Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci v klinice U Apolináře v Praze (21. května 2020) | foto: Petr Topič, MAFRA

Místo slíbených odměn pár drobných, Vojtěch má o zdravotnících dál jednat

  • 140
Fakultní nemocnice řízené ministerstvem zdravotnictví by měly urychlit investice a připravované projekty. Během videokonference s jejich vedením k tomu vyzval premiér Andrej Babiš. Nemocnice mají také ministerstvu předložit také veškeré požadavky na nákup přístrojů. Ministr Adam Vojtěch má s odbory jednat o jejich požadavcích na odměny za práci během epidemie koronaviru.

„Bavili jsme se o prevenci, připravujeme kampaň na prevenci boje proti rakovině. Připravuji skupinu na vědu a výzkum,“ popsal Babiš program jednání, které se odehrálo den po nástupu bývalého náměstka ministra a epidemiologa Romana Prymuly do funkce vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

Koronavirus v Česku

Obnovený provoz Divadla v Celetné. (28. května 2020)
Bertiny lázně v centru Třeboně se po kompletní rekonstrukci zase otevírají...
Liberecké zábavní a vzdělávací centrum iQLandia se připravuje na otevření....

Vojtěch podle Babiše také slíbil, že bude jednat s odbory o jejich představě odměn. „Slíbil, že s nimi bude jednat, chce tam přijít s nějakým návrhem,“ uvedl Babiš. Doplnil, že je také v souvislosti se situací po koronakrizi třeba uzavřít dohodu s ambulantními lékaři a debatovat o jeho požadavcích lékařů s Lékařským odborovým klubem.

Ministerstvo totiž vyzvalo koncem dubna státní nemocnice, aby daly zdravotníkům mimořádné odměny. Za odběry vzorků až 1 500 korun za hodinu, ostatním pečujícím o pacienty s nemocí covid-19 mezi 100 až 500 korun za hodinu podle rizikovosti práce.

Ze 100 až 500 korun je 35

Výsledky v praxi jsou ale podle informací portálu Naše zdravotnictví řádově nižší. buď někteří zdravotníci nedostali nic, nebo jen desítky korun. Infekční klinika Fakultní nemocnice Brno a její lékaři poslali ministrovi Vojtěchovi otevřený dopis s popisem reality na jejich odděleních. 

Mimořádné odměny v první linii. Zdravotníci dostanou stovky korun za hodinu

„Výše reálně vyplácených odměn se tak za měsíc duben, kdy koronavirová krize kulminovala, pohybuje pouze kolem 80 Kč hrubého za hodinu práce. Za měsíc březen pak dokonce pouhých 35 Kč hrubého,“ napsali v dopise lékaři. 

V první polovině května na nevyplácení odměn upozornil Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů, který vyzýval ministerstvo, aby konalo a odměny se ke zdravotníkům dostaly. 

„Nechápeme, proč ministerstvo nekoná a nenaplní usnesení parlamentního Výboru pro zdravotnictví, které je tu od 29. dubna a vztahuje se k finančnímu ohodnocení pracovníků ve zdravotnických zařízeních v době pandemie,“ napsali společně předsedové dvou odborů Dagmar Žitníková a Martin Engel.

Kritika se na resort nesla také v tom smyslu, že by ministerstvo mělo přidat peníze na odměny zdravotníků i v regionech, tedy v nemocnicích zřizovaných kraji, městy nebo soukromníky. K tomu má sloužit nová úhradová vyhláška. Podle resortu peníze nemocnice mají, ale o odměnách rozhodují samy. 

Koronavirus jako výzva

Koronavirová epidemie postavila podle Babiše před zdravotnictví plno výzev, které vláda musí vyřešit. „Ať to budou vzdělávání sester a lékařů, snížení byrokracie, jejich motivace, investice, přístroje, věda výzkum a prevence. To jsou hlavní nohy, které chci propagovat, jsem přesvědčen, že resort je extrémně důležitý,“ uvedl Babiš.

Odmění zdravotníky v první linii i v krajích? Některé tvrdí, že na to nemají

Sněmovna v pátek odložila o týden schvalování vládního návrhu zákona, který umožní dát zdravotnickým zařízením náhrady za výpadek příjmů asi 30,5 miliard korun. Opozice požaduje, aby ministerstvo předložilo spolu se zákonem i úhradovou vyhlášku, která přesně určí, kam peníze půjdou. 

Přímé náhrady předpokládá ministerstvo 27 miliard korun. Zbytek by poskytovatelé zdravotních služeb měli získat zvýšením objemu hrazených služeb ve druhé polovině letošního roku. Dalších pět miliard korun by mělo jít na odměny zdravotníkům za péči o lidi s nemocí covid-19.

Ministerstvo nařídilo nemocnicím omezit péči, která není nezbytná, v polovině března. Do běžného provozu se nemocnice začaly postupně vracet po Velikonocích. Péči omezili také praktičtí lékaři a specialisté, pojišťovny jim kvůli epidemii zavedly nově úhradu za konzultaci s pacientem po telefonu či e-mailu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video