Majitel psa, který zranil dívku, dostal podmínku

  19:30aktualizováno  19:30
Havířov - Dvouletý podmíněný trest dostal majitel psa, který v červnu v Havířově napadl a znetvořil vobličeji čtyřletou dívku. Soud rozhodl, že během pětileté zkušební lhůty musí odsouzený rodičům dítěte zaplatit veškeré léčebné výdaje. Na dívku zaútočil staforršírský teriér krátce poté, co mu majitel poblíž dětského hřiště sundal náhubek a pustil jej z vodítka.
Muž, který psovi před útokem sundal náhubek.

Muž, který psovi před útokem sundal náhubek. | foto: iDNES.cz

Podmíněný trest zvolil proto, že ve vězení by muž přišel o práci, poté by pobíral podporu a nemohl by platit.

Lékaři propustili z nemocnice čtyřletou dívenku na sklonku prázdnin. Pes jí doslova znetvořil obličej. Dívka prodělala čtyřhodinovou operaci a další plastické ji ještě čekají. Radnice v Havířově vypsala pro dívku veřejnou sbírku.

Dívku čekají další operace
"Dívka je nyní v ambulantním sledování oddělení plastické chirurgie," uvedl vedoucí lékař dětského oddělení Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě René Hrdlička. "Rány jsou již zhojené. Trvalé zdravotní následky snad nebude mít. Esteticky to ale ještě moc pěkně nevypadá," uvedl lékař.

Podotkl, že s dalšími plastickými operacemi musejí lékaři počkat na důkladné zhojení ran kvůli obavám z infekce. "Co se týče estetických následků, je těžké to zatím odhadnout," uvedl Hrdlička. Podotkl, že to, jaké zůstanou dítěti jizvy, závisí na tom, jak dopadnou další operace na specializovaných pracovištích plastické chirurgie. Ta jsou v Praze a v Brně.

Muži hrozilo až pět let vězení
Muž, který bojového psa venčil bez vodítka a náhubku, čelil obvinění z ublížení na zdraví z nedbalosti. Hrozilo mu šest měsíců až pět let vězení nebo peněžitý trest. "Čekáme už pouze na lékařský znalecký posudek," Petr Konečný, které vede vyšetřování. Podotkl, že rodiče pokousaného dítěte sdělili, že budou žádat v rámci trestního řízení peněžitou náhradu.

"Sumu zatím neurčili," dodal vyšetřovatel. Mluvčí karvinské policie Petra Cieslarová míní, že pes by již neměl být mezi živými. "Majitelka oznámila, že psa nechá utratit," uvedla. Veterinář havířovské veterinární ambulance, který dělal psovi testy hned po útoku, to odmítl potvrdit. "Je to soukromá věc majitele."

Kam posílat finanční příspěvky:

Česká spořitelna
17 27 19 33 89/0800

Na kontě je přes sto tisíc korun
Mluvčí havířovského magistrátu Jana Nováková sdělila, že na kontě, které vzniklo na pomoc dítěti, je již přes sto tisíc korun. Peníze mají pomoci rodině především hradit nadstandardní lékařské ošetření. "Ne všechny zákroky hradí pojišťovna," uvedl lékař Hrdlička. "Chystáme také, že umístíme na dvou místech ve městě pokladny, ale musíme počkat, až nám přijde z krajského úřadu osvědčení o registraci sbírky," řekla.

Prvního srpna začne v Havířově platit vyhláška, kterou radní na smutnou událost reagovali. "Psi se nebudou moci po městě pohybovat bez náhubku a vodítka. Na některých místech, jako například dětských hřištích, bude psům vstup zcela zakázán," uvedla Nováková. Radní však dostali za úkol vybrat lokality, kde by mohli pejskaři nechat své psy přece jenom vyběhat.

Dívce pomůže sbírka
Veřejnou sbírku pro čtyřletou dívku, které v polovině června v Havířově znetvořil tvář bojový pes, vyhlásili tamní radní. Zvíře zaútočilo na dítě zcela nečekaně na dětském hřišti, když mu jeho majitel sundal náhubek a pustil ho z vodítka. Na léčení zraněného děvčátka havířovští radní už uvolnili padesát tisíc korun.

"Sbírku sice musíme ohlásit ještě krajskému úřadu, ale to už je jen formalita. Sbírka začíná prakticky schválením zastupitelstva, tedy vlastně ode dneška," řekla mluvčí havířovské radnice Jana Nováková.

Lidé, kterým není osud pokousaného dítěte lhostejný, mohou posílat příspěvky na konto České spořitelny 17 27 19 33 89/0800 nebo poštovní poukázkou na variabilní symbol 13 a konstantní symbol 0308.

"Lidé také mohou přinést peníze na pomoc zraněnému děvčeti přímo na magistrát," upozornila mluvčí. Zastupitelé rovněž rozhodli, že umístí uzavřenou kasu na pomoc zraněné Kláře v obchodním domě Elan v centru Havířova. "Kasa bude zapečetěná a bude ji hlídat ostraha obchodního domu nebo městská policie," upřesnila Nováková.

Radní omezili pohyb psů
Havířovští zastupitelé také vzali na vědomí petici několika desítek obyvatel města, kteří žádali, aby radnice zakázala majitelům psů s jejich miláčky vstup na dětská hřiště, sportoviště a další místa, kde si hrají děti. Zastupitelé však zakázali vyhláškou od 1. srpna vodit psy na veřejných prostranstvích bez vodítka, náhubku a známky. Na dětská hřiště a sportoviště psi nesmějí. Radní ale mají vytipovat ve městě i místa pro volný pohyb psů.

Čtyřleté Kláře se zakousl do tváře staffordšírský teriér, když ho otec majitelky při venčení odvázal z vodítka "Psa právě venčil otec majitelky. Když na něj z hřiště zavolal vnuk, sundal psovi náhubek a vydali se za vnukem," popsala události mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková.  Dívka utrpěla rozsáhlá poranění v obličeji včetně zlomeniny obličejové kosti. V ostravské fakultní nemocnici se podrobila čtyřhodinové operaci a už je mimo nebezpečí.

Případ lidmi ve městě otřásl
Lidé, kterým není lhostejný případ čtyřleté Klárky z Havířova, jejíž obličej znetvořil bojový pes, vítají snahu městských radních vyhlásit veřejnou finanční sbírku. "Ráda bych zjistila číslo konta, zatím jsem se s ním ale nikde nesetkala," říká například Marta Gazdíková z Ostravy.  Na konto dívky, kterou před dvěma týdny pokousal americký stafordšírský teriér, by ochotně přispěla i přítelkyně Gazdíkové ze západních Čech. Žena velmi dobře chápe pocity rodičů malého děvčátka, neboť i jejímu dospělému synovi se nedávno stala podobná nehoda.

"Muž byl na návštěvě u známých, kteří vlastní pittbula. Přestože psa znal, když se k němu při odchodu sehnul, aby ho jako obvykle pohladil, pittbul náhle bezdůvodně zaútočil na jeho obličej a zdevastoval mu nos i horní ret," popisuje útok bojového psa Gazdíková. "Ačkoli základní léčba v nemocnici se neplatí, muže čekají laserové operace a také děvčátko určitě podstoupí ještě řadu zákroků. Peníze proto bude rodina potřebovat," tvrdí Gazdíková.

Shodného mínění je i René Hrdlička, vedoucí lékař dětského oddělení anesteziologicko-resuscitační kliniky ostravské fakultní nemocnice, kde se pokousané děvčátko z Havířova léčí. V nemocnici stráví ještě minimálně několik týdnů. "Rodiče k nám dojíždějí za dcerkou každý den. Výdaje na cestování vždy zatěžují rodinný rozpočet," připomněl Hrdlička.

Když psi útočí

29. 5. 2001 - Rozzuřený pitbullteriér ohrožoval hosty jedné ze zahradních restaurací v Šumperku

30. 4. 2001 - O část prstu přišel v Morávce na Frýdecko-Místecku šestnáctiletý chlapec, když bránil svého německého ovčáka před volně pobíhajícím pitbulteriérem

25. 2. 2001 - Až střelba z policistovy pistole zastavila útok dvou pitbullteriérů na lidi z Horních Počernic, při němž pitbullové roztrhali psa, kterému se přihlížející snažili pomoci

23. 2. 2001 - Když vyjížděli městští strážníci po telefonickém avízu ve čtvrtek večer do ulice Na Pěšinách v Praze 8 chytit psa takzvaného bojového plemene, netušili, že budou muset bojovat o vlastní život a dokonce střílet

17. 1. 2001 - Čtyřiadvacetiletý majitel bojového psa, který loni v červnu v Hamburku napadl a usmrtil šestiletého chlapce, byl odsouzen k trestu odnětí svobody na tři a půl roku

18. 10. 2000 - Agresivní chování pitbullteriéra tentokrát nezvládl manželský pár v Šaldově ulici v Praze 8. Manželé Krchovi pitbulla hlídali svému synovi, pes však zaútočil na jejich kocoura, a když se mu žena pokoušela už mrtvého kocoura vyrvat z tlamy, pokousal i ji na obou rukou


Autoři: , ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Na smíchovském břehu Vltavy se budou cvičně stavět protipovodňové zábrany

Město čekají protipovodňové manévry.

Zejména na smíchovském břehu Vltavy se v sobotu bude cvičit stavba protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

IKEM hledá nové dárce kostní dřeně. Pořádá velký nábor dobrovolníků

Darování krve

Až tisíc nových dárců kostní dřeně hledá Český registr krvetvorných buněk IKEM prostřednictvím velkého náboru u...

Stávkující za klima zaplnili Staroměstské náměstí, poté vyrazili na pochod

Dívky s modrou planetou namalovanou na obličeji při stávce za ochranu klimatu....

Na Staroměstském náměstí v Praze se dopoledne sešly asi dva tisíce mladých lidí, kteří se připojili k celosvětovému...

Snad Zemana vyřeší příroda, napsal Polčák. Starostové se od něj distancují

Stanislav Polčák

Slova prezidenta Miloše Zemana o případné udělení abolice premiéru Andreji Babišovi v kauze Čapí hnízdo vzbudila mnoho...

Advantage Consulting, s.r.o.
ADMINISTRÁTOR IT INFRASTRUKTURY

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz