. „Kbelští letci předali například bezmála sto kilogramů víček škole Sviny a dvě stě kilogramů víček věnovali Davidu Šímovi. Za nasbíraná víčka zaplatili Davidovi rodiče měsíční léčbu v sanatoriu v Klimkovicích. Zdá je to hodně nebo málo, ať posoudí každý sám, ale pro postižené to má cenu zlata,“ uvedl úřad. 

Recyklovatelná víčka

Plastové uzávěry jsou nejkvalitnější částí PET lahve, která se dá dobře recyklovat. Použitá víčka jsou sice často znečištěná, což ovlivňuje výkupní cenu i další možnosti zpracování, výhodná je však jejich malá velikost. Menší plasty se zpracovávají snáze než větší umělohmotné kusy.

Ve sběrnách se víčka třídí a následně drtí podle druhů materiálu. Z různých směsí se pak vyrábějí kompostéry, speciální dlaždice či vodovodní a plynovodní potrubí.

Snahu vojáků ovšem ocenil Člověk v tísni. „Jsme rádi, že s vojáky sdílíme přesvědčení, že pomáhat je správné a normální, nenechte se odradit komentáři v diskuzi a určitě v tom pokračujte, má to smysl! Kdybyste se rozhodovali, jak svůj čas a energii zužitkovat co nejefektivněji i při takové věci jako je pomáhání, velmi rádi vám nabídneme konzultaci,“ ozvala se neziskovka pod příspěvkem.

Naopak zásadně proti způsobu pomoci je organizace Greenpeace. „Je asi milion smysluplnějších způsobů jak pomáhat (i ekologicky),“ napsala na svém Twitteru

Rodina pomoc oceňuje

Maminka nemocné holčičky ovšem pomoc zaměstnanců vojenského letiště ocenila. Sama totiž na svých stránkách Sbírka víček pro Kačenku uvádí, že lidé mohou pomoci i sběrem víček.

„Moc si vážíme tak vydatné pomoci. I díky vám mohla Kačenka absolvovat 14 denní pobyt klim-therapy a intenzivní logopedický program stimul v Lázních Klimkovice,“ uvedla v děkovném dopise.

Kačenka trpí kombinovaným postižením. Narodila se v roce 2012 jako zdravé dítě. Později se u ní zjistilo opoždění ve vývoji jak psychickém, tak motorickém. Od narození měla problémy s krmením. Holčička nakonec musela na operaci, kdy jí lékaři udělali „manžetku“ mezi jícnem a žaludkem.

„A rovnou i gastrostomii, sondu do žaludku. Krmení byl do té doby každodenní a vlastně i celodenní boj, ideálně pro víc lidí, aby Kačka něco snědla museli jsme jí zabavit několika hračkama a bylo to opravdu vysilující,“ popsala její maminka na stránkách.

Od operace Kačka jezdí pravidelně do lázní. „Začíná nosit brýličky, to udělá také své, když hezky uvidí. Nicméně Kačenka sama neudělá naprosto nic a je 24 hodin denně odkázána na naši péči,“ píše se také na stránkách.

21.srpna 2019 v 08:21, příspěvek archivován: 21.srpna 2019 v 14:25

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Na smíchovském břehu Vltavy se budou cvičně stavět protipovodňové zábrany

Město čekají protipovodňové manévry.

Zejména na smíchovském břehu Vltavy se v sobotu bude cvičit stavba protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

Babiš: Zemanovo vyjádření o abolici bylo zbytečné, jen vyvolá vášně

Premiér Andrej Babiš (ANO) hovoří na tiskové konferenci po schůzi vlády v...

Vyjádření prezidenta Miloše Zemana o abolici je podle premiéra Andreje Babiše zbytečné. Řekl to v rozhovoru pro Rádio...

Snad Zemana vyřeší příroda, napsal Polčák. Starostové se od něj distancují

Stanislav Polčák

Slova prezidenta Miloše Zemana o případné udělení abolice premiéru Andreji Babišovi v kauze Čapí hnízdo vzbudila mnoho...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz