Návrh zákona o návykových látkách schválila Sněmovna. Aby norma začala platit, musí ji odhlasovat Senát a podepsat prezident.
Pseudoefedrin, který obsahují například léky Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip či Paralen plus, se používá při nachlazení, astmatu, k uvolnění ucpaného nosu či při alergiích. Často se však zneužívá k výrobě pervitinu. Podle odhadů České lékárnické komory se to může týkat až 80 procent těchto prodaných léků.
V roce 2007 se přitom prodalo kolem čtyř milionů balení medikamentů obsahujících pseudoefedrin, za první pololetí roku 2008 se jejich počet vyšplhal ke stejnému číslu.
Pseudoefedrinv roce 2007 se prodalo kolem čtyř milionů balení přípravků obsahujících pseudoefedrin, podle odhadů České lékárnické komory se k výrobě pervitinu může zneužít až 80 procent všech prodaných balení. |
Výborné zkušenosti mají podle něj například v americkém Oregonu, kde podobné opatření zavedli v roce 2006 a doprovázeli jej odbornými přednáškami. "Jedná se o velmi reálný problém, ke zneužívání pseudoefedrinu dochází velmi často," připomněl Havlíček. Podle něj stačí zadat termín pervitin nebo metamfetamin do internetových vyhledávačů a objeví se spoustu návodů na výrobu, a to včetně videí.
Opatření má podle Havlíčka ochránit i běžné občany žijící v blízkosti narkomanů. "Na jeden gram vyrobené drogy spadá až sto gramů toxického odpadu," upozornil.
Evropa: Pseudoefedrin je běžně na trhu
Podle odborníků je však takové opatření v Evropě spíše ojedinělé. "V zemích EU jsou v režimu volné prodejnosti léky, o kterých se v ČR ani nezdá. Například ve Velké Británii přípravky s nízkým obsahem kodeinu, což je u nás naprosto nepředstavitelné," popsal iDNES.cz expert ze společnosti Infopharm Josef Suchopár.
Na léky obsahující kodein je v Česku velmi přísná prohibice. Podobně jsou i léčivé prostředky obsahující pseudoefedrin ve většině zemí Evropské unie volně dostupné na trhu.
Podle Suchopára může teoreticky takové opatření opravdu pomoci ke zmenšení zneužití pseudoefedrinu, dodal však, že je v této otázce spíše skeptický.
Ministerstvo: Občané na to doplatí
Kritici návrhu upozorňují, že by na takové opatření doplatili zejména běžní občané. "Místo toho, aby si při nachlazení mohli volně koupit přípravek, který pseudoefedrin obsahuje a který jim nepochybně přináší úlevu například od rýmy, budou muset zajít k lékaři," uvedl Suchopár.
Nachlazení se tak v čekárně může přenést na další lidi. "Také je to bude stát nepochybně víc peněz, protože budou muset zaplatit poplatek u lékaře," připomněl Suchopár.
S tím souhlasí i ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová. Prodej těchto přípravků na recept by podle ní jen zkomplikoval situaci pacientům. Zneužívání chce zabránit jinak.
Již brzy by se léky s pseudoefedrinem v Česku měly vydávat jen s omezením. Při jejich koupi pacienti budou muset předkládat průkaz zdravotní pojišťovny. K 31. březnu by totiž měl v Česku začít fungovat systém elektronických předpisů. Lékárník by v něm hned viděl, zda si pacient už nějaké léky s pseudoefedrinem v poslední době koupil a v jakém množství. - čtěte Prodej léků na občanku od ledna ztíží život narkomanům
Pokud by se zavedení tohoto postupu opozdilo, může ministerstvo zdravotnictví spolu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv jakýkoliv lék zařadit do seznamu přípravků na recept, dodala ministryně.