Ministerská kontrola v plzeňské LDN

Ministerská kontrola v plzeňské LDN - Kontrolorka ministerstva zdravotnictví Nina Müllerová (uprostřed) | foto: Daniel Beran, MAFRA

Ministerstvo nečekaně navštívilo LDN, personál znervózněl

  • 68
Se dvěma náměstky ministra zdravotnictví vyrazili reportéři MF DNES na "přepadovou" kontrolu léčeben pro staré lidi. I přes jisté nedostatky dopadla mimořádná návštěva v Praze i Plzni celkově dobře. Kontrola byla reakcí na sérii textů MF DNES o špatných podmínkách v některých LDN.

"Kde najdete paní primářku? Tak to teda fakt nevím," pokrčí rameny sestřička v léčebně dlouhodobě nemocných v pražské Thomayerově nemocnici a rychle mizí ve výtahu. Asi se lekla naší delegace: dva náměstci ministra zdravotnictví, dva novináři MF DNES, fotograf a šéfka oddělení ošetřovatelství z ministerstva.

Zkrátka přepadová kontrola, která navštívila dvě léčebny pro staré lidi, řízené přímo ministerstvem. Mimořádná kontrola byla reakcí na sérii článků MF DNES o tom, jak se v některých léčebnách hrubě zanedbávají pacienti.

Stačí začichat a poznáte, že tahle léčebna k nejhorším určitě nepatří. Pach moči a výkalů, který je obvyklý v místech, kde se neumějí o pacienty postarat, naštěstí není cítit. "To je první, za co chválím," říká ministerská kontrolorka Nina Müllerová.

. Blog: Jak jsem se stal sanitářem aneb 44 hodin v LDN

Jsou na něj sprosté?
Přesto se vrchní sestře třesou ruce, když Müllerovou po léčebně provádí, a z nervozity si ani nevzpomene, kolik má na oddělení personálu. "Hlavně se uklidněte, žádný strach," chlácholí ji kontrolorka. Otevíráme dveře prvního pokoje.

"Jak se tu o vás starají?" ptáme se jednoho starého pána. "Teď už dobře, ale ze začátku to bylo hrozné, některé sestry se mnou hrubě zacházely a byly sprosté," říká pacient.

"A jak?" ptáme se dál. Na to pán neumí odpovědět. "Jsem tu spokojený," řekne nakonec. Tady je opravdu těžké soudit. Pacient s diagnózou stařecká demence může mluvit pravdu, ale stejně tak si může vymýšlet. Jdeme dál. "Starají se o mě dobře. Jen by mohli chutněji vařit a také dřív přijít, když zmáčknu u postele alarm," říká mi další pacient.

Cedule zakazuje vstup dětem
Co tady okamžitě praští do očí, je nápis na dveřích: Dětem do deseti let vstup zakázán. Proč? Nemá dítě právo vidět nemocnou babičku? "No, ty nápisy jsou po celé nemocnici a jsou tu už léta," vysvětluje ředitelka léčebny Anna Chládková.

"Prostě si myslíme, že pro menší děti je tady velké riziko infekcí a taky by tu mohly někdy vidět věci, na které nejsou připraveny a před kterými by mohly zůstat uchráněny," zdůvodňuje. Umírání však k životu patří a mnoho jiných LDN takové omezení nemá.

Všechny články o problémech v LDN

Náměstek ředitele nemocnice Tom Philipp zachraňuje situaci: "Ještě si nikdo nestěžoval, když návštěvy chtějí jít za příbuzným i s dětmi, stejně je pustíme. Ale dobře, zamyslíme se nad tím," říká.

"Jak zajišťujete soukromí pacientů, když tu máte devítilůžkové pokoje?" Ředitelka krčí rameny. "No to víte, jsme stará budova... Každý je nejdřív zděšený, když to vidí, pak ale návštěvy zjistí, že je to výhodné: skamarádí se s vedlejší rodinou. Dokonce už se tu daly dohromady nějaké páry..."

Ministerstvo nemůže vidět chorobopisy
Celkově však blesková kontrola léčebny dopadá dobře. Alespoň podle šéfky oddělení ošetřovatelství z ministerstva Niny Müllerové. "V rámci možností je tu péče na velice dobré úrovni," říká kontrolorka poté, co si promluvila s pacienty, zkontrolovala práci sester a vyzkoušela je, jestli umějí zpaměti základní zásady podávání léků.

Problém je, že ministerstvo nemá právo zkontrolovat chorobopisy či nahlédnout do jiných dokumentů. Mnoho odpovědí tak musíme sestrám prostě věřit.

"Vytkla bych vám dvě věci: bylo by dobré udělat pacientům na velkých pokojích soukromí pomocí zástěn. U umyvadel na pokojích by také měla být dezinfekce, aby si mohly návštěvy mýt ruce," shrnuje Müllerová.

"Léčebny zlepšíme"
Další cíl: Gerontologické oddělení Fakultní nemocnice Plzeň. I tady to vypadá o poznání lépe než v pražské soukromé LDN v Chittussiho ulici, kde strávil reportér MF DNES týden inkognito coby sanitář a odhalil hrubé nedostatky. - Za zdmi LDN je pacient nula zjistil reportér  MF DNES

"Všichni jsou čistí, najedení a napití, polohují je proti proleženinám," vypočítává svá zjištění Müllerová. "Osobně děláme takové prohlídky výjimečně. Alespoň jsme ale viděli, že všechny LDN nelze házet do jednoho pytle"“ komentují náměstci ministra zdravotnictví Markéta Hellerová a Marek Šnajdr výsledky návštěvy.

"Ze dvou léčeben samozřejmě nejde dělat závěry. Vítáme ale otevření diskuse o eldéenkách. Problémy s kvalitou péče v některých léčebnách chceme řešit v reformních zákonech," říká Šnajdr.

Jak? "Je to mnoho problémů, které bohužel nejdou vyřešit rychle a hned. Chceme prosadit lepší vzdělávání lékařů v oboru geriatrie, dát větší kontrolní pravomoci krajským úřadům, zavést pro léčebny certifikáty kvality..." slibuje náměstek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video