Mach platil ODS, peníze chce zpět. Konta ve Švýcarsku byla moje, říká

  15:00aktualizováno  15:00
Bývalý majitel fotbalové Sparty Petr Mach vytáhl proti ODS. Chce zpět peníze, které jí, jak říká, půjčoval v 90. letech. Napsal o tom s novinářem Dušanem Šrámkem knihu Financoval jsem ODS. Konta ve Švýcarsku, o nichž se mluvilo před pádem Klausovy vlády v roce 1997, patřila prý Machovi. Poprvé říká, za kolik prodal Spartu, za 12,65 milionu dolarů.

Podnikatel Petr Mach, který si za krácení daní odseděl 2,5 roku, vydává knihu Financoval jsem ODS. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ve své knize Financoval jsem ODS, která právě vychází, píšete, že jste v minulosti straně půjčoval peníze, z nichž vám nevrátila ani korunu. Kolik přesně jste občanským demokratům půjčil a máte na to nějaký doklad?
Já jsem půjčil ODS postupně zhruba jedenáct milionů korun. Doklady na půjčku z roku 1994 ve výši tři sta padesát tisíc korun mám, jsou součástí knížky. Poslal jsem je právníkovi občanských demokratů i předsedovi ODS Petru Nečasovi. Dostal jsem odpověď, že vše je promlčené. Závazek promlčet nejde, ten v účetnictví zůstává, leč podle jejich názoru je právně nevymahatelný. Já toho názoru nejsem.

Budete se s ODS kvůli tomu soudit?
Zvažuji, že se o ty peníze soudit budu, protože existuje nález Ústavního soudu, že v některých případech se takové rádoby promlčení považuje za nemravné.

Fotogalerie

Proč vás nenapadlo říci si o tyto peníze dříve než po sedmnácti letech?
Podívejte, já jsem byl od roku 1997 brutálně stíhaná osoba, jak policií, tak různými jinými individui, včetně různého vydírání, a moje procesy pravomocně skončily až v roce 2008. Teprve v tu chvíli jsem se mohl začít účinně bránit. Začal jsem ve Švýcarsku a dnes jsme tam úspěšní ohledně účtů, které tam byly vykradeny po dobu mého pobytu ve státním zařízení. Věřím, že stejně úspěšný budu u ODS s penězi, které jsem jim napůjčoval.

Čermák nebyl na žádné černé listině. Zkrátka jsem mu věřil

Jednu z těch půjček ale ODS vůbec neuznává. Tvrdíte, že jste v roce 1999 dal Petru Čermákovi, bývalému místopředsedovi ODS a exministrovi vnitra, 3 miliony korun a 350 tisíc marek. Máte na to nějaký doklad?
Nemám na to doklad, mám na to ale svědky, kteří mu to předávali, vybírali to v bance. Já jsem u toho nebyl, byla to moje sestra a můj bratr. Tři sta padesát tisíc marek jsem předával v Německu, u toho byl můj právník a dva další svědci. Pan Čermák se zavázal, že doklady předá. Mezitím, když jsem byl stíhán a byl chvíli v Německu, on zkrátka ty doklady nedodal. Argument, že už nebyl ve vedení strany, je pro mě nepřijatelný. Petr Čermák i dnes chodí na kongresy občanských demokratů, velmi čile se stýká s jejich vedením a v tu dobu nebyl na nějaké "černé listině" nebo že by vystoupil z ODS či něco takového. Já jsem mu zkrátka důvěřoval.

Podnikatel Petr Mach, který si za krácení daní odseděl 2,5 roku, vydává knihu...

Podnikatel Petr Mach, který si za krácení daní odseděl 2,5 roku, vydává knihu...

To ale vypadá, že budete muset vést spor spíš s panem Čermákem. Budete se tedy soudit s ním, nebo s občanskými demokraty?
U pana Čermáka se to týká spíš jiné roviny. Tam by se mohlo jednat o podvod. U ODS je to občanskoprávní spor, kdy já spoléhám na nález Ústavního soudu, že v některých momentech je námitka promlčení nemravná.

Kdo je Petr Mach

Pětačtyřicetiletý Petr Mach byl v letech 1992 až 1996 prezidentem fotbalové Sparty Praha. V té době měl také blízko k politikům ODS, například k bývalému ministrovi vnitra Petru Čermákovi. Akcie Sparty koupil v roce 1993 za 5 milionů korun, nyní poprvé říká, že v roce 1996 je prodal za 12,65 milionu dolarů. V letech 2001 až 2003 si odseděl 2,5 roku, polovinu z pětiletého trestu, který dostal za to, že nezaplatil clo a DPH za dovoz vozu BMW z Německa. I nyní podniká, zabývá se třeba dovozem vín z Francie. Spolu s novinářem Dušanem Šrámkem nyní napsal knihu Financoval jsem ODS.

Zaujalo mě, když ve své knize píšete, že dodnes přetrvává mýtus o kontech ODS ve Švýcarsku a že ve skutečnosti to byla vaše osobní konta. To je zajímavé. Mohl byste tu myšlenku rozvést?
Když přijdete na křest mé knihy, bude tam i právník ze Švýcarska, který tu věc spolu se švýcarskou prokuraturou řeší. Ve Švýcarsku bylo zahájeno trestní řízení, protože to byly skutečně moje účty za prodej akcií Sparty. Když jsem přišel z vězení, tak nejdříve banky tvrdily, že jsem nikdy nebyl jejich klientem, že jsem tam ten obchod neuzavřel. Po velice rozsáhlém šetření jsem minulý týden dostal zprávu ze Švýcarska z prokuratury, že se účty našly a že se na nich něco dělo.

Měly ty peníze něco společného s financováním ODS?
Ne, neměly. Ovšem s těmi bankéři jsem tehdy seznamoval Petra Čermáka.

Mimochodem, jste stále ještě voličem občanských demokratů?
Byl jsem voličem ODS a už nejsem. I když jsem přesvědčen, že lidé, kteří ji momentálně vedou, nemohou zkazit úplně celou značku.

Líbí se mi pan Svoboda z magistrátu. Začal velmi svižně

Sledujete současnou politiku?
Sleduji to velice podrobně. Něco se mění. Teď se vytahují různé skandály, to je dobře, politika se očistí. Mrzí mě ale, že se z ní vytratila ideologie, ten skutečně politický souboj ODS a ČSSD. Věřím ale, že se to vrátí a že vše bude v pořádku. Asi je ale třeba nejdřív uklidit.

Podnikatel Petr Mach, který si za krácení daní odseděl 2,5 roku, vydává knihu...

Je vám někdo ze současných politiků sympatický? Dáte mu "polibek smrti"?
Nevím, jestli to je polibek smrti. Mně osobně se teď momentálně v ODS líbí pan Svoboda z pražského magistrátu. Začal velmi svižně, držím mu palce. I v ČSSD se objevují zajímavé tváře, jako je třeba pan Tejc.

V knize se věnujete i tomu, jak jste v letech 2001 až 2003 strávil dva a půl roku ve vězení, které jste si odseděl z pětiletého trestu za nezaplacení cla a DPH při dovozu luxusního vozu z Německa. Píšete, že se vás někdo pokusil ve vězení otrávit. Zjistil jste, kdo a proč?
Víte, já jsem byl asi skutečně určen k tomu, že se z toho vězení nedostanu. Byl jsem odsouzen naprosto neprávem. Pak běžely procesy za urážku soudu, kde jsem byl osvobozen, pak za vymyšlený podvod na ČSOB, kde jsem byl po deseti letech také osvobozen, když se zjistilo, že někdo v bance padělal úvěrové smlouvy. A skutečně se pak stalo i to, že jsem ve vězení dostal otrávený jogurt, propíchaný injekční stříkačkou, byla v něm jedovatá látka.

To se zjistilo, že v tom jogurtu byla jedovatá látka? Řekli vám to a někdo to vyšetřoval?
Ne. Mně dali ve vězení jogurt, a když jsem ho otevřel, tak mě spoluvězeň upozornil, že ten jogurt má propíchané víčko a abych to nejedl. Tak jsem to odnesl dozorci a pak jsem se pouze dozvěděl toto. Od dozorců.

Zabývám se třeba dovozem vín. Na Spartu pokaždé nechodím

Čím se teď zabývá jeden z vlivných podnikatelů 90. let a bývalý majitel asi nejslavnějšího fotbalového klubu v Česku, pražské Sparty?
Zabývám se hlavně spory, které vedu s Českou republikou o náhrady škod. Teď se navíc ukázalo, že soudci, kteří mě odsoudili, nebyli řádně jmenováni. K tomu mám doklady jak od prezidenta republiky, tak z Úřadu vlády. Zabývám se tím, abych vrátil svůj bývalý život do pořádku, do starých kolejí. Jinak podnikám, jsem majitelem několika společností. Zabývám se třeba dovozem vín z Francie.

