Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kousek od Temelína leží tuny radioaktivních kalů

  20:59
M y d l o v a r y - Jaderná elektrárna Temelín ještě zdaleka nefunguje naplno. Obyvatele v širokém okolí přesto již dlouhodobě zatěžují zvýšené dávky záření. Možné důsledky je těžké odhadnout. Deset kilometrů od Temelína totiž už roky leží na rozloze 260 hektarů zhruba šestatřicet milionů tun radioaktivních kalů. Ohromná ekologická zátěž v podobě odkališť tam zůstává po bývalé úpravně uranové rudy MAPE Mydlovary bez většího zájmu ve stínu atomové elektrárny. Jde přitom o největší volně přístupné úložiště bahnitého odpadu, které obsahuje zbytky uranu, radia a kyselých solí.

Kalojemy leží severně od Českých Budějovic mezi obcemi Mydlovary, Zahájí a Olešník. Představují zdroj zvýšeného ionizujícího záření, třebaže v povolených mezích.

"Statistické údaje o zdraví zdejších obyvatel nemáme. Ti, co tam pracovali, si to chválí, ti, co umřeli, už nám nic neřeknou," říká starosta Mydlovar Petr Ciglbauer.

Je to časovaná bomba? "To ne. Kalojemy ohrožují obyvatele i biosféru v okolí postupně a trvale. A právě v tom je jejich největší nebezpečí. Je to mrtvý brouk, kterého je potřeba pohřbít," upozorňuje Eva Hlasová zekologického sdružení Jihočeské matky.

Václav Plojhar, šéf Správy uranových ložisek patřící pod státní podnik Diamo, oponuje: "Samozřejmě kalojemy v Mydlovarech mají negativní vliv na životní prostředí jako každá průmyslová činnost, ale prokazatelně nedochází k překračování povolených hygienických limitů."

Spor, jaký je skutečný vliv kalojemů na okolí, by měl rozhodnout právě chystaný proces EIA, který podle zákona posuzuje vliv na životní prostředí komplexně.

Nebezpečí? Hlavně ze vzduchu
Hlavní nebezpečí z kališť zaplněných černou kaší přichází z ovzduší - především radonový plyn, který způsobuje rakovinu plic, a ionizující záření. V menší míře se do vzduchu uvolňuje gama-záření plus prach obsahující radium a arzen. "Ano, ze vzduchu přichází největší riziko, především v letních měsících, když je sucho a fouká vítr," přiznává Pavel Starý z Diama, který dohlíží nad rekultivací kalojemů.

"Přestože ionizující záření z kalojemů částečně zvyšuje radioaktivity, než je obvyklé přírodní pozadí, přímé ohrožení životů nezpůsobuje," zdůrazňuje Karel Jindřich ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, jehož tým pravidelně v okolí kontroluje radioaktivitu.

Nebezpečí podle něho nehrozí ani po spuštění Temelína na plný výkon. Tvrdí, že naměřené záření z kalojemů dosahuje pětiny povolených limitů, elektrárna má podle odhadů vyzařovat nejvýše šestinu. "Takže i pokud to sečtete dohromady, pořád bude záření pod povoleným limitem."

Spodní vody jsou zamořeny
Další ohrožení se skrývá pod povrchem: radioaktivní kaly jsou totiž nahromaděny v bývalých povrchových lignitových dolech bez jakéhokoliv utěsnění. Jedinou izolací mělo být nepropustné jílové podloží, to však dokáže pohltit pouze těžké kovy.

Ostatní škodlivé chemikálie místy prosakují do podzemních vod, přičemž naměřené hodnoty občas překračují doporučené limity. "Mezi kontaminanty, u kterých byly zjištěny nejvyšší koncentrace, patří opět radioaktivní ukazatele, sírany, železo, berylium a hliník," stojí v loňské zprávě firmy Aquatest, která vyhodnocuje vzorky vody.

Aquatest, jenž pravidelně odebírá vzorky ze 45 kontrolních vrtů, zjistil, že zamořená voda každoročně postupuje o několik metrů dál od kalojemů - dosud se kyselé vody s obsahem kovů objevily nejdál 400 metrů od kališť.

Krajský hygienik Jan Augustin zdůrazňuje, že vliv úložišť na okolí je zanedbatelný. "Samozřejmě pokud v kalojemech někdo neplave, tu vodu nepije, zkrátka nepřijde s ní přímo do styku."

V tom by však mohla být podle ekologů potíž. Varují, že část vod se škodlivými chemikáliemi pronikne do okolních studní. "Vždyť chování průsakových vod v podloží záleží na komplikovaných hydrogeologických podmínkách, a ty můžeme jen těžko předvídat," říká Eva Hlasová.

Rekultivace postupuje pomalu
A co s takovým problémem? "Cílem je začlenit úložiště do krajiny nejpozději do roku 2040," odpovídá Pavel Urban z Diama, který řídí rekultivaci kalojemů. Ta spočívá v zavážení různých materiálů, nejčastěji popílků z elektráren, přímo do bahnitého odkaliště. Tuto zpevněnou plochu pak hodlá firma překrýt zeminou, zatravnit a vysázet na ní keře.

"Tato krycí vrstva má dva účely. Jednak odstíní záření, jednak zabrání pronikání další dešťové vody do kalojemů. Tím se totiž stále zvyšuje objem kontaminované vody," objasňuje Urban.

Ekologové a okolní obce si však stěžují, že rekultivace postupují hlemýždím tempem. Představitele Diama souhlasí, ale odpovídají: Vše záleží na penězích. Jsme absolutně závislí na státu, kolik nám ten který rok přidělí peněz na likvidaci ekologické zátěže. Tato účelová dotace se dosud pohybuje v širokém rozmezí šesti až třiceti milionů korun ročně.

"Řešíme staré zátěže po těžbě a úpravě uranových rud v osmnácti lokalitách po celé republice a přidělené prostředky ze státního rozpočtu musíme přerozdělovat podle rizikovosti problémů," vysvětluje vedoucí odboru ekologie v Diamu Kamila Trojáčková.

Z celkových devíti kališť proto není doposud plně začleněno do přírody ani jedno a jen na třech probíhají sanační práce. "Pomalý postup neustále dál zvyšuje kontaminaci nejen okolních obcí, ale pomocí větších větrů i dalekého okolí," upozorňuje Hlasová. Místní geolog Vladimír Halama varuje v této souvislosti před dalším nebezpečím: "Dnes přesně nevíme, co se uvnitř děje, jaké chemické procesy tam probíhají."

Kritikem pomalé rekultivace je i primátor Českých Budějovic Miroslav Tetter. Ten dříve coby profesor Jihočeské univerzity vedl odborný tým, který okolo úložišť zkoumal biosféru - zvířata a rostliny. "Člověk nemůže takhle výrazně zasáhnout do krajiny, zničit ji a pak odejít. Ona si sice příroda nakonec poradí sama, ale bude to trvat spoustu let. Mydlovarské kalojemy považuji za větší problém než Temelín, protože ten jistě známe. Tady jsme necháni napospas," říká Tetter.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Na Majálesu zasahovali těžkooděnci. Lidé se bouřili

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž byste potřebovali...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...