Jurečkův rezort chystá propojit čtyři dávky do jedné. Přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení se sloučí do jedné nové dávky. Jurečka slibuje, že lidé si budou vyřizovat dávky v online Klientské zóně Jenda a nebude nutné opakovaně nutně chodit na úřady.
„V revizi se soustředíme na čtyři nejčastěji využívané dávky, k nim jsou čtyři žádosti a čtyři správní řízení. Stále i po dosavadním zjednodušení je to otázka minimálně 16 stran papírů. Systém prostě jednoduchý není... Propojením a sloučením čtyř typů podpor dokážeme efektivněji zacílit na domácnost a podívat se na její situaci příjmovou, majetkovou, jak bydlí, kolik je tam dětí, jak pracují či jak by pracovat mohli,“ uvedl Jurečka.
Podotkl, že jedna domácnost by měla nově podávat jednu žádost. Vyřizování by mělo být jen jedno. „Procesy, které dnes běžely čtyřmi kanály komunikačními i administrativními, sjednotíme do jednoho procesu. Revizí budeme schopni zajistit, aby neobíhali lidé, ale obíhala data,“ oznámil Jurečka.
Cílem nového systémové řešení je zajistit cílenější pomoc, lépe podpořit rodiny a ocenit práci. Podle Jurečky je dosavadní systém zastaralý a nepřehledný. Vznikal v polovině 90. let a postupně se na něj nabalovaly další a další dávky. Za posledních 30 let se nezměnil.
„Systém není dostatečně motivační,“ poznamenal Jurečka s tím, že často lidé pobírající dávky nemají motivaci hledat si práci. To by revize systému měla změnit a zároveň by měla zamezit zneužívání dávek.
Změna se bude týkat necelého milionu lidí. Platit by měla od ledna 2025. Lidé žádající o dávky by měli dostávat bonus za to, že pracují a snaží se vlastním přičiněním situaci zlepšit.
Kdo nechce pracovat, nedostane nic
Jako modelový příklad, jak bude novinka fungovat, Jurečka uvedl rodinu složenou ze dvou dospělých a čtyř dětí žijící v Pelhřimově. Jejich náklady na bydlení činí 18 tisíc korun, matka je na rodičovské, měsíčně čerpá 7 600 a k tomu pracuje na dohodu za 5 tisíc korun měsíčně. Otec vydělá zhruba 25 tisíc korun čistého. Dnes od státu dostanou příspěvek 10 873, nově 15 725 korun.
Oproti tomu modelová rodina složená ze dvou dospělých bez dětí žijící v Brně s náklady na bydlení 17 tisíc, která nemá práci a ani si ji nehledá, dnes pobírá 16 729 korun, nově by nedostávala nic.
Ministr práce změnu zdůvodňoval i výzkumem agentury STEM. Podle něj v současné době pouze 29 % lidí ví, jak dávky fungují, 22 % považuje současný systém za spravedlivý a jen 35 % je přesvědčeno, že systém pomáhá potřebným.
Jurečka o chystaným změnách hovořil už v loňském roce. „Připravujeme určitou revizi sociálního systému právě s adresnější formou pomoci rodinám s dětmi. Budeme ji spojovat s angažovaností na pracovním trhu, abychom rodiče, kteří dlouhodobě na trhu práce nejsou, k zapojení motivovali. Zároveň aby děti viděly dobré vzory, že pokud má rodič zdravé ruce, nohy a hlavu, pracuje,“ řekl loni v březnu ministr práce.