MF DNES startuje dvacetidílný seriál Učebnice českého století

  10:06aktualizováno  10:06
Pro všechny, kteří tuší, že jim znalosti ze škol o české historii nestačí, a přitom vědí, že povědomí o našich moderních dějinách patří k základům vzdělání, připravila MF DNES ve spolupráci s renomovaným spisovatelem a historikem Pavlem Kosatíkem dvacetidílný seriál Učebnice českého století.
Učebnice českého století: 1. díl - vznik republiky

Učebnice českého století: 1. díl - vznik republiky | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Najdete jej na stránkách deníku MF DNES každý den, a to od pátku 11. dubna do úterý 6. května. Pavel Kosatík vytipoval dvacet klíčových událostí od roku 1918 do roku 2004.

Seriál začíná vznikem Československa, ale ne všeobecně uváděným datem 28. října, ale o deset dní dříve - 18. října. Tedy dnem, kdy Tomáš Garrigue Masaryk po mnoha měsících dojednal s Američany takzvanou Washingtonskou deklaraci, která mluvila o tom, že Československo bude republikou zaručující svobodu svědomí, náboženství, vědy, umění, slova, tisku…

"Obě data, 18. a 28. říjen 1918, spolu souvisí. Tím prvním vyvrcholila činnost československého exilu, tím druhým se projevili lidi doma. Jedno od druhého nejde oddělit. Z jistého pohledu je Washingtonská deklarace dokonce důležitější, i když méně známá," říká spisovatel Pavel Kosatík v rozhovoru pro čtvrteční Magazín DNES, v němž mimo jiné popisuje, jak při výběru dvaceti velkých českých událostí postupoval.

Z roku 1918 se v druhém dílu seriálu posuneme do roku 1929, kdy na sjezdu KSČ zvítězilo radikální křídlo s Klementem Gottwaldem. V dalších dílech se pak budeme zabývat odstoupením Sudet Německu, vznikem protektorátu či transporty Židů do Terezína. Válečné díly končí květnem 1945, kdy se z Brna vydal takzvaný pochod smrti, a začal tak divoký odsun Němců z Československa.

Méně známé události a autor Českého století

Kosatík, který na seriálu spolupracuje s autorkami jednotlivých dílů Marií Homolovou a Alenou Slezákovou, vybíral i neprvoplánované události. Tak například k únoru 1948 se dostává přes červenec 1947, kdy československá vláda odvolala svou účast na Marshallově plánu, a únorem 1948 pak situace vrcholila.

Druhá polovina 20. století je pak ve znamení dílů o popravě Milady Horákové, zásadním IV. sjezdu spisovatelů v roce 1967, okupaci Československa v roce 1968 či udělení Nobelovy ceny pro Jaroslava Seiferta v roce 1984. Poslední čtyři části seriálu se pak dotýkají historie nejnovější: od revoluce v roce 1989 přes privatizaci, vznik České republiky až po vstup do Evropské unie (2004).

Pavel Kosatík je mimo jiné autorem i televizního cyklu České století, jehož prvních pět dílů se setkalo s mimořádným diváckým ohlasem. Česká televize právě dokončuje další čtyři díly. "Víte, někdy se předpokládá, že historie coby celkem vážná věc začne člověka zajímat, až když má za sebou vyblbnutí, údajně někdy okolo třicítky. Dojde mu, že tady opravdu není napořád, a že jestli chce něco dokázat, má na to omezený čas, začne ho tedy zajímat i smysl toho všeho," uvedl v již citovaném rozhovoru pro Magazín DNES Pavel Kosatík.

Zajímá-li tedy i vás smysl toho, čím si český národ za posledních sto let prošel, sledujte seriál Učebnice českého století na stránkách MF DNES.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Do právních sporů jdou častěji muži. Ženy se víc angažují v boji o dědictví

Ilustrační snímek

Každý třetí Čech se alespoň jednou ocitl v právním sporu. Češi kromě rodinných rozepří řeší také zaměstnanecké a...

Najdete na iDNES.cz