Babiš volil v Průhonicích, Fiala v Brně. Takto dopadla „volební místa“ lídrů

  22:10aktualizováno  22:10
Kvůli volbám ujeli lídři stran i stovky kilometrů. Ne vždy se však dočkali kýžených výsledků. Jediným městem, ve kterém lídři hlasovali a které si oproti minulým volbám polepšilo, bylo Brno. Jinde si strana buď pohoršila, nebo tam v předešlých volbách nekandidovala.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš hlasoval na Arcibiskupském gymnáziu v Praze. (5. října 2018) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

V Průhonicích žije premiér Andrej Babiš (ANO). Babiš tam skoupil spoustu nemovitostí, například sokolovnu, kterou zrekonstruoval a ve které se nyní často schází s jinými politiky. Dále tam koupil luxusní restauraci nebo vilovou čtvrť. Přesto kdo by v zastupitelstvu „Babišových“ Průhonic hledal členy ANO, hledal by marně. Parlamentní strany tam totiž nekandidovaly, prosadila se naopak místní uskupení. První skončili Nezávislí pro budoucnost Průhonic, Hole a Rozkoše se ziskem 56,45 procent hlasů. Na druhém místě je uskupení Průhonice pro život (33,22 procent) a třetí Průhonice občanům! se ziskem 10,34 procent.

Volby 2018

Vypadá to, že Babiše politické dění v místě, kde bydlí, příliš nezajímá. „Nevím, jak dopadli,“ reagoval na dotaz iDNES.cz, jestli je spokojen s výsledky voleb v Průhonicích. V pátek také odmítal odpovědět na dotazy novinářů, jak v Průhonicích sám volil.

Lídr ODS Petr Fiala odjel v pátek volit do rodného města Brna. V Brně nakonec sice zvítězilo hnutí ANO, které tam získalo přes 23 procent hlasů, přesto má Fiala důvod se radovat. Zatímco v minulých volbách, které se konaly v roce 2014, získala ODS 7,62 procenta, tentokrát to bylo přes osmnáct. 

„Výsledek ODS v Brně považuji za vynikající. Od minulých voleb jsme posílili o jedenáct procentních bodů. Je to nejvyšší navýšení podpory ODS ve velkých městech. Je to výsledkem skvělé práce celého týmu okolo Markéty Vaňkové,“ sdělil iDNES.cz Fiala.

V Mladé Boleslavi, odkud pochází šéf ČSSD Jan Hamáček, bodovala ODS, která získala 28,76 procent hlasů. ČSSD skončila čtvrtá (za ANO a STAN) se ziskem 7,79 procent hlasů. Je to velké pohoršení oproti minulým volbám, při kterých ČSSD získala 18,33 procent.

Lídr SPD Tomio Okamura odvolil v pátek v základní škole Na Slovance v Praze 8. Městská část získala nakonec od voličů pouze 3,5 procent. Srovnání s minulými volbami není, tenkrát hnutí ještě nekandidovalo. Na dotaz iDNES.cz, zda je Okamura spokojen s výsledky, neodpověděl. Pražská SPD si však na svůj Facebook napsala, že fakt, že se SPD nedostala v Praze na magistrát, považuje za zklamání.

Lídr lidovců Pavel Bělobrádek odvolil v Náchodě, kde také kandidoval na senátora. Zatímco jeho kandidatura do Senátu byla úspěšná – postoupil do druhého kola – v komunálních volbách na Náchodsku skončila KDU-ČSL s 8,77 procenty až na pátém místě. V regionu vyhrála ČSSD (32,43 procent), následovalo ji Hnutí ANO (16,03), Nezávislí, Piráti a Zelení Za moderní město s úctou k tradicím (11,04) a Koalice ODS a STAN (10,68). Ve srovnání s volbami v roce 2014 si tak lidovci o více než dvě procenta pohoršili – tehdy získali 10,3 procenta a skončili třetí. 

Na Arcibiskupském gymnáziu v Praze 2 odvolil lídr Pirátů Ivan Bartoš. V této městské části skončili Piráti druzí za ODS, což koresponduje s celopražským výsledkem. Získali 19,42 procent hlasů. Srovnání s rokem 2014 není, Piráti tehdy v Praze 2 nekandidovali.

Lídr TOP 09 Jiří Pospíšil volil v Gymnáziu Jana Nerudy na Malé Straně v Praze 1. Tam měla TOP 09 před čtyřmi roky 22,76 procent, což je dvakrát víc oproti nynějším 11,9 procentům. 

Předseda komunistů Vojtěch Filip odevzdal svůj hlas v Českých Budějovicích. Komunisté tam skončili pátí s téměř sedmi procenty hlasů (v roce 2014 to přitom bylo 10,31 procent). „Spokojen nejsem, myslím, že jsme mohli získat víc mandátů,“ připustil pro iDNES.cz Filip.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Pomohl jsem zachránit mostecké doly, říká odsouzený uhlobaron Kraus

Bývalý uhlobaron Petr Kraus čeká, až mu Švýcaři oznámí, že má nastoupit do...

Petr Kraus má život jako na houpačce. Jednu chvíli vlastnil podíl ve firmě, který má dnes cenu nejméně čtyř miliard...

S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

Dvanáctiletá Hana se „gymnastice na koni“ věnuje od sedmi let.

Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve...

Únorové počasí trhá teplotní rekordy. Na Karvinsku naměřili až 17 stupňů

Ilustrační foto

Teplotní rekordy pro 16. únor v sobotu padly na 25 stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v...

Najdete na iDNES.cz