Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Získat lázně bude od srpna těžší, stát ušetří až tři čtvrtě miliardy

  10:28
Ministerstvo zdravotnictví po patnácti letech mění pravidla pro úhrady lázeňské péče ze zdravotního pojištění. S jejich pomocí chce ušetřit půl až tři čtvrtě miliardy korun za rok. Změněnou vyhláškou se budou lékaři řídit od srpna. Původně měla platit už letos v lednu.
Ministerstvo zdravotnictví připravovalo změny v lázeňské péči placené ze zdravontího pojištění více než rok. Platit začnou od srpna. Ilustrační foto

Ministerstvo zdravotnictví připravovalo změny v lázeňské péči placené ze zdravontího pojištění více než rok. Platit začnou od srpna. Ilustrační foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Změna vyhlášky umožní zdravotním pojišťovnám především zkrátit z 28 na 21 dnů plně hrazený lázeňský pobyt pro dospělé pacienty. U něj pojišťovny hradí ubytování, stravu i procedury. O týden kratší budou lázně i pro ty, kterým pojišťovny hradí pouze procedury - nyní lidé mohou jet do lázní na 21 dnů, v budoucnu to budou zpravidla už jen dva týdny.

Podmínky pro péči v lázních zde

Stejně tak potrvá dva týdny opakované léčení dospělých. I po změně pravidel může ale lhůty u výjimek prodloužit revizní lékař (více o plánech ministerstva zkrátit zčásti hrazený pobyt čtěte zde).

Nová pravidla u některých nemocí také omezí možnost opakování pobytů hrazených ze zdravotního pojištění. Lékaři se při posuzování tohoto kritéria budou moci vracet v čase. "Mělo by se přihlížet jen k léčebným pobytům v posledních třech letech, od nich se bude odvíjet poskytování péče v dalším období," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Češi a lázně

  • V Česku je 37 lázní a 86 lázeňských zařízení.
  • Podle ministerstva zdravotnictví předloni čerpalo zdravotními pojišťovnami zcela hrazenou péči 102 tisíc lidí včetně dětí.
  • Dalším 16 tisícům pacientů pojišťovny zaplatily jen léčebné procedury.

Například člověk, který žádá o lázně kvůli atopickému ekzému a byl v nich kvůli tomu už loni, má letos smůlu. Nová vyhláška totiž říká, že na lázně hrazené ze zdravotního pojištění má nárok nově jen jednou za dva roky.

Pokud v lázních byl v posledních letech pacient s transplantovaným srdcem, už se do nich kvůli doléčování tohoto zákroku nepodívá vůbec. Alespoň ne za peníze zdravotní pojišťovny. Nově vyhláška říká, že lidé s transplantovaným srdcem mají nárok pouze na jeden plně hrazený lázeňský pobyt s možností jeho prodloužení.

Do lázní jen po komplikované operaci a po hubnutí

Změnou, kterou pocítí lidé s cukrovkou nebo onemocněním srdce, je zrušení edukativních lázeňských pobytů. Při nich pacienty v lázních učí, jak se s nově diagnostikovanou nemocí sžít. Nově takové poučení mají poskytnout praktičtí lékaři a specialisté. Oproti původním plánům však budou pojišťovny proplácet tyto pobyty dětským pacientům. "Jelikož zde je získání správných stravovacích návyků či pohybových aktivit nejpřínosnější," vysvětluje ministerstvo zdravotnictví.

Pokud je nemocný po komplikované operaci žlučníku či člověk má onemocnění vysokým tlakem, získat druhý a další pobyt v lázních pro něj bude těžší. Nově bude podmínkou opětovného hrazení lázní třeba snížení hmotnosti či skoncování s kouřením.

Infarkt nebo žlučník bez lázní

Podle důvodové zprávy ke změně vyhlášky se seznamem lázeňské péče došlo "od roku 1997, kdy byla tato vyhláška vydána, v důsledku nových medicínských poznatků k rozvoji nových postupů léčby (...) pomocí kterých lze významně zlepšit zdravotní stav člověka, zkrátit dobu rekonvalescence a současně omezit lázeňskou péči (např. léčba infarktu myokardu, zavedení laparoskopických operací, farmakologická léčba kardiologických onemocnění, biologická léčba atd.). U těch onemocnění, kde je zaveden jiný efektivní způsob léčby, např. formou péče ambulantní, je lázeňská léčba omezena nebo se nenavrhuje."

Změny ministerstvo zdravotnictví odůvodňuje tím, že za 15 let od vydání původní vyhlášky se medicína posunula a péče je kvalitnější. Argumentuje například laparoskopickými operacemi žlučníku (do lázní nově takto operovaní lidé nebudou jezdit).

Stát na péči ušetří za rok až tři čtvrtě miliardy

Ačkoliv ministerstvo zdravotnictví ujišťuje, že změny budou k lepšímu pro systém i pacienty, jeho motivace je jasná: ušetřit peníze.

"Seznam péče sníží úhrady ze zdravotního pojištění o půl až tři čtvrtě miliardy korun z celkově vydávaných tří miliard," informoval Sršeň s tím, že výsledný návrh je kompromisem. "Je to nižší částka, než byly původní návrhy," dodal. Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek loni v červnu iDNES.cz řekl, že počítá s úsporou půl až jedné miliardy (více o původních představách úspor čtěte zde).

Ušetřené peníze ve zdravotnictví zůstanou, pokryjí jiný druh lékařské péče. Problémy jsou například s hrazením dražší varianty léčby roztroušené sklerózy, peněz se nedostává ani onkologickým pacientům. Největší pojišťovna, VZP, se navíc ocitá v deficitu, protože vydává víc peněz, než kolik do ní přitéká. A rezervy jí podle jejího vedení došly.

Úspory ale od počátku kritizují odbory i provozovatelé lázní. "Už nyní je meziroční propad lázeňské péče o dvacet procent, a to díky společnému tlaku pojišťoven, obavám praktický lékařů z průtahů při schvalování, mediálního šumu kolem platnosti novely a růstu regulačního poplatku. Pokud k tomu přidáte výsledný dopad nové vyhlášky, tak jsme na čtyřiceti procentech," obává se Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní ČR a ředitel lázní Jáchymov a Luhačovice. Už loni lázně hlásily, že pociťují snahu pojišťoven šetřit (více o úsporách pojišťoven čtěte zde).

Bláha dodává, že s řadou změn lázně souhlasí. "Voláme ale po určitých přechodným ustanoveních a postupném náběhu změn, aby lázně šokovou změnu přežily," řekl iDNES.cz Bláha.

Jenže o tom ministerstvo už nechce ani slyšet. Nová pravidla připravuje déle než rok. "Lázně měly na přípravy zhruba rok a půl," poukazuje Sršeň. Podle něj ministerstvo právě kvůli požadavkům lázní vydání nové vyhlášky odložilo. Původně měly změny platit už od letošního ledna, nakonec v účinnost vstoupí od 1. srpna.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Lidé po celém Česku si mohli užít polární záři, nejsilnější za dvě desetiletí

9. května 2024  12:33,  aktualizováno  11.5

Kvůli mimořádně silné eruptivní aktivitě Slunce je v posledních dnech v Česku vidět polární záři –...

Téma klimatických změn už tolik netáhne, voliči v Evropě se víc bojí migrace

11. května 2024

Premium Za čtyři týdny budou evropští voliči vybírat 720 poslanců nového europarlamentu a už nyní je...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

V Petrohradě autobus s dvacítkou lidí divoce kličkoval a pak se zřítil do řeky

10. května 2024  14:27,  aktualizováno  22:30

V centru Petrohradu v pátek přišlo o život nejméně sedm lidí, když z mostu do řeky Mojky spadl...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...