Podnikatel Petr Mach, který si za krácení daní odseděl 2,5 roku, vydává knihu...

Podnikatel Petr Mach, který si za krácení daní odseděl 2,5 roku, vydává knihu...

Co říkáte tomu, že současní majitelé Sparty právě teď, po posledním podzimním kole ligy, vyhodili manažera Jozefa Chovance?
Pondělní noviny jsem ještě nečetl, ale vím, že se o tom už dřív mluvilo i psalo. Pokud byl skutečně propuštěn, je to věc, o které jsem už před půl rokem mluvil s nějakými novináři, že si myslím, že Pepík Chovanec už nemá co více Spartě dát. Takže myslím, že je to správný krok. Záleží na tom, jaký bude následovat.

Chodíte na zápasy Sparty na Letnou?
Byl jsem teď na posledním derby proti Slavii. Ale na každý zápas nechodím.

S trochou škodolibosti se vás jako "nesparťan" musím zeptat na to, jak vnímáte, že majitelé klubu sice zřejmě do klubu sypou nejvíc peněz, ale kvalitou hry teď Sparta kulhá za Viktorkou Plzeň?
K tomu říkám, že máte naprostou pravdu. Majitel, který vkládá do klubu obrovské částky, by měl chtít adekvátní výsledky, aby byl klub nejen na špici fotbalové ligy, ale dostal se také do evropských pohárů.

Spartu jsem prodal za 12,65 milionu dolarů

Mimochodem, dalo by se podle vás říci, že koupě 91 procent akcií Sparty v roce 1993 a jejich prodej o tři roky později Východoslovenským železárnám Košice, přičemž se psalo o ceně 900 milionů korun, byl nejlepší byznys vašeho života?
Nevím, jestli to byl nejlepší byznys. Rozhodně jsem na tom neprodělal. Já jsem také do Sparty hodně investoval, musela z něčeho žít. Není pravdou, že jsem prodal Spartu za 900 milionů korun, ostatně smlouva o převodu akcií je součástí příloh knihy. Prodával jsem je za 12,650 milionu dolarů. (při tehdejším kurzu 27,59 koruny za dolar to činilo 349 milionů korun - pozn. red.)

Ještě se vám stává, že vám někdo řekne, že stavba nového stadionu Sparty v devadesátých letech neprobíhala standardně? Ale že to v roce 1994 prošlo, když byly na slavnostním otevření tehdejší špičky občanských demokratů?
Tohle je spíš takové klišé, které se stále píše. Sparta nebyla stavěná načerno. Sparta byla rekonstruována, na což bylo povolení na tři tribuny. Pak byla hlavní tribuna, kde měli památkáři výhrady k některým zákrokům do tribuny. Chybělo jedno jediné povolení, dostali jsme ho ex post za milionovou pokutu, toť vše. Sparta se nestavěla načerno, to je fakt mýtus, to není pravda.

Ten stadion je vlastně jediné, co po vás ve Spartě zbylo. Máte pocit hrdosti, když na ten stadion přijdete, že to je vaše dílo?
Jsem rád, že ten stadion stojí a slouží už 17 let. Nechci se za to chválit. Stavěly to firmy a malovali to architekti. Není to o Petru Machovi. Ten stadion určitě přispěl v devadesátých letech k úspěchům české reprezentace, nepomohl jen Spartě.

Jste si vědom toho, že to, jak jste ho tehdy nechal postavit, by už dnes nejspíš neprošlo?
Nevím, jestli by to prošlo, nebo neprošlo. My jsme tehdy zaplatili milion korun pokutu a rekonstrukce, která tam probíhala na třech tribunách, byla v pořádku.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Značky STOP PROTISMĚR se na jaře objeví na dálnicích. Kvůli častým nehodám

Při nehodě na dálnici D5 u Rokycan se vážně zranil řidič osobního vozidla,...

Dvě nehody na českých silnicích ve dvou dnech způsobené auty jedoucími v protisměru přiměly oddělení Ministerstva...

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Najdete na iDNES.cz