Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Průzkum: Třetina samoživitelek si musela vzít kvůli pandemii půjčku

  • 99
Většina českých matek-samoživitelek neměla už před epidemií žádné úspory nebo měla v záloze jen několik tisíc korun. Vyplývá to z květnové ankety Klubu svobodných matek mezi bezmála tisícovkou dotazovaných žen z celé republiky. Podle šéfky tohoto spolku Dany Pavlouskové stát v podpoře selhává. Ministryně práce Jana Maláčová reagovala, že se přidělování mimořádných dávek zjednodušilo a lidé v tísni o ně mají žádat.

„Krize paradoxně nejvíce postihla ty samoživitelky, které pracují a před krizí byly na státu zcela nezávislé. Prvotních 60 procent ošetřovného a nemožnost dosáhnout na sociální dávky vzhledem k předchozím příjmům donutila třetinu z nich si vzít půjčku,“ uvedla mluvčí Klubu svobodných matek Petra Krainová.

Podle šéfky spolku je zadlužování samoživitelek alarmující. „Znamená to totiž, že podpora státu v této mimořádné situaci selhala,“ uvedla Pavlousková. Podle ní to dokládá i skutečnost, že se pětina žen obrátila s žádostí o pomoc na neziskové organizace. Stát žádala o pomoc pětina žen. Pětina si vyjednala odklad splátek nájemného či půjček. Každá devátá dotázaná se snažila získat peníze na brigádách.

Skoro dvě třetiny samoživitelek uvedly, že se jejich situace po více než dvou měsících od vyhlášení nouzového stavu a nařízených omezení zhoršila. Zlepšení zaznamenala čtyři procenta dotázaných. Beze změn žije 15 procent respondentek. Žádnou finanční rezervu už před krizí nemělo 58 procent žen. Úspory do 5 000 korun měla pětina samoživitelek a od 5 000 do 10 000 korun necelá desetina. Víc než 10 000 korun mohlo využít zbývajících 12 procent dotázaných, tedy každá osmá.

Neposuzuje se majetek

Maláčová se se zástupkyněmi spolku sešla před dvěma týdny. Debatovaly právě o dávce mimořádné okamžité pomoci. Šéfka resortu práce na tiskové konferenci zopakovala, že resort zmírnil podmínky pro získání této podpory.

„Je to dávka, která pomáhá lidem, kterým koronavirus naboural rodinný rozpočet,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Dodala, že dávka je na základní potřeby pro ty, kteří si jinak nemohou pomoci sami.

Mimořádná okamžitá pomoc patří mezi dávky v hmotné nouzi. V té je člověk či rodina, pokud nemá dostatečný příjem a majetek na zajištění základních potřeb a nemůže si vydělat. Žadatelé musí být na životním minimu a nemohou mít žádný majetek či spoření. Úřady teď neposuzují majetek, ale jen příjmy a úspory všech členů domácnosti. 

Dostali jste se i vy do finančních potíží kvůli světové pandemii?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 5. června 2020. Anketa je uzavřena.

NE
NE 208
ANO
ANO 52

Podle odborníků na sociální problematiku je obtížné na peníze od státu dosáhnout. Z údajů ministerstva práce vyplývá, že od vyhlášení nouzového stavu od 12. března do 25. května úřady dostaly zhruba 8 700 žádostí o mimořádnou dávku. Celkem jich přiznaly něco přes 4 300. Uspěla tedy zhruba polovina. Podle statistik počet vyplacených dávek není ve srovnání se stejnou dobou minulých let vyšší.

Podle ministryně za to může spíš to, že se o mimořádné dávce málo ví. „Přes veškeré kampaně se nám mimořádná okamžitá pomoc zvýšila myslím na dvojnásobek proti běžnému stavu. Ten počet poskytnutých dávek je stále vzhledem k tomu, čemu čelíme, minimální,“ uvedla Maláčová.

Z údajů resortu vyplývá, že v dubnu dávku získalo kolem 1 900 žadatelů. Loni v dubnu úřady poskytly také 1 900 mimořádných pomocí. V květnu 2019 se vyplatilo 1 900 dávek, letos do 22. května necelých 1 700. Letošní poskytnuté částky jsou ale vyšší. Od dubna se zvedlo životní minimum.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video