Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

  18:40aktualizováno  18:40
Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých Budějovicích. Mimořádný přírodní úkaz nahlásili dva náhodní pozorovatelé a zaznamenaly ho i speciální přístroje, které jsou rozmístěné po celém území České republiky na stanicích Evropské bolidové sítě. Astronomický ústav Akademie věd ČR vyzývá veřejnost, aby pomohla s hledáním meteoritů.

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální bolidovou kamerou na stanovišti Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. (3. prosince 2017) | foto: Astronomický ústav AV ČR

Meteoroid začal svítit na obloze nad Veselím nad Lužnicí ve výšce 78 kilometrů krátce po čtvrt na sedm večer. V tu dobu měl hmotnost zhruba šesti kilogramů a jeho absolutní jasnost dosáhla -9,4 magnitudy. To se přibližně rovná jasnosti Měsíce v první čtvrti.

Těleso v průběhu letu postupně zpomalovalo a zároveň se rozpadalo na menší kousky. Díky kamerovým záznamům ze speciálních přístrojů astronomové vypozorovali, že fragmentace meteoroidu začala minimálně 45 kilometrů nad zemí a oddělily se při ní dva hlavní kusy - jeden asi kilogramový a druhý zhruba o hmotnosti čtvrt kilogramu. Současně se odlomilo několik menších gramových až desetigramových meteoritů.

Dopadová oblast dvou největších kusů leží podle astronomů v Českých Budějovicích kolem sídliště Máj a Na Zavadilce a také v jižní části přírodní rezervace Vrbenské rybníky. Malé meteority mohly dopadnout i na jiná území v okolí Českých Budějovic.

Pravděpodobná místa dopadu v Českých Budějovicích. (3. prosince 2017)

Pravděpodobná místa dopadu v Českých Budějovicích. (3. prosince 2017)

„Především z důvodů prakticky jistého pádu meteoritů se zcela určitě jedná o unikátní bolid, protože četnost takových bolidů nad naším územím není velká. Ještě daleko vzácnější by bylo, pokud by se k takovému bolidu podařilo nalézt meteorit,“ uvedl v tiskové zprávě Astronomický ústav AV ČR.

Astronomové se obrací na obyvatele vytyčených oblastí, aby si všímali svého okolí a v případě nálezu jakýchkoliv stop po dopadu meteoritu kontaktovali jejich vědecké pracoviště. Meteorit by měl mít sametově černou až černohnědou barvu, v případě dopadu do měkké půdy mohl vytvořit malou jamku.

Našli jste meteorit?

  • Informujte Astronomický ústav AV ČR.
  • Pořiďte snímky objektu v původní pozici, nejlépe z různých úhlů.
  • Zaznamenejte místo a okolnosti nálezu (datum, čas).
  • Po odborném posouzení vám bude nález v případě zájmu vrácen.

K pádu meteoritu došlo za tmy ve večerních hodinách v obydlené oblasti, je tedy možné, že by mohli existovat přímí svědci. Vzhledem k zatažené obloze sice nebyl bolid z Českých Budějovic viditelný, ale samotný pád meteoritu na zem je doprovázený svistotem, který je slyšitelný po dobu několika sekund až do vzdálenosti 100 metrů. Po dopadu následuje tupá rána.

V loňském roce se podařilo na základě záznamů z bolidových kamer z české části Evropské bolidové sítě najít meteorit Stubenberg, který dostal jméno podle rakouského městečka, poblíž kterého dopadl. Jak hledání probíhalo, si můžete přečíst v článku Lovcům „českého“ meteoritu z března se podařil kapitální úlovek.

Meteorit Stubenberg - ukázka, jak by mohl vypadat meteorit, který dopadl 3. 12....

Meteorit Stubenberg - ukázka, jak by mohl vypadat meteorit, který dopadl 3. 12. 2017 v Českých Budějovicích. (3. prosince 2017)

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz