Michal Kraus

Michal Kraus - Nově zvolený předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus odpovídá novinářům. (7. února 2005) | foto: Dan Materna, MF DNES

Kraus jednal v Ghaně jako ředitel firmy

  • 868
"S projektem podvodníka Františka Riga v Ghaně nemám nic společného," tvrdil ještě v neděli šéf poslanců ČSSD Michal Kraus. Teď se ukazuje, že v Ghaně ho považovali za šéfa téměř půlmiliardové české investice.

ČTĚTE TAKÉ:
Kraus pomáhal v Ghaně uzavřít podivný obchod

I když se podivuhodná mise současného šéfa poslanců ČSSD Michala Krause v Ghaně odehrála už v roce 2001, tamní úředníci si tohoto českého politika dobře pamatují dodnes.

Brali ho tam jako politického reprezentanta České republiky, a také jako jednoho z ředitelů projektu, v němž šlo o zakoupení 31 procent akcií ghanského podniku PBC na zpracování kakaových bobů.

"Pan Kraus? To byl ředitel firmy ProAfri, která se o náš podnik ucházela," vzpomněla si v rozhovoru s MF DNES asistentka výkonného ředitele ghanské privatizační agentury Gladys A. Odoi.

"Do Ghany jsem jel jako turista v době parlamentního volna a žádné poslání jsem tam neměl. Využil jsem toho, že do této země jel pan Rigo, který tam měl dobré přátele," říkal přitom v neděli Kraus, volební lídr ČSSD v Libereckém kraji.

Kraus stejně jako jeho společník, kontroverzní podnikatel František Rigo, podepsali tehdy v Ghaně smlouvy zavazující je k investici patnácti milionů dolarů (v přepočtu tehdejšího kurzu jde bezmála o půl miliardy korun).

"Tamní zvyklosti vyžadovaly potvrzení nezávislých svědků o průběhu jednání, což jsme jakožto svědci ujednání svým podpisem učinili. Můj podpis byl tedy pouze charakteru svědka, že jednání proběhlo v daných intencích, a nikoli spoluinvestora či člověka zainteresovaného do obchodu, který byl předmětem smlouvy," prohlásil v neděli Kraus.

MF DNES má kopie smluv k dispozici. Jsou na nich podepsáni čtyři lidé. Za ghanskou stranu ředitel privatizační agentury A.Q. Barnor a jeho asistentka Odoi. Za českou stranu (firma ProAfri) stvrdili dohody svými podpisy podnikatel František Rigo a Michal Kraus.

Zatímco Barnor a Rigo jsou vedeni pod smlouvami jako hlavní protagonisté, podpisy paní Odoi a Krause jsou skutečně v kolonce svědků. Jenže jak u Riga, tak u Krause je jednoznačně uvedena funkce: "director" neboli ředitel.

Za jednoho ze šéfů považovali Krause i ghanští úředníci. "Ano, je to tak," řekla v pondělí Odoi. Kraus zase prohlásil, že zveřejnění informací o jeho misi do Ghany je "cílený útok, který ho má před volbami znevěrohodnit".

Případ však vyšetřuje policie už od loňského března, kdy na Riga podal trestní oznámení třetí muž, který byl tehdy v Ghaně, rakouský podnikatel Alfred Augustin. Rigo mu totiž dodnes nevrátil 90 tisíc dolarů, které mu na projekt půjčil.

Rigo je už druhý rok ve vězení, kde si odpykává desetiletý trest za stomilionový bankovní podvod z devadesátých let.

Rigo nejdříve policii nechtěl o Krausovi nic říct, a teprve když mu vyšetřovatelka sdělila, že ví, že s ním byl v Ghaně i Kraus, rozpovídal se i o jeho roli v případu. Podnikatel tvrdí, že z projektu nakonec sešlo, protože investici 15 milionů dolarů slíbil zajistit právě Kraus.

"Pan Kraus nakonec 15 milionů dolarů neměl k dispozici. Když jsem se ho pak zeptal, co to mělo být za peníze, řekl mi, že to měly být peníze z úplatku za jednu velkou státní zakázku, která se však stále odkládala," řekl policii. Kraus to popírá a tvrdí, že peníze zajišťoval Rigo.

"Na otázku, proč s námi do Ghany cestoval i pan Kraus, uvádím, že to zcela přesně nevím, ale z jeho vystupování jsem měl pocit, že se chtěl na uvedeném obchodu rovněž podílet," řekl policii podnikatel Augustin.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video