Lékaře odmítá platit 80 procent lidí

  • 367
Zdravotní péče je kvůli novým přístrojům a lékům stále dražší. Přes osmdesát procent obyvatel Česka však do ní nechce investovat ani o korunu víc, než už musí. Je to paradox. Lidé chtějí kvalitnější, tudíž dražší, péči, ale většina chce zachovat bezplatné zdravotnictví.

Bezplatné zdravotnictví přitom neexistuje - lidé na péči přispívají placením zdravotního pojištění (to například u zaměstnance s hrubou měsíční mzdou sedmnáct tisíc korun přinese zdravotní pojišťovně za dvacet let přes půl milionu korun). Evidentně to však nestačí.

Potvrzuje to například ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. "Naše ztráty letos vzrostou z osmi na 20 miliard korun," říká. Peníze pak v celém systému chybějí. Také proto lékaři varují, že pojištění už nestačí na moderní léčbu pro všechny.

"Jako lékař jsem pro, aby měl každý nemocný přístup k moderní léčbě. Je ale na čase začít diskutovat o tom, kde na to vzít peníze," uvádí například Jiří Zeman, šéf Centra dědičných poruch metabolismu ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Nemocnice léčí padesát pacientů s vrozenými chorobami, jejichž léčba je doživotní, a roční náklady na jednoho pacienta činí až sedm milionů korun.

Také předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček říká, že na český trh míří nové léky na rakovinu, které jsou tak drahé, že je dostanou jen vybraní pacienti.

Rath: Pomůže připojištění
Na to, jak se z této "pasti" dostat, existují různé názory. Odborníci se shodují, že řešení není jednoduché. Pacienti sice už nyní doplácejí na řadu léků, platí také vstupní poplatky či sponzorské dary lékařům, ale to nestačí. Spoluúčast pacientů činí dnes podle prezidenta České lékařské komory Davida Ratha sotva 10 procent. A to je prý nejméně mezi vyspělými státy. "Do budoucna je toto neudržitelné. Je nutné zavést zdravotní připojištění," říká.

ZAPLATÍTE SI ZDRAVÍ?

Připlatili byste si za zdravotní péči?
Ne

82,1 %

Ano

17,9 %

Kolik byste si připlatili?
Za vystavení receptu

4 Kč

Den pobytu v nemocnici

42 Kč

Návštěva ordinace

9 Kč

Kolik jste loni utratili za zdravotní péči?
Muži

1.201 Kč

Ženy

1.264 Kč

Zdroj: MEDIAN

O zvyšování spoluúčasti pacientů na financování léčby nechce ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) ani slyšet. "Medicína se vyvíjí, nové léky jsou drahé, ale každý rok také roste výběr pojistného. I nadále budeme dražší léčbu hradit z veřejného zdravotního pojištění. Systém to pokryje," tvrdí mluvčí resortu Věra Čarná.

Změnit názor ministerstva se zatím nepodařilo ani vicepremiérovi Martinu Jahnovi. Ten chtěl, aby lidé přispívali alespoň na recepty či pobyt v nemocnici. "V budoucnu se poplatkům stejně nevyhneme," tvrdí šéf lékařské komory Rath.

Nejsou léky příliš drahé?
Někteří odborníci i poslanci navrhují: Není třeba brát více peněz od lidí, je lepší podívat se například na ceny léků. Lidovecký poslanec Josef Janeček namítá, že by lidé nemuseli platit víc, kdyby se výrobci a prodejci léků spokojili s menším ziskem.

Jenže ředitel Mezinárodní asociace farmaceutických společností Pavel Mazan mu oponuje. Tvrdí, že je hodně stojí výzkum a vývoj léků. "Dřív například stačilo nový lék vyzkoušet na pěti stech nemocných, dnes je nutné ověřit ho na pěti tisících pacientů," říká. A zároveň pacientům doporučuje, jak by mohli ušetřit. Stačilo by, kdyby zbytečně nekupovali preparáty, které se tváří jako léky, ale jejich účinky jsou nejisté. "Kdyby měli víc informací, pochopili by, že je lepší platit si běžné léky, ale mít zdarma ty nejdražší."

Všimné pro lékaře? Třeba i obraz
Je libo dvanáctiletou whisky nebo finskou vodku? Říká se, že málokdo má tak dobře vybavený domácí bar jako někteří lékaři. Lidé sice odmítají na zdravotnictví oficiálně připlácet, lékařům však často nosí dárky. Třeba lahev alkoholu, balíček kávy či bonboniéra.

"Jednou jsem dostal obraz od známého umělce a mám ho pořád," říká uznávaný pražský plicní lékař Boris Šťastný. "Párkrát nám pacienti - kutilové, přinesli své výrobky, třeba vyřezávané sošky," popisuje.

Dárky, jako je láhev whisky nebo čokoláda, lékaři netají. Ale když přijde řeč na peníze, jsou všichni skoupí na slovo. Z průzkumu, který pro MF DNES provedla agentura Median, nicméně vyplývá, že penězi se lékaři odvděčilo 3,5 procenta z 528 oslovených lidí.

V naturáliích (alkohol, káva...) vyjádřilo svou vděčnost lékařům bezmála 27 procent lidí. Více než 5 procent lidí darovalo obojí. To tedy znamená, že "něco bokem" lékaři přinesl každý třetí člověk. Obdarovávat lékaře buď jako poděkování po vyléčení, nebo předem, jaksi "pro jistotu", je běžné i v některých dalších evropských zemích.

"V nemocnici v Německu nosili pacienti při rozloučení celému ošetřujícímu personálu peníze na kávu. Ne pokoutně někomu do kapsy, ale veřejně před všemi je položili na stůl," říká neuroložka, která si v této souvislosti nepřála zveřejnit jméno.

"Němci jsou zvyklí nechat lékařům všimné až 20 eur. A to přesto, že si musí léčbu sami zaplatit," říká další lékař z Plzně, který nechce zveřejnit jméno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video