„Když mě pozvou na nějakou přednášku, kde budeme diskutovat o mých názorech, rád přijedu,“ říká Zeman. To podle něj není klasický návrat do politiky.

„Když mě pozvou na nějakou přednášku, kde budeme diskutovat o mých názorech, rád přijedu,“ říká Zeman. To podle něj není klasický návrat do politiky. | foto: Petr Lemberk

Miloš Zeman se vrací. Jeho spojenci mají plán

  • 426
Oživit Zemana, přitom potopit v ČSSD Paroubka a výhledově vrátit "důchodce z Vysočiny" do hry o příští hlavu státu. Takový je v kostce plán, který nachystali spojenci bývalého premiéra Miloše Zemana. A už ho začínají realizovat.

"Myslím si, že je zatím tak mladý, že není vůbec vyloučeno, že se podobně jako Churchill vrátí na politickou dráhu," prorokoval už loni na podzim v narážce na slavného britského politika bývalý Zemanův šéfporadce Miroslav Šlouf.

Jeho comeback avizoval ve filmovém dokumentu Roberta Sedláčka o Zemanovi, který byl paradoxně nazván Nekrolog politika a oslava Vysočiny. A ke včerejšímu dni již lidé, kteří chystají Zemanův návrat, evidovali téměř 250 zájemců o vstup do vznikajícího sdružení Přátelé Miloše Zemana.

"O plány sdružení se zajímalo i deset poslanců ČSSD, reálně to vidím tak, že by se jich mohlo přidat asi tak pět," řekl MF DNES jeden z organizátorů Zemanova návratu.

. Čtěte také: Nejsem zpěvák, nebude to můj fanklub, říká Zeman

Ve správní radě sdružení má figurovat bývalý ministr průmyslu z doby opoziční smlouvy Miroslav Grégr, Zemanův přítel Karel Srp z Jazzové sekce i "pravá ruka" bývalého premiéra Miroslav Šlouf.

"Dohodli jsme se s Milošem Zemanem, že by neměl zůstat v ústraní, a on s tím souhlasil," potvrzuje Grégr nachystaný plán návratu bývalého šéfa ČSSD do politiky.

Jde o boj s Paroubkem
Ve výhledu je sice i prezidentská volba v roce 2013, kdy již Václav Klaus nebude moci obhajovat svůj mandát, ale jak se MF DNES podařilo zjistit, to hlavní, oč teď lidem "oživujícím" Zemana jde, je to, aby došlo ke změně v čele sociální demokracie.

"Paroubka fakt nikdo nemusíme. Jde o to, porazit ho příští rok na jaře při volbě předsedy strany a aby se do čela strany dostal někdo, kdo by Zemanovi více naslouchal. Ale pokud by teď na podzim dopadly volby pro ČSSD hodně špatně, věříme, že by i někteří krajští lídři vyzvali Zemana k návratu, aby straně pomohl," popsal včera zdroj blízký Zemanovi to, jak by se bývalý premiér mohl opět zapojit.

Mezi lídry do krajských voleb je několik bývalých zemanovců (Jaroslav Palas, Jaroslav Foldyna, Milada Emmerová či Radko Martínek), a kdyby na podzim neuspěli, dá se čekat, že by se jejich hněv obrátil proti šéfovi strany Paroubkovi.

"Pokud bude mít zájem, může se vrátit do sociální demokracie, my jsme ho nikdy nevyhazovali," řekl na nedávné programové konferenci ČSSD Martínek, když Zeman řekl, že by za jistých okolností – bude-li přímá volba hlavy státu – mohl v roce 2013 usilovat o reparát za zpackanou prezidentskou volbu v roce 2003.

Tehdy Zeman ostudně vypadl v prvním kole volby, když ho nepodpořila část vlastní strany včetně Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse. Sám Zeman o svém zapojení do politiky mluví střídavě otevřeně a střídavě zdrženlivě. Momentálně se hlásí k tomu, že se rád sejde s přáteli a podělí se s nimi o své názory.

"Když mě pozvou na nějakou přednášku, kde budeme diskutovat o mých názorech, rád přijedu," říká Zeman. To podle něj není klasický návrat do politiky.

Ve skutečnosti jde zemanovcům o to, aby ho udrželi ve veřejném povědomí, jinak by za pět let neměl šanci zasáhnout do souboje o Hrad.

Podrží Zemanovi "přátelé" menšinovou vládu ODS?
Ať už se Zemanovým spojencům podaří bývalého premiéra "aktivovat" nebo ne, je dobré jejich počínání sledovat. Už proto, že i díky Zemanovi a Šloufovi získala vláda Mirka Topolánka dva cenné hlasy – přeběhlíků z ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Oba se netají, že jezdí na Vysočinu konzultovat své hlasování ve Sněmovně.

Za současné politické konstelace, kdy se Topolánkovi rozpadá většina s lidovci a zelenými, by každý hlas, který by zemanovci dokázali urvat pro Topolánkovu vládu, měl pro koalici cenu zlata.

"Pokud by se Topolánkova vláda změnila na menšinovou, nebyla by jí vyslovena nedůvěra. Někteří poslanci ČSSD by se takového hlasování nezúčastnili," tvrdí jeden z lidí blízkých Zemanovi.

Důvodem je to, že vláda bez zelených by například mohla rozhodnout o dostavbě Jaderné elektrárny Temelín či prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách.

Věc má přinejmenším jeden velký háček – ostatně stejně jako nachystaný plán Zemanova návratu. Poslanci ČSSD, a to ani ti, kteří měli k expremiérovi blízko, se k novému "prozemanovskému" sdružení veřejně moc nehlásí.

"Považuji se za přítelkyni Miloše Zemana, ale nemusím být registrovaná přítelkyně," vtipkuje o občanském sdružení Přátelé Miloše Zemana poslankyně ČSSD Anna Čurdová.

"Myslím, že potenciál Zemana už není takový, jako býval," míní šéf Sněmovny za ČSSD Miloslav Vlček. Právě jeho Zeman loni podpořil při volbě vedení strany. Vlčkovi to však nepomohlo a nakonec ze souboje dokonce sám odstoupil.

Paroubek se snaží tvářit tak, že ho manévry zemanovců nechávají v klidu. "Plně se soustředím na podzimní volby, ve kterých má ČSSD šanci uspět výrazně lépe než před čtyřmi či před osmi lety, kdy stranu vedl Miloš Zeman," řekl včera MF DNES šéf socialistů.

A jak Paroubek vnímá to, že se v Zemanově okolí rodí plán, že by někteří sociální demokraté mohli pomoci Topolánkovi, kdyby se jeho vláda změnila na menšinovou? "Nemám se čeho bát, mně nikdy nešlo o funkce. Pokud se důchodci chtějí bavit takovýmito hrami, ať se baví," zlehčuje to Paroubek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video