Sněmovna na své schůzi o Čunkovi jednat nebude.

Sněmovna na své schůzi o Čunkovi jednat nebude. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Komunisté neprosadili hlasování o Čunkovi

  • 1209
Poslanci KSČM neprosadili do programu schůze Sněmovny odchod vicepremiéra Jiřího Čunka z vlády. Zákonodárci chtěli požádat premiéra Topolánka, aby ho odvolal. Při hlasování chyběly levici dva hlasy k tomu, aby se dolní parlamentní komora Čunkem zabývala. Schůzi od začátku provázejí hádky.

Kauza Jiří Čunek

Hlasování o Čunkovi jen potvrdilo katastrofální bilanci poslanců ČSSD a KSČM. Do programu schůze neprosadili vůbec nic z toho, co měli v plánu.

Jejich odpolední výsledek vypadá následovně:

  • návrh na možné odvolání Čunka - neúspěch.
  • návrh na zřízení komise, která by se zabývala všemi okolnostmi zveřejnění zprávy plukovníka Kubiceho -neúspěch.
  • návrh na debatu o možném ovlivňování vyšetřování vicepremiéra Čunka - neúspěch.
  • návrh na debatu o připravovaném zavedení plateb u lékařů - neúspěch.

O každém z těchto - pro opozici nejdůležitějších - bodů proběhlo těsné hlasování, které ale vždy vyhrála vládní koalice.

Pokud jde o Čunka, návrh komunistů doslova zněl: "Poslanecká sněmovna žádá předsedu vlády, aby vzhledem k probíhajícímu trestnímu stíhání odvolal z vlády České republiky vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka."

Vládní koalici opět podpořil Melčák
Premiér Mirek Topolánek a jeho vláda si tak můžou částečně oddechnout. Díky tomu, že zabránili se svými poslanci projednání těchto bodů, budou v parlamentu v příštích dnech přece jen pod mírnějším tlakem.

Lze ale předpokládat, že opozice si i tak najde prostor, aby mohla vládu co nejvíce a nejdéle kritizovat.

Vládní koalice se mohla i na začátku této schůze spolehnout v některých hlasováních na bývalého poslance ČSSD Miloše Melčáka.

Ten například nepodpořil opozici ve chvíli, když se snažila protlačit na schůzi vznik komise k plukovníku Kubicemu nebo právě bod o Čunkovi. Tedy věci, na kterých zvláště ČSSD velmi záleželo.

Zástupci sociální demokracie opět tvrdili, že celá záležitost je zametána pod koberec, aniž by se veřejnost cokoliv dozvěděla.

Nakonec nezbylo předsedovi poslaneckého klubu ČSSD Michalu Haškovi nic jiného, než dát najevo nespokojenost z dosavadním jednáním.

"Z pohledu opozičního poslance je hlasování o programu neveselou podívanou," posteskl si. "Došlo k odmítnutí téměř všech bodů, které jsme navrhovali," dodal.

"Uděláme všechno pro to, abychom tyto záležitosti otevřeli," avizoval.

Jsou to jen poslanecké výlevy, tvrdil Topolánek
Jak už je ve Sněmovně zvykem, od začátku schůze si vládní a opoziční poslanci vyměňovali ostré výrazy. A - opět jako obvykle - nejvíc se do sebe strefoval premiér Topolánek a poslanec ČSSD David Rath.

"Mohu vyčítat Jiřímu Paroubkovi spoustu věcí a také mu je vyčítám. Nicméně věc, kterou mu vyčítám ze všech nejvíc, je, že přivedl do politiky a do Sněmovny lidi typu Davida Ratha. Musím říci, že tím české demokracii neprospěl," prohlásil předseda vlády.

Zároveň se znovu vyjadřoval nelichotivě o samotné Sněmovně.

"To, že tady mají někteří poslanci tendenci v dlouhých tirádách vět a slov obtěžovat tuto Sněmovnu svými výlevy, to je opravdu jenom exhibice," prohlásil Topolánek a dočkal se od některých poslanců ČSSD bušení do lavic.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video