ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Přibylo 13 tisíc nakažených, v nemocnicích je téměř pět tisíc lidí

  • 1066
Ve čtvrtek laboratoře v Česku odhalily 13 374 případů koronaviru. Je to o bezmála 3000 víc než před týdnem, ale méně než v rekordní úterý, kdy přibylo přes 22 000 nakažených. Počet lidí, kteří s covidem skončili v nemocnicích, stoupl na 4750. Oproti předchozímu týdnu je to o tisíc víc. Skoro 700 covidových pacientů bylo v těžkém stavu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Setrvale roste i takzvané incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za uplynulých sedm dní na 100 000 obyvatel. Stouplo z 819 na 847. Mezi kraji zůstávají značné rozdíly. Nejvíc se nákaza šíří na Moravě: v Olomouckém kraji připadá 1241 případů za týden na 100 000 obyvatel, přes tisícovku je také v Jihomoravském a Zlínském kraji a Moravskoslezský kraj se k této hranici blíží. Nejnižší je incidenční číslo nadále v Karlovarském kraji s 292 případy v přepočtu na obyvatele.

Ze celkového počtu přes 13 000 pozitivních testů bylo uplynulý den zjištěno 1323 nákaz u rizikové skupiny lidí starších 65 let. V mezitýdenním srovnání přibylo odhalených případů, i když se méně testovalo. Před týdnem provedly laboratoře asi 122 000 testů, tento čtvrtek analyzovaly zhruba 91 000 vzorků.

Stále vysoká je pozitiva testů, což svědčí o zrychlování epidemie - u takzvané diagnostické a klinické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, je podle průměru za poslední týden pozitivní každý třetí vzorek. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé kvůli kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl za týden o skoro tři procentní body na 16,6 procenta. U nejvyužívanějších preventivních a plošných testů bylo ve čtvrtek pozitivních šest procent vzorků, podobně jako o týden dřív.

Babiš odmítl povinné očkování i lockdown. Vláda chce vyšší ošetřovné

Za celou dobu epidemie se v Česku prokazatelně nakazilo koronavirem víc než 1,96 milionu obyvatel. Většina se vyléčila a 31 879 dosud s nákazou zemřelo. Denní počty obětí se v poslední době pohybují ve vyšších desítkách. V pondělí zemřelo podle aktualizovaných údajů ministerstva 89 lidí s covidem, což byl nejvyšší denní počet zemřelých od poloviny dubna. Podobné množství lidí zemřelo za celý červenec, srpen a září dohromady.

Počty hospitalizovaných jsou teď nejvyšší od poloviny dubna, tehdy bylo ale víc pacientů ve vážném stavu, okolo tisícovky. Odborníci ale varují, že i v současné podzimní vlně hrozí zahlcení nemocnic a zvláště jednotek intenzivní péče podobně jako před rokem či letos na jaře.

Zájem o očkování nejspíš poroste

Politici i odborníci apelují na občany, aby se nechali očkovat, případně si nechali podat posilující dávku vakcíny. Zmírní tak riziko nákazy, hospitalizace, těžkého průběhu nemoci i úmrtí. Ve čtvrtek zdravotníci v Česku aplikovali téměř 46 500 dávek očkovací látky, asi o 2000 víc než ve stejný den minulého týdne. Pro posilující dávku si přišlo dohromady bezmála 565 000 lidí, to je zatím necelá polovina těch, kteří na ni půl roku po ukončené vakcinaci mají nárok.

Léků na covid je víc. Některé však pomohou jen někomu, jiných se lékaři obávají

Ve čtvrtek zdravotníci v Česku aplikovali téměř 46 500 dávek očkovací látky, asi o 2000 víc než ve stejný den minulého týdne. Pro posilující dávku si přišlo uplynulý den zhruba 23 000 lidí, dohromady bezmála 590 000, to je ale zatím necelá polovina těch, kteří na ni půl roku po ukončené vakcinaci mají nárok. Celkový počet podaných dávek se blíží 13 milionům, plně naočkováno je přes 6,2 milionu lidí. Očkovat se mohou zatím lidé od 12 let. Tři ze čtyř používaných vakcín vyžadují dvě dávky, jedna je jednodávková.

Dá se očekávat, že zájem o očkování dál poroste. Kvůli prudce se zhoršující epidemické situaci se od pondělí 22. listopadu přestanou uznávat testy na covid-19 jako covidový certifikát. Lidé se při vstupu do restaurací, hotelů, provozoven služeb či na hromadné akce budou muset prokázat už jen kompletním očkováním nebo dokladem o prodělání covidu v posledních šesti měsících. Bude pokračovat testování ve školách a začnou se pravidelně testovat i neočkovaní zaměstnanci ve firmách. Detaily nových pravidel má dnes oznámit vláda.

Denní nárůsty počtu nákaz v Česku stoupají zhruba od začátku září, poslední měsíc rostou velmi prudce. V polovině října se ještě pohybovaly kolem 1500 nově nakažených za den, na začátku listopadu už činily skoro 10 000 denně a tento týden překonaly hranici 22 000, což bylo nejvíc za jeden den za celou dobu epidemie. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška epidemie dál zrychluje. Nelze přesně říci, kdy nastane absolutní vrchol a kdy se epidemie vyčerpá. Do konce roku ale začne brzdit nebo i klesat, soudí.

Česko je „v covidu“ páté nejhorší

ČR je podle nákaz covidem za týden pátou nejvíc zasaženou zemí EU. Nejhorší je situace stále ve Slovinsku (1082 případů na 100 000 obyvatel za sedm dní do 14. listopadu, o týden dříve 962), druhé zůstává Slovensko (924, o týden dříve 790) a třetí je Rakousko (891, o týden dříve páté a 637). Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

Nejvíce mrtvých v přepočtu na obyvatele za poslední dva týdny má stále Bulharsko (171 mrtvých na milion obyvatel za sedm dní, o týden dříve 156 mrtvých). Druhé je Lotyšsko (128 mrtvých, o týden dříve bylo třetí se 139 mrtvými) a třetí je Rumunsko, které má 117 mrtvých (před týdnem bylo druhé se 151 zemřelými). ČR je se 40 mrtvými na milion obyvatel za sedm dní osmou nejvíce postiženou zemí v EU (před týdnem ČR měla 28 mrtvých na milion obyvatel a byla desátá).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video