Pro odložení smlouvy hlasovalo 73 ze 77 přítomných senátorů.

Pro odložení smlouvy hlasovalo 73 ze 77 přítomných senátorů. | foto: Michal Šula, MF DNES

Lisabonskou smlouvu po poslancích odložili i senátoři

  • 9
Horní komora o měsíc odložila schvalování Lisabonské smlouvy. Nechá ji znovu projednat svými výbory spolu s rozhodnutím Ústavního soudu, podle kterého dokument není v rozporu s ústavním pořádkem. Česko tak začne předsedat Radě EU, aniž by byla smlouva ratifikována v jedné či druhé komoře českého parlamentu.

Vicepremiér vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra přitom ještě nedávno tvrdil, že si přeje, aby byla smlouva do konce roku ratifikována alespoň v jedné parlamentní komoře.

Po dnešku je jasné, že se tak nestane. Senátoři se totiž ke smlouvě vrátí v lednu, do té doby ji budou projednávat senátní výbory.

Odklad podpořilo 73 senátorů ze 77 přítomných, čtyři se zdrželi, nikdo nebyl proti.

Sněmovna smlouvu v úterý odsunula na ještě pozdější termín, zabývat by se jí měla až v únoru. Na postupu se shodla koalice s ČSSD, proti byli komunisté. Ve Sněmovně totiž nebylo ke schválení smlouvy potřebných 120 hlasů ústavní většiny. - čtěte Sněmovna odložila ratifikaci Lisabonu

ČSSD tak musela souhlasit s odkladem, protože jinak by občanští demokraté mohli smlouvu definitivně odmítnout. ODS je ochotna smlouvu podpořit až v situaci, kdy bude mít od ČSSD slíbené hlasy pro radar. O Lisabonské smlouvě i česko-amerických smlouvách o radaru chce hlasovat na jedné schůzi.

To se ale části občanských demokratů nelíbí. Upozorňují, že ČSSD nemusí dohodu dodržet. Česko by tak schválilo Lisabonskou smlouvu, ale Jiří Paroubek by pak mohl couvnout od podpory radaru. Kongres ODS však Mirku Topolánkovi takový vyjednávací postup schválil. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video