Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Liška: V Česku budou jen dobré školy. Přijde to na 80 miliard

  1:23
Ministr školství Ondřej Liška chce zkvalitnit české školy. Rozjíždí kampaň Dobrá škola, jejímž cílem jsou kvalitní učitelé, úspěšní žáci a spokojení rodiče. Do roku 2020 a za 80 miliard, nastínil ministr v rozhovoru pro MF DNES. Úroveň škol mají zlepšit atestace či učitelské standardy.

Ministr školství Ondřej Liška vystoupil na schůzi Senátu, který zasedal 28. ledna v Praze | foto: ČTK

V první verzi učitelských standardů se píše třeba to, že kantor má "udržovat oční kontakt s žáky" nebo s nimi vhodně mimoslovně komunikovat. To bude ředitel kontrolovat, zda se učitelé dívají žákům do očí?
Nejde ani tak o to, aby to kontroloval ředitel, ale aby k tomu byli mladí učitelé vedeni. Až bude jasné, jak má dobrý učitel vypadat a co má umět, měl by být podle mě veden i k takový věcem, jako je mimoslovní komunikace a vnitřní integrita. Učitel se nedá redukovat jen na znalosti, které předává. Musí být i lidsky vybaven k tomu, aby žáky vychovával. A i to lidské vybavení je součástí řemesla. Jestli ale ve standardech nakonec bude i oční kontakt, to uvidíme, až skončí diskuse mezi učiteli, která právě začíná.

Učitele jste obeslal osobním dopisem. Jakou čekáte odezvu? Když pořádal anketu ve školách středočeský hejtman David Rath, ředitelé se mu na ni "vykašlali“ a on jim pak hrozil pokutami...
Ale já se nebudu ptát na to, jestli se má univerzita jmenovat Královská nebo Univerzita císaře Ratha. Já se učitelů ptám na naprosto zásadní věc, která může změnit kulturu a úspěch této země. To je nesrovnatelná otázka. Samozřejmě neexistuje žádný automatický důvod, proč by mi měl někdo věřit. Politikům je třeba nevěřit. Ale já chci najít hlavně společenskou shodu na tom, jak má učitel vypadat. Zatím se setkávám s neobvykle pozitivními reakcemi. Určitě bude i hodně skeptiků. Ale takové věci se nedají dělat mávnutím proutku. Bude to stát obrovské úsilí, hodně peněz a bude to trvat dlouho.

Kolik to bude stát a kde ty peníze vezmete? Zatím žádnému ministrovi se nepodařilo výrazně zvýšit rozpočet školství...
Já jsem připravil určitý plán a myslím si, že realistické číslo, které by dokázalo udělat z každé české školy dobrou školu, se pohybuje v částce 80 miliard korun. Není však rozhodující jen výše té částky, ale i to, jak se peníze rozdělí. A dokud veřejnost nezačne požadovat, aby nastala změna, tak jeden jediný ministr to nedokáže. Právě proto se obracím na veřejnost. Ta shoda musí být platná na desetiletí dopředu, kdy už tady nikdo z nás nebude. Změna bude trvat celou generaci.

Učitel by měl probouzet touhu po vzdělání

Chystáte kampaň Dobrá škola, která má tyto změny vysvětlovat veřejnosti. Co má změnit české školy v "dobré" - kromě už zmíněných standardů?
Součástí té koncepce jsou "kvalitní učitelé, úspěšní žáci a spokojení rodiče“. A na to všechno se chci zaměřit. Na prvním místě je podpora učitelů. To jsou právě standardy a také atestace učitelů a jejich vazba na vyšší mzdu. U žáků je situace dost vážná. Dřív jsme měli velmi dobré výsledky v mezinárodních srovnáních. A to se začalo měnit. Zhoršuje se vztah žáků k matematice a přírodním vědám. Jiné předměty nejsou ve výzkumech, ale můžeme soudit, že ten negativní postoj je tam podobný. Namísto toho, abychom v dětech pěstovali celoživotní motivaci vzdělávat se, tak ji ničíme už základním vzděláváním.

Jak to chcete změnit?
Když byla anketa mezi nositeli Nobelových cen o tom, co je přivedlo k bádání a tomu, že se stali špičkovými vědci, většinou odpovídali, že na začátku byl jejich učitel, který v nich vzbudil tu touhu. Opět tady musí být kvalitní učitel, který bude mít v popisu práce či přímo v zákoně stanovený cíl, že v dětech bude probouzet touhu ke vzdělání. Souvisí to ale i s tím, že se musí změnit vztah mezi školou a rodinou. Ta vazba je dnes velmi slabá. A když se podíváte na to, co určuje úspěšnost žáků ve vzdělávání, tak zjistíte, že je to mezi 80 a 90 procenty prostředí, ze kterého vycházejí. Pouze zlomek toho je talent, zlomek toho je škola.

Jak můžete to prostředí jako ministr ovlivnit? Nezhatí to nakonec celou vaši reformu?
My to můžeme ovlivnit. Tím, že do škol přivedeme specialisty, kteří budou vyrovnávat šance dětí, jež si z rodinného prostředí přinášejí nějakou obtíž. Jsou to speciální pedagogové, školní psychologové, asistenti učitelů. Pokud nějaký žák začne v nějaké drobnosti zaostávat, dokážou to včas rozpoznat a věnovat mu zvláštní pozornost.

Kdy budou tito lidé na školách?
Až na ně budou peníze. Mým cílem je vyjednat peníze už od roku 2010, aby i napříště byly součástí rozpočtu školství. Tady nejde jen o děti, které mají nějaký handicap, ale i o ty, které jsou mimořádně nadané. Musíme jim věnovat takovou pozornost, aby dokázaly rozvíjet, co v nich je. A tohle zatím neumíme, až na školy, které se tomu speciálně věnují.

Jak chcete dosáhnout třetího cíle - spokojených rodičů?
Mým přáním je, aby výsledkem debaty bylo i posílení role rodičů ve školských radách, aby do toho mohli mluvit víc než doposud. Rodiče byli zatím opomíjeni. Já chci právě prostřednictvím Dobré školy vyvolat diskusi i mezi nimi. Když se podíváte třeba do Dánska, tam si ředitele školy volí přímo rodiče dětí.

Vůbec nechci kádrovat učitele

Budou jednotlivé školy dostávat nějaký certifikát, že už jsou "dobrou školou"?
Ne, nechceme školy nálepkovat. Spíš si představuji, že každá škola si na základě téhle debaty určí, co udělá, aby se tou dobrou školou stala. Je důležité, aby školy zůstaly různé. Budou nadále školy, které se budou specializovat, ale měl by být nějaký obecný standard, který činí dobrou školu dobrou školou. Přál bych si, aby v roce 2020 byla každá česká škola dobrou školou, tedy aby splňovala ony parametry kvalitních učitelů, spokojených rodičů a úspěšných žáků.

Kolik procent učitelů dnes splňuje vaši představu dobrého učitele?
Vůbec nechci kádrovat učitele. Myslím, že to, jak jsou učitelé dnes hodnoceni a za jakých podmínek pracují, nám vůbec neumožňuje je posuzovat podle nových standardů. Chci, aby jejich náběh byl postupný. Ve Finsku, kde přišli s dost radikální reformou školství, odešla během asi dvou let víc než pětina učitelů. Právě proto, že se tam nastavila jiná měřítka kvality. U nás by to mělo být postupné, aby učitelé dostali šanci doplnit si vzdělání.

Na učitelské standardy navážou atestace, po kterých bude růst pedagogům plat. Budou povinné?
To je čistě technická věc. Ta první by měla být povinná, ty další nepovinné. Ale je to jen prozatímní návrh, tak daleko ještě nejsme.

Vy byste byl pro to, aby byly povinné?
Myslím, že by měly být základní milníky profesního rozvoje učitele. A ty by měly být povinné. Ale mezitím má být prostor i pro učitele, kteří se budou chtít vzdělávat nad rámec toho, co je předepsáno. A to by se mělo samozřejmě odrazit také na mzdě.

Vláda to má "za pár", už dnes může ztratit důvěru a vládnout jen dalších pár nejistých měsíců. Kolik svých plánů vůbec můžete stihnout uvést do praxe?
Pokud by byly volby ve standardním termínu v červnu 2010, tak většina z toho, o čem teď spolu hovoříme, by mohla být skutečností. Standard učitele by měl být minimálně předložen jako návrh zákona.

Autor:

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

Vadí mi termín „manželství“, nikoliv narovnání práv gayů, řekl Joch v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární...

Rakušanku napadl v Hurghadě žralok. Přišla o ruku a nohu, zemřela v sanitce

Poblíž populárního egyptského turistického letoviska Hurghada zaútočil na osmašedesátiletou Rakušanku žralok. Žena...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po útoku žraloka zemřely v pátek dvě ženy, plavaly 500 metrů od sebe

Egyptské úřady v neděli upřesnily, že při útoku žraloka v Hurghadě zemřely v pátek dvě ženy. Zatím byl známý případ...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Karel Schwarzenberg se ve Varech ukázal na invalidním vozíku

Nohy už mu neslouží jako dřív, přesto si bývalý poslanec a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nenechal ujít premiéru...

Fiala v projevu zapomněl na občany, zkritizovali jej nejen politici ANO

V projevu premiéra Petra Fialy v Evropském parlamentu chyběl sociální rozměr, zkritizovala jej přímo na plénu...

KOMENTÁŘ: Co mělo bzučet, nebzučí. Hmyz nebezpečně mizí

Premium Začalo vrcholné léto. Příroda propadá zuřivé aktivitě, lidé naopak v práci citelně polevují a vyrážejí na výlety, aby...

Kandidáti na prezidenta by měli do dneška zřídit transparentní účet

Do středy by měli mít zájemci o účast v prezidentské volbě zřízený transparentní účet. Někteří tak učinili již dříve,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Hvězdy ve Varech: Bývalí milenci Jágr s Verešovou po 20 letech opět spolu

Jaromír Jágr (50) a modelka Andrea Verešová (42) patřili kdysi k nejsledovanějším párům showbyznysu. Hokejista vyrazil...