Kráter nad tunelem u Jablunkova stavaři zasypou, stavba se protáhne

  18:30aktualizováno  18:30
Kráter nad zavaleným tunelem v Mostech u Jablunkova začnou stavaři v pátek zavážet. Kvůli dvěma propadům se stavba tunelu na jedné z hlavních tratí spojujících Česko a Slovensko výrazně prodlouží. Evakuovaná rodina se do domu, který stojí jen pár desítek metrů od kráteru, vrátí, až firma provede průzkumné vrty.

Letecký pohled na propadlou stavbu železničního tunelu na Jablunkovsku. (19.11.2009) | foto: Archiv MF DNES

"Sanační práce v podzemí už dokončujeme. V pátek zahájíme zavážku vzniklého kráteru, což je velmi důležité pro stabilizaci narušeného svahu," vysvětlil mluvčí společnosti Subterra Vladislav Beneš s tím, že k zaplnění několika jam použije společnost strusku z hald.

Zatím není jasné, zda havárie posune nejen stavbu samotného tunelu, ale i termín dokončení celého úseku železničního koridoru mezi Bystřicí nad Olší a státní hranicí se Slovenskem, který měl být dokončen v listopadu 2011.

Letecký pohled na propadlou stavbu železničního tunelu u Jablunkova. (19.11.2009)

Tunel se možná přestane razit a začne se hloubit

Pokračovat v hloubení zakázal Obvodní báňský úřad. Firma nejprve musí nechat zpracovat znalecký posudek, v němž se pojmenují příčiny sesuvu a navrhnou řešení, jak se jim v budoucnu vyvarovat.

náhradní doprava

České dráhy nahradily až do odvolání všechny osobní vlaky včetně spojů EuroCity z Prahy přes Ostravu do Žiliny a zpět v úseku Jablunkov-Návsí do Čadci autobusy. Noční rychlíky pojedou odklonem přes Horní Lideč, vyhnou se tak ovšem nejen uzavřenému úseku, ale i Ostravsku.

To vše si podle zainteresovaných stran vyžádá minimálně týdny, možná i měsíce času. "Teprve až se dosáhne zpevnění svahu, tak se udělá projekt, který bude zaměřen na dokončení celého tunelu. Zatím se úvahy ubírají tím směrem, že už by se tunel dále nerazil, ale hloubil. To znamená, že by se nadloží odtěžilo zeshora," vysvětlil Beneš.

Událost vyšetřuje také policie. Podle frýdecko-místeckého policejního mluvčí Ivana Žurovce bude vyšetřování havárie trvat delší dobu. Dosud policie nikoho neobvinila. Pokud určí viníka, bude obviněn z obecného ohrožení.

Evakuovaná rodina se do domu vrátí až po třech vrtech

Nový tunel razí společnost Subterra v těsném sousedství starého. V neděli a v úterý se postupně propadl asi 80 metrů dlouhý úsek stavby. Na povrchu vnikl kráter o rozloze přesahující 7 000 metrů čtverečních.

Letecký pohled na propadlou stavbu železničního tunelu u Jablunkova. (19.11.2009)

Správa železniční dopravní cesty ve středu odpoledne až do odvolání zastavila železniční dopravu na mezinárodní trati Mosty u Jablunkova - Čadca. - čtěte Kvůli kráteru nad tunelem zastavili hlavní trať a evakuovali dům

Po druhém propadu byl také evakuován dům, který stojí jen pár desítek metrů od jeho okraje kráteru. Aby se mohla do svého domu vrátit rodina Byrtusových, která nyní provizorně bydlí v nedalekém hotelu, chce firma v místě kráterů udělat ještě doplňující měření, aby jistota, že se svah nehýbe, byla stoprocentní.

Letecký pohled na propadlou stavbu železničního tunelu u Jablunkova. (19.11.2009) 

"Předtím, než se evakuovaná rodina bude moci vrátit do svého domu, budou se na svahu dělat tři průzkumné vrty, aby se zjistila stabilita zemského masivu. V obou tunelech probíhá měření neustále. Prostě tam nepustíme lidi dříve, než budeme mít jistotu, že je to tam naprosto bezpečné," řekl MF DNES Beneš.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz