Ficovy výroky nejsou názorem většiny Slováků, řekl po jednání s českými politiky Šimečka

  • 120
Předseda nejsilnějšího slovenského opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michal Šimečka po jednání s českými politiky upozornil na to, že Slováci jsou stále z většiny proevropský národ. Rozhodnutí české vlády přerušit konzultace se slovenským kabinetem premiéra Roberta Fica označil za asi nejhorší moment od vzniku samostatného Česka a Slovenska.

Na čtvrtečních jednáních Michal Šimečka hovořil o tom, že řada lidí na Slovensku má jasné proevropské a demokratické hodnoty. „Československé vztahy jsou a budou silné,“ sdělil Šimečka. Slovensko podle něj není jen jeho vláda, ale také konstruktivní a proevropský partner. Ficovy výroky podle něj neodpovídají názorům většiny Slováků. Spolupráce dvou blízkých zemí tak podle něj musí navzdory neshodám vládních politiků pokračovat.

„Jsem přesvědčený, že kdokoliv bude dalším slovenským prezidentem, jeho první návštěva bude do Prahy,“ zmínil také Šimečka. Výroky Roberta Fica směrem k Ukrajině podle něj nemusí zpřetrhat blízké vztahy Čechů a Slováků.

Na tiskovém brífinku po jednání se svým slovenským kolegou řekl vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti), že demokracie podle něj není vyhraná bitva, ale něco, za co se musí stále bojovat. „Vypadá to, že nad Slovenskem se nyní stahují mračna a někteří tam začínají hovořit jazykem Moskvy,“ sdělil Bartoš.

Je podle něj nutné odmítnout a bojovat s extremismem a dezinformacemi, které jsou v rozporu s právním státem a které zaplavují Slovensko. „Je pro nás bez debaty, na čí straně ve válce Ruska s Ukrajinou stojíme,“ zopakoval Bartoš a dodal, že hodnotově se nyní obě vlády nepotkávají.

Politici řešili také kvalitu a důležitost vztahů mezi Českou a Slovenskou republikou. „Kvůli krokům, které Fico spolu s ministrem Blanárem udělali, se česká vláda rozhodla zrušit společná jednání s naší vládou. Je to obrovská ostuda a poškození vzájemných vztahů,“ napsal v prohlášení Šimečka.

Bartoš dodal, že rozhodnutí o přerušení společných vládních zasedání bylo z české strany jednomyslné. „Pozastavení konzultací mezi českou a slovenskou vládou je silné symbolické gesto. K žádnému rozkolu mezi Čechy a Slováky tím nedochází, řekl šéf Pirátů.

Vadí výroky Fica i jednání s Lavrovem

Česko a Slovensko se v zahraniční politice nyní liší zejména v postoji k válce na Ukrajině, kterou před více než dvěma lety vojensky napadlo Rusko. Zatímco Česká republika napadenou zemi podporuje i vojensky, Slovensko poskytovat materiál z armádních zásob už nehodlá.

Fico opakovaně tvrdil, že strategie Západu ohledně konfliktu na Ukrajině nefunguje, že se ve válce zabíjejí Slované a Západ tomu přihlíží, aniž by Evropská unie představila mírový plán. Blanár se minulý týden na regionálním fóru v Turecku setkal s ruským kolegou Sergejem Lavrovem, za což Blanára kritizovali například tři bývalí slovenští ministři zahraničí.

Předseda PS Šimečka přirovnal Fica někdejšímu slovenského premiérovi Vladimíru Mečiarovi, za jehož vládnutí v 90. letech čelilo Slovensko kritice západních zemí kvůli deficitu demokracie.

„Mečiarovi trvalo pět let, než ze Slovenska udělal černou díru na mapě Evropy. Robert Fico ho dokázal doběhnout za pět měsíců,“ napsal Šimečka o Ficovi, který se počtvrté stal ministerským předsedou loni v říjnu po vítězství své strany v předčasných parlamentních volbách.

Šimečkova návštěva Česka bude pokračovat i v pátek, kdy se chystá setkat i s dalšími českými politiky.

Michal Šimečka

Předseda slovenské opoziční strany Progresivní Slovensko Michal Šimečka (8....
  • Slovenský politik, místopředseda europarlamentu a předseda strany Progresivní Slovensko.
  • Studoval na Univerzitě Karlově, magisterské a doktorské vzdělání získal na Oxfordské univerzitě. Pracoval jako politolog a novinář.
  • Působil jako poradce ministra zahraničních věcí České republiky a jako poradce europoslanců pro zahraniční politiku.
  • V roce 2019 byl zvolen jako poslanec do Evropského parlamentu a zařadil se do frakce Renew Europe. V lednu 2022 se stal jako první Slovák místopředsedou europarlamentu a zapsal se tak do historie.
  • Po loňských volbách do slovenského parlamentu se stal nejvýraznějším hlasem opozice. Progresivní Slovensko skončilo na druhém místě s necelými 18 procenty. Volby na Slovensku vyhrál Směr Roberta Fica, který získal téměř 23 procent hlasů.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